(převzato z knihy Duchovní příčny nemocí – 3. upravené a rozšířené vydání, Josef Staněk – Jana Brzobohatá, Agape Brno, 1999)
DUCHOVNÍ PŘÍČINY NEMOCÍ AIDS – vnitřní odmítnutí správnosti a nutnosti pravidel a zákonů pro lidského ducha v těle, vnitřní odmítnutí zdrženlivosti a sebeovládání jako projevu ovládání těla duchem.
Akné – nežitá a nečistá sexualita
Alergie – nedostatek všelásky k některým aspektům života, světa kolem, přehnaná čistotnost a štítivost. Agresivita ducha je převedena do tělesnosti k vybití. Alergie je potlačovaná agresivita v duchu. Alergie na syntetická rezidua je reakcí na absenci vnitřních zábran pro používání chemikálií.Alkoholismus – neschopnost vypořádat se s konfliktností života.
Angina pektoris – potlačování přirozené citovosti.
Astma – nemocný chce jen přijímat a nevydávat, nadutost, snaha po dominaci, snaha oddělovat se od jiných, nadměrná štítivost před nečistotou, nadměrná potřeba čistoty a sterilnosti
Bolesti hlavy – difuzní – převaha rozumovosti nad citem, ambiciózní rozumové kombinování, křečovité hledání nejvýhodnějšího. Vše toto přetěžuje mozek. Tvrdohlavost, snaha prorazit zeď hlavou, utkvělá snaha prokombinovat svou vůli.
Deprese – nadměrná agresivita vyvolaná touhou změnit svět ke svému obrazu, která vede k vyčerpání vlastní vitality. Podvědomí odmítne další čerpání, což vede k zhroucení v opak. Nechuť žít, angažovat se. Je odmítána odpovědnost, když život nejde tak, jak jsme si předsevzali. Není vůle žít v takovém světě, který není podle mne.
Diabetes – nevděčnost za sladké stránky života. Vulgární přístup a nevážení si tělesné lásky, laskání, milostné hry. Výsledkem je stav nepociťování lásky, jehož výsledkem je „zakyslá“ povaha, neboť kdo lásku a něžnost neseje a neváží si jí, nemůže ji sklízet (vysoký podíl dědičnosti – karmy).
Frigidita – přemrštěný egoismus a sebeovládání.Chybí orgasmus – není odevzdanost, přemíra zištnosti a egoismuInfarkt myokardu – vybití sumy nenávistných citů k čemukoliv
Impotence mužů – nedostatečné plnění mužské role ve vztahu k ženství, nedostatek životní a tvořivé aktivity
Infekce, chřipky, nachlazení – pocítění přetížení podvědomí nahromaděnými a nezvládnutelnými problémy.
Játra – nevyrovnanost duchovního rozlišování a hodnocení, rychlé přecházení do extrémů, něčeho v životě příliš mnoho, jiného málo. Přehnaná přání a přemrštěné ideály, velká fantazie. Nereálné hodnocení světa, nesladěnost světonázoru, nedostatek sebedůvěry.
Kafíčkování – nedostatek duchovní motivace k činnosti.Koktání – v podvědomí je něco, co nemá vyjít na světlo, nejčastěji v oblasti sexuality
Kouření – neochota k pravé srdečné komunikaci mezi lidmi, pocit nedostatku čistých vztahů mezi lidmi
Kožní vyrážky – porucha vztahu osobnosti a prostřední, negativní mentální energie chce z těla ven
Krk – časté strachy, přetížení povinnostmi, omrzelost životem
Ledviny – porucha lidského spolunažívání, nesplynutí se společností, porucha komunikace mezi lidmi. Potlačená agresivita vůči bližním jsou kameny. Nerozlišování dobrého a zlého, nutného a nenutného. Nemocní na ledviny nevidí svoji roli v problémech s bližními, nevidí se v chybách druhých, nejsou schopni zbavit se přežitého.
Lupenka – přecitlivělý duch, který se chce od světa oddělit, nadměrná štítivost (vysoký podíl dědičnosti – karmy)
Menstruační poruchy – potlačování ženskosti po jakékoliv stránce, odmítání ženské role.Migrénovitá bolest hlavy – chybí sexuální orgasmus, viz frigidita.
Močový měchýř – člověk se cítí trvale v tlaku. Noční pomočování dětí je prolévání slz potlačovaného stresovaného dítěte.
Mozková mrtvice – trvalý mírný nedostatek životní energie v mozku, tak jako u difuzní bolesti hlavy.
Nechutenství – nedostatek radosti ze života, strach ze sexuality.
Nespavost – nadměrné upoutání na hmotné, neschopnost odpoutat se od starostí. Nedostatek odevzdanosti a pradůvěry. Podvědomý strach před smrtí.
Nízký krevní tlak – nedostatečné čelení životním úkolům, nedostatečná snaha po sebeprosazování, nedostatek sebevědomí.
Nohy - celková slabost – ztráta chuti poznávat další stránky života, pocit, že už všemurozumí, zastavení duchovního vývoje, pohodlnost- kolena – nedostatek pokory- kotníky – nadměrný pocit životní jistoty- kyčelní klouby – pohodlnost ducha- křečové žíly – libování si ve stereotypu života- nedostatek energie od kolen níže – neochota vyjít lidem vstříc
Oční vady – krátkozrakost – silná subjektivita a přehnané vidění detailů- dalekozrakost – nevidění důležitých detailů, neviděnívlastního podíluv negativních jevech vlastního života- barvoslepost – slepota pro rozmanitost života- šilhání – nevidění vícerozměrnosti problémů- šedý zákal – nemocný nechce vidět ostrosti život, aby jenemusel řešit, také nenávistné pohledy- zelený zákal – vidí jen to, co vidět chce.
Páteř – nedostatek hrdosti a přímosti ducha, bolest v kříži = pocit pracovního přetíženíPlíce – podvědomá snaha omezovat svobodnou vůli jiných, nenechat druhé dýchat.
Přejídání – pocit nedostatku potravy ducha, nudy a neklidu pramenící z neschopnosti plně využít, analyzovat a prožít existující podněty.
Rakovina - extrémní sobectví v některé oblasti bytí (směrování nádorového bujení při odchylkách: prsa = zadržený tok lásky ke všem dětem a mužům, děloha, prostata = zadržený tok lásky při sexuálním aktu, zažívací trakt = egoismus v žití života, v trávení života, tlusté střevo = snaha přijímt výhody bez vlastní protihodnoty, mozek = egocentrismus myšlení, plíce = egocentricky pojatá svoboda lidského ducha, jazyk = řečí vyrazit maximum pro svůj prospěch, hltan = bezohledné přijímání čehokoliv, kůže = křečitově sobecké oddělení se od okolí, štítná žláza = egocentrické pojetí osobnosti, varlata, vaječníky = egocentrické pojetí rodiny, potomstva)
Ruce – snížená schopnost praktického jednání, chápání se problémů života, nedostatečná nebo vadná tvořivost v životě, tenisový loket = do podvědomí sestoupená snaha rozdávat rány.
Slinivka – existenční strachy, nadbytek analýzy a kritiky, přemrštěné rozumové rozebírání pozorovanéhoSpavost – únik ze života do světa snů
Srdce – nedostatek lásky, citu, citová nerovnováhaSvědění – něco dráždivého v podvědomí (často sexualita), vášeň, pálící láska nebo zlost
Tenké střevo – viz slinivka
Tlusté střevo - zácpa – hmotná a duchovní lakota, materiální provázanost a křečovitá snaha hromadit materiální,- kolitida – snaha zalíbit se někomu za cenu ztráty vlastní osobnostiUši – hluchota – nechtění naslouchat jiným lidem, nechtění naslouchání vnitřního hlasu, nadměrné soustředění na vlastní činnost.
Zadrhování v řeči – tendence více mluvit (žvanit) než je potřeba
Zuby – pokles vitality, snížení vůle rvát se se životem, agresivita na nepravém místě, paradentóza = ztráty vnitřní sebejistoty a vitality
Žaludek – odmítání některých stránek reality života, nedostatek odevzdanosti, vřed = polknutý hněv a agresivita
Žlučník – neprojevený vzniklý hněv a polknutá agresivita (u žen obvykle v přítomnosti dětí)
(převzato z knihy Duchovní příčny nemocí – 3. upravené a rozšířené vydání, Josef Staněk – Jana Brzobohatá, Agape Brno, 1999)
