Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod armin » stř 09. lis 2022 22:02:43

Tohle je vlákno pro vážné zájemce o duchovní cestu.
Proč a jak, je popsáno mnoho - doporučuji hlavně klasické texty.
Novodobý problém je, že se dne duchovnosti chopilo spousta lidí a "mistrů" kteří čistý odkaz modrosti zneužívají a dezinterpretují neuvěřitelnými způsoby ve snaze přiživit a potvrdit i na tomto svoje ego, mnozí zneužívají duchovní oblast dokonce úspěšně pro svoji obživu a "věhlas". Mnozí dobře začali ale neodložená potřeba uznání, obdivu a následně úspěch a mamon deformuje jak je, tak to, co říkají a píší.
Takže toto vlákno je pokus to nějak rozlišit, uvidět, analyzovat, pochopit, popsat, diskutovat atd.
Zvolil jsem tento web - Jana tady nemůže mazat (myslím, že i jí se to může nepříjemně dotknout) a Vostál se svými "ukvapenými" názory a posíláním někam mám dojem, že sem nemůže ředit poctivou debatu. Svým charakterem je tato diskuse mimo účel, ke kterému teď slouží poradna.
Takže tolik úvodem k tomuto vláknu.
:)
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » čtv 10. lis 2022 9:29:37

Miroslave, neuvažoval jsi o tom, že by se mohlo jednat o duševní poruchu zvanou paranoia? O duševní poruchu, vyznačující se bludy, chorobnými představami o vlastním ohrožení a stihomamem?
Něco podobného u Tebe probíhalo už v době Tvého nesmyslného stihomamu vůči Maríči.

Podívej třeba na Tvou představu vlastního ohrožení a na realitu: "Zvolil jsem tento web - Jana tady nemůže mazat".

Smazala Ti Jana na Poradně někdy jediný Tvůj příspěvek?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » čtv 10. lis 2022 11:51:07

No, jak je vidět bude to asi těžké udržet v původním tématu.

Je to takový asi diskuzní tik, místo vyjádřit se k tématu, zkoumat motivace a osobní nastavení autora příspěvku.

Já jsem myslela, že už nikam psát nebudu, ale nakoukla jsem a dokonce si vyžádala obnovení hesla. Tak já se k tématu vyjádřím, pro přehlednost v dalším příspěvku.
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » čtv 10. lis 2022 12:43:17

Duchovní cesta je svérázná, každý má svou individuální. To, co k ní patří je, že se osoba, která po ní jde mění.
Může se dostat do různých stádií a stavů. To vše je v rámci příběhu duchovní cesty. Cílem je "dostat se" za tyto příběhy k tomu, co se nemění. A tedy se dostáváme ke spoustě paradoxů.
Jeden omyl z toho plynou cí je napodobování toho stálého v dynamické podobě. tedy ustrnutí v nějaké pozici, upnutí se k nějakému vyjádření. To, co je dynamické má být dynamické, ne nutně stále, ale střídání klidu a pohybu to je přirozenost.
Pro mě je duchovní cesta nalezením nebo lépe prolnutím se do přirozenosti a patří k ní i správné porozumění. rozlišení, co je stálé a co je dynamické. Upuštění od dosahování. Upuštění od dosahování je tím, co jsem nazvala prolnutím se do přirozenosti. Když ovšem to upuštění od dosahování, je následováno křečí a jistým zacyklením, tak to není konec duchovní cesty, i když to tak jednotlivci, které to postihlo prezentují. Ta křeč a nepřirozenost je pro ostatní snadno rozpoznatelná, a proto budí mnoho komentářů. Ale není to z nějakého důvodu pozorovatelné u těch, které to takto postihlo. Podle mě to ani není diskusí řešitelné. Protože v intelektuální rovině, to mají tito jedinci postavené tak, že všechno sedí a mají aparát, jak jakoukoliv námitku rychle vzít za důkaz toho, že ten, kdo namítá, tomu co prožívají, nerozumí, je hoden poučení. A mají to někteří velmi dobře o argumentované, podpořené citacemi autorit apod.

Ale duchovní cesta není jen změnou intelektu, Nejde o to, teď si přečtu/poslechnu tohle pochopím to a bude vystaráno. Duchovní cesta, jak ji chápu já je o transcendenci o překonání vnímání sebe sama jako individuality.
To přečtu si – změním se – změním pohled na svět ... to je osobní rozvoj (případně esoterika, atd. atp. - a to je taky fajn, je fajn najít duševní rovnováhu, je fajn mít svět za přátelský, je fajn zabavit se psychických problému, je fajn zlepšit vztahy s jinými lidmi, je fajn prožívat lásku ve svém srdci, je fajn mít porozumění, že jsem Jedním, je fajn mít prožitek Jednoty. Je fajn pozorovat, že vibruji na stále vyšších úrovních. A určitě je úžasné být dobrým člověkem. Toto vše nabízí různé školy a techniky a taky je to součást mnoha duchovních cest. A je to pochopitelné, protože stezka transcendence je strmá a je dobré vyjít na ni s odlehčením. A je i pochopitelné, že může dojít k tak velké změně v životních postojích, v prožívání sebe sama, a to i skokově, že může dojít k omylu: „Tak toto, je to Ono“ Vlastně taková veliké změně nelze nic než tleskat. A možná ani připomínání: „toto není to Ono“ nejsou v tu chvíli namístě. Prostě všechno má svůj čas. Ale pokud se někdo v takovém omylu zahnízdí, pak to připomínání na místě je, zvlášť pokud se to prezentuje ve veřejném prostoru. Je sice malá šance, že to ten dotyčný vezme na vědomí. Ale kvůli případnému zahnízdění ostatních, to jistý aspoň malý smysl má.

Tak se mi úvahy troch větví a nevím, jestli odpovídám na původní otázku.
Chtěla jsem říct, že na duchovní cestě může dojít k čemukoliv. A pokud se budeme držet teze: "co přišlo, zase odejde", tak vlastně není, co řešit je to jen otázka času. Jak jsem psala výše, problém je že v takovém pseudoosvícení jakoby jedinec nemá možnost pokročit dál a svou iluzi prohlédnout. známe argumenty "to, že žiju v iluzi, je jen tvá iluze" nebo "není potřeba nic dělat, tedy ani nic dál zkoumat." Pro mě tím diskuse končí. Pro mě jsou i tito jedinci v božích rukou, a i když se snaží vyvolat onen obraz neměnnosti, věřím že se mění - opět podle teze "že vše se mění, kromě toho Neměnného." - možná pomalinku a nám skrytě, ale něco uvnitř v nich pracuje.
:kvetina:
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Lída » čtv 10. lis 2022 13:45:39

rosada píše: problém je že v takovém pseudoosvícení jakoby jedinec nemá možnost pokročit dál a svou iluzi prohlédnout. známe argumenty "to, že žiju v iluzi, je jen tvá iluze" nebo "není potřeba nic dělat, tedy ani nic dál zkoumat." Pro mě tím diskuse končí.

Pro mě z tohoto důvodu diskuse skončila už před nějakým časem.
Potíž je možná v motivacích, proč u hledajících dochází k publikování advaitových výroků coby vlastních, pouze mentálních poznatků.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Eva Nada » čtv 10. lis 2022 15:12:44

Taky mi nějakou dobu trvalo, se sem přihlásit, pod jakým nickem a heslem :-)))

Liduško, moc ráda tě vidím, i rosadu atd.

Lída zmiňuje motivace, proč dochází u některých ke zveřejňování citací atd. (aby si podbarvili to své péří a ubezpečili se v tom, že tak, jak to mají, oni, je to správně). Jasné sebepotvrzení sebe coby jedinečné jednotky.

Ale!

Stejně zajímavá je i skutečnost neustálého reagování na projevy takové nemocné jednotky...

Stojí to za zamyšlení, páč nás to přivádí k sobě samému, proč pořád, roky, potřebuji reagovat a tím se i vymezovat vůči takové postižené jednotce....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Eva Nada » čtv 10. lis 2022 15:17:24

Jako omlouvat to všezahrnujícím slůvkem soucit, už jsme myslím prokoukli, co se známe.
Nabízí se syndrom spasitelství...
Hm..
Možná, u některých..

Ale za sebe, to vidím ponejvíce, za nepokojnou mysl, která potřebuje, ve větší či menší míře, zaujímat k něčemu postoj.... a tím se i vymezovat, samozřejmě...

S něčím se sebeztotožňovat, nebo naopak vymezovat...

Tohle je, podle mě, docela dost moc důležité, se nad tím zamyslet a udělat si v uvozovkách, introspekci....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Eva Nada » pát 11. lis 2022 21:13:14

Šmánkote, já to tu nechtěla zase zabít :-)
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » pát 11. lis 2022 23:16:56

Evi,
myslím, že jsi to nezabila. Ono těžko, co dalšího k tomu dodat.
Ptala ses na motivace. Za sebe mohu říct, že se v průběhu let u mě měnily.
V sobě jsem si je prošla a vyjmenovávat se mi je tu teď nechce.
Myslela jsem, že k tomu napíše svůj pohled i Armin, když to tu začal.
Já se momentálně zařekla, že už na poradnu psát nebudu. (Ale to už bylo víckrát a zase mě tam něco přivedlo.)
Toto není poradna, tak dělám vyjímku. :-)
Kdo se mnou chcete být v kontaktu, tak na rosada@seznam.cz, rádá si popovídám o čemkoliv.
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod armin » sob 12. lis 2022 23:03:12

Uvědomil jsem si, že na toto téma velmi dobře pohovořil Ch. Trungpa v knížce Protnutí duchovního materialismu.
O čem se tam tak úplně nepíše?
Mám dojem, že duchovní cesta v užším slova smyslu je vhodná a přirozená jen pro staré duše, tedy pro zralé duše, jejichž motivace se postupně proměnily, téměř už je opustily ty primitivní potřeby ega, hlavně potřeba sebepotvrzení a sebestřednost.
Ty nezralé motivace něčeho dosáhnout, něco dokázat, něčím být atd. svedou člověka z cesty a duchovnost se stane jen výbornou potravou pro takové ego, a to i když popírá svoji existenci atd. atd. atd.
Normální vývoj je od kolektivní duše k úplné individuaci a pak začne postupné přirozené odpadávání balastu, šlupek.
To se nedá přeskočit, jako se nedá přeskočit dětství a dospívání. Výsledkem pak je spíše patologický stav.

Je to jako výroba vína. Teprve ze zralých vinných hroznů může vzniknout dobré víno a ten jeho spiritus ("sanctus") Z kyselých nezralých hroznů, pokud se nenechají dozrát nic dobrého a pravého.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Eva Nada » sob 12. lis 2022 23:31:57

Asi to tak je...

To je jako když jsem přečetla Od Bulgakova Mistra a Markétku, tak jsem říkala, bože!!!!!!, proč tolik zápletek, utrpení, když je to tak jednoduché, jasné....


Proto.

Proto!!!!!


Nechápu....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » ned 13. lis 2022 12:48:08

Ano, je to jednoduché, ale není to snadné.
Ačkoliv je to tak jednoduché, je snazší se v tom zamotat, než tu jednoduchost to celé v té prostotě "pochopit". Pochopit v uvozovkách, protoře nemyslím intelektuální pochopení, to je naopak poměrně jednoduché a mnoho jedinců je v současné době proto intelektuálně vybavena.
A opět se dostáváme k paradoxům, pokud bude v diskuzi tvrdit, že intelektuální pochopení není to celé, že je potřeba ještě "něco", tak budu nařčena, že z jednoduchého dělám něco složitého. Z těch to dizkusí pak není kudy ven. :donknow:

Docela chápu, že dřív se tyto nejvyšší pravdy ve slovním vyjádření držely v tajnosti a předávaly se jen zralým žákům.
Dnes je to jinak. Ale nám nepřisluší soudit, zda je to tak správně či nikoliv. Když to vezmeme tk, že vše je hra boží. Tak jsme se dostali do další fáze, kdy je jakoby vše odhaleno, ale přece není. Dostává se ke slovu jenmé rozlišování. Pravdu už nenesou slova. Slova dnes snesou cokoliv. A úplně stejná věta může být pravdou a někdy taky nemusí. Když dva říkají totéž, není to totéž! A nedávno mě to posunulo k uvědomění, že i když tan samý jedinec nebo lépa ta samá usta pronesou určitou větu, tak někdy to může být hluboké vyjádření ze sebe sama a o chvíli později ta samá slova jen blábolen ega, které se snaží zachytit nějakou chiméru.
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Lída » pon 14. lis 2022 13:59:27

rosada píše: že i když ten samý jedinec nebo lépe ta samá ústa pronesou určitou větu, tak někdy to může být hluboké vyjádření ze sebe sama a o chvíli později ta samá slova jen blábolem ega, které se snaží zachytit nějakou chiméru.

Proč asi?

Když se v člověku probudí silná potřeba sebeobrany, zaktivují se v něm všechny jeho primitivní sebeobranné reakce, uložené v jeho podvědomí. Důsledkem je, že zareaguje naprosto primitivně ("blábolem ega") i v situaci, ve které by jinak byl schopný reagovat docela věcně a rozumně.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » úte 15. lis 2022 18:45:45

To jsem, když jsem to psala na mysli neměla.
Nedávno jsem slyšela takovou zpověď paní která došla kn tomuto uvědomění. Že stejná věta, vyslovená jejími vlastními ústy může nést úplně jinou energii. Jakoby pokaždé vyslovena z jineho místa. Byl to čistě její vnitřní proces.
Já to použila k vyjádření toho, když 2 říkají totéž není to totéž. Že to může nastat i v rámci jedné osoby.

Tedy, že se vzletná a vzácná slova stanou bezcenným blábolem.

To o čem píšeš ty, je myslím daleko prostší. Pod tlakem prostě blabolíme. Tam většinou většina z nás nesahá po slovech Mistrů. Ale jsou to očividně rotpoznazelné bláboly.
U někoho a já to takto vidím u Jany, došlo k zautomatizovaní odpovědí v takových situacích. A buhužel jsme tu svědky, že si ze sliv Mistrů odeslala svoje obranné štíty.

Zrovna dneska jsem měla hovor s přáteli o stejném fenoménu. Kdy stejná slova např. "nechme to plynout" mohou být pozvánkou opustit stanovisko inzelwktu, pozici řešitele, ale stejně mohou sloužit jako obrana před tím, co mu ten druhý zrcadlí a je to vlastně útěkem.
Tady nepomůže nic než jemné rozlišování a Boží milost.
:kvetina:
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Lída » úte 15. lis 2022 19:12:45

U někoho a já to takto vidím u Jany, došlo k zautomatizovaní odpovědí v takových situacích. A bohužel jsme tu svědky, že si ze slov Mistrů odeslala svoje obranné štíty.

Ne každý z těch co píšou do diskuse vnímá souvislost mezi tím, jak něco vyjádřil, a reakcí dalších osob na to.

Když si tuhle souvislost začneme uvědomovat, objevuje se v nás opakovaně zjištění, že čím menší byla naše snaha něco způsobem své dikce doporučovat druhým, t.j. čím pokojněji, bez emocí nebo nadšení sdělujeme své poznatky nebo poznatky Mistrů, tím je pravděpodobnější, že je někdo vezme v úvahu.

Asi proto, že na Západě byly děti dlouho vychovávány stylem "musíš x nesmíš" a tak jsou v nás všech uložené pozůstatky odporu k jakémukoliv nátlaku, byť sebelíp míněnému.

Proto asi i na doporučování lásky v tom nejlepším úmyslu se objevují reakce spíš negativní.
Uživatelský avatar
Lída
 
Příspěvky: 715
Registrován: ned 26. říj 2008 10:23:26
Poděkoval: 166
Poděkováno: 478-krát v 285 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Eva Nada » úte 15. lis 2022 22:40:02

S tím "pod tlakem", co nejméně tlačit, to je docela zajímavé téma....

Kamarád mi kdysi několikrát řekl, že čím jsem více pod tlakem (honí mě čas, sama na sebe vyvíjím tlak, abych odpověděla, chce to ven, jooooo, uuuuffffff, ale k tomu potřebuji ještě udělat těchto deset faktur), tím jsou má slova, co ze mě padají, lépe řečeno co mi přicházejí ...., přesnější, hlubší nebo jak to říct....

Jakoby nebyl čas už na obranné slupky, žádné obranné slupky a tryská jen to, co je uvnitř, vnitřní vnímání, chápání (tím neříkám, že pravdivé, správné), ale je to opravdové, ryzí....
A ne nadarmo se říká, že až v nouzi, ve vyhrocené situaci, se pozná skutečný charakter....
Toto všechno platí a je cenné, když hovořím, nebo se projevuji ze sebe a za sebe....

Jiné to je ale, když jsem většinou nevědomě schovaná za slupky, které mě (koho, co????) mají chránit, mluvím z úkrytu, obecně, můj projev je ponejvíce odosobněný, bezemoční, což může být i to - netlačit, aby to bylo lépe přijímáno... aby to bylo lépe přijímáno, to, co takovým projevem tlačím :-).... a chráním sebe sama tam někde uvnitř, to malé, nepřijaté dítě....
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » stř 16. lis 2022 9:18:23

Díky za zajímavý pohled. Jen se ještě zeptám, je tady někdo jiný skutečný, kdo by na nás mohl vyvíjet psychický tlak, pokud ten tlak nevyvíjí naše vlastní mysl?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod armin » stř 16. lis 2022 9:35:43

Něco sdělit druhým.

Co chce sdělit třeba takový Veil?

No sebe. Heleďte jaký já jsem (skvělý). A to je bohužel celé. Z toho plynou ty až zuřivé obhajoby mého názoru (sebe)

Málokdo opravdu sděluje něco jiného než sebe - že se ponoří do toho, o čem se mluví a na sebe zapomene.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » stř 16. lis 2022 10:07:01

armin píše:Něco sdělit druhým.

Co chce sdělit třeba takový Veil?

No sebe. Heleďte jaký já jsem (skvělý). A to je bohužel celé. Z toho plynou ty až zuřivé obhajoby mého názoru (sebe)

Málokdo opravdu sděluje něco jiného než sebe - že se ponoří do toho, o čem se mluví a na sebe zapomene.


Třeba nic sdělit nechce. Třeba je tohle jen způsob oslavy toho, co je. Třeba nejde vůbec o nějaké sdělení, ale o sdílení.

Není co nového sdělit tomu, kdo už tím je.

A kdo věří, že je něčím jiným, tomu není co sdělit.

:happy:
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » stř 16. lis 2022 10:08:11

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš

Jakou větší pravdu bys chtěl komu sdělovat?

:D
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků