Eckhart Tolle: Myšlení

Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod Petr » pon 09. lis 2009 22:19:43

Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Petr za tento příspěvek:
Monika

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod vostalpetr » úte 10. lis 2009 0:21:23

No tohle video bych fakt dost zkritizoval,
nikdy jsme žádnej kontakt se zdrojem neztratili,
a proto můžeme stále dokonale tvořit další a další variace...
((já teda jo, Eckhartovi to taky jde jak je vidět na videu, tak a jak jste na tom vy?))

A přijde mi dost dětinská představa, že problémy ve světě jsou zde proto, protože jsme ztratili spojení se zdrojem,
je to přímo naopak, protože jsme ve spojení se zdrojem, tak je svět takový jaký je, a protože jsme ve spojení se zdrojem, tak říkáme, že svět je špatný

Bez zdroje si totiž nikdo ani neprdne,
natož aby si mohl svévolně mohl říkat, že svět je špatný, nebo si nějak svévolně odpadnout od Zdroje a jet si na dovču na planetu Zemi

Ps. Kdyby zde byl koncept, jako např. že všechno je mysl, nebo že všechno je špatně, nebo lépe že všechno je správně či že všechno je Zdroj, tak neřeknu ani slovo, ale tady je řečeno,
že něco je dobře a že něco je špatně a že to musíme to špatný nějak vylepšit, takže takovýmto postojem okamžitě vytváříme čas a prostor a jsme mimo přítomnost....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod Jana » úte 10. lis 2009 6:32:42

vostalpetr píše:A přijde mi dost dětinská představa, že problémy ve světě jsou zde proto, protože jsme ztratili spojení se zdrojem,

Máš, Petře, pravdu, co říkáš, nikdy nemůžeš ztratit spojení se Zdrojem, protože jím jsme. Se zdrojem může ztratit spojení jen ego, ale to neexistuje, jenže my hrajeme tu hru na to, že se ztotožňujeme s egem a tak když to myslíme vážně, že jsme někdo, kdo vytváří postoj, kdo má postoj k něčemu, kdo něco odmítá, odděluje od sebe, kritizuje, když "jsme" tím, kdo na něčem lpí a bojí se o to, tak v té iluzi ten kontakt se Zdrojem ztrácíme.

Je to dětinská představa, že problémy ve světě jsou zde proto, protože jsme ztratili spojení se Zdrojem, protože Zdroj už je takovej hravej dětina. A ego je to, co je v nás vážné, důležité, důstojné a ví, jak by to mělo být jinak, aby to bylo správně.

Obrázek

Všechno je sice ON, ale ego není ON, protože neexistuje. Takže když má ego strach, když nenávidí..., tak to není ON, je to jen naše prožívání iluze. Je to jen hra. Máme-li objevit Pravdu, pozornost by měla být zaměřena jen na Pozornost samu, na Zdroj, na Boha, sjednocení, Lásku, nikoliv na iluzi, v té Zdroj nenajdeme. Ale je-li tu poznání Zdroje, pak i ta hra, ve které je strach a nenávist, je Zdrojem, ale nejsme to my, kdo nenávidí a bojí se, i když jsme vším i každým, třeba i tím, kdo prožívá iluzi a nenávidí, bojí se.

Odpor,nenávist a strach jsou jen iluzí díky iluzi ega. Jen díky téhle iluzi je tu možná ta nádherná tvořivá hra na spásu a sebenalézání.

:jingjang:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod vostalpetr » úte 10. lis 2009 7:30:29

Všechno je sice ON, ale ego není ON, protože neexistuje.
...................................................................

Správně by se mělo psát, že stvořený svět (v četně ega) existuje,
ale je neskutečný, (TŘEBA TAK JAKO SEN NEBO FATAMORGÁNA)
tedy pouze se jeví,
avšak jeho podstatou je Skutečnost Vědomí...

Když píšu, že VŠECHNO JE ON,
NEMÁM TÍM NA MYSLI ŽE TŘEBA MŮJ STŮL A MOJE PC A HRNEČEK OD KÁVY JE BŮH,
ALE ŽE JEJICH PODSTATA JE BOŽSKÁ (tedy že jsou zde jen díky pozorování)

To samé lze samozřejmě říci i o egu, dokonce i o velmi čistém egu, nebot je vždy pozorováno, že jsem,
TAKŽE VŠECHNO CO JE POZOROVÁNO JE JEDNAK NESKUTEČNÉ, JEVOVÉ, ALE PROTOŽE JE TO POZOROVÁNO, TAK JEHO PODSTATOU JE ZÁROVEN (POZORNÉ) BOŽSKÉ VĚDOMÍ...



toto (aspon doufám) je princip ADVAITY, NE - DVOJNOSTI
((což lze jednoduše vyjádřit: JEDNO VE VŠEM, VŠECHNO V JEDNOM)

Pokud ale řekneme, že sice je jedno ve všem, ale všechno není v jednom (či případně naopak)
tak vytváříme dualitu, a okamžitě je zde pocit nespokojenosti s daným stav a snaha ten stav harmonizovat,
a přesně touto snahou něco harmonizovat, vytváříme negaci výchozího stavu, a tak vytváříme ještě větší disharmonii,
a protože je zde ta tendence něco měnit, tak ke každé změně je zapotřebí čas a prostor,
jenže ona hledaná harmonie je vpřítomnosti ted a tady
a nikoli v čase a prostoru...
(jak velice správně říká Tolle ve videu Osvícení)

Neříkám, že je to špatně, že by se to nemělo dělat, protože podstatou toho všeho je Zdroj,
jen říkám, že cesta ke Zdroji vede přímo na opačnou stranu...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod vostalpetr » úte 10. lis 2009 9:05:31

Když už jsem poděkoval Petrovi za video Osvícení,
měl bych Petrovi (jaké pěkné jméno)
poděkovat i za toto video,
nebot samozřejmě je také inpirativní,
a to v tom smyslu,
že se nemáme spoléhat na něčí výklad (dokonce ani na svůj vlastní výklad)
jako na nějakou univerzální pravdu,
ale vždy je dobré to brát jako určitou osobní, tedy omezenou a zkreslenou pravdu...

Můžeme mít samozřejmě vždycky v rukávu pár dobrých duchovních konceptů,
pro pobavení obecenstva či případně i sebe,
avšak tím nejuniverzálnějším konceptem by mělo být
"Vím, že nic nevím"

Tento koncept je navíc zajímavý a téměř originální,
nebot v dnešní době (naprosto stejně jako v době Sokratově)
se valná většina řídi komerčním konceptem "Vím, že vím všechno a nepochybně mám pravdu...atd" :o
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod opcan » úte 10. lis 2009 13:25:07

A přijde mi dost dětinská představa, že problémy ve světě jsou zde proto, protože jsme ztratili spojení se zdrojem,
je to přímo naopak, protože jsme ve spojení se zdrojem, tak je svět takový jaký je, a protože jsme ve spojení se zdrojem, tak říkáme, že svět je špatný
..................................................................................................................................................................................................................
Identifikace s mylsi (ztraceni se v myslenkach, vereni svym myslenkam, vytvareni pribehu o sobe samem-jsem doktor, pravnik, delnik, sobodny,stastny, nestastny,identifikovani se s timto pribehem - identifikovani se z minulosti) TO JE ZTRATA SPOJENI SE ZDROJEM. Ano jsme timto zdrojem nemuzeme o neho nikdy prijit ,ale zde prichazi to slovo UVEDOMENI.Kdo z nas je uvedomeli natolik ze si uvedomuje svoji podstatu.. to kym je ? Ve svoji meditaci jsem schopnej se dostat uz docela daleko, jsem v tichu a v tomto okamziku VIM ze jsem timto tichem. V tomto okamziku vim ze jsem NIC ktere tam je v tomto okamziku jsem spojen se zdrojem.

Videl jsem kriticky clanek na Toleho ... MEHO oblibeneho autora a ego se zacaloi vzpouzet :) Muj vnitrni hlas zacal rikat veci typu kdo si to dovoluje kritizovat MEHO oblibeneho autora. Potom prislo uvedomeni ..uvedomeni si sveho hlasu v hlave ..uvedomeni ze nejsem timto hlasem uvedomeni ze jenom moje myls se me snazi udelat nestastnym...pozorovani svych emoci konktretne jejich fyzicky projev v oblasti bricha emoci ktere se hned zeslabily az skoro zmizly.... uvedomeni ze se pouze chovam TAK JSEM ZVYKLY ..podle starych navyku ....uvedomeni si ze se pouze identifijuji s myslenkami .....tzn. ze se chovam neuvedomele....v rezimu autopilota...
Po tomto uvedomeni prisel klid.Klid kterym jsem. Jinymi slovy jsem ZTRATIL SPOJENI SE ZDROJEM ,ale jelikoz jsem si to uvedomil tak muzu setrvat v klidu, cinit vedoma rozhodnuti(vystoupit z rezimu autopilota) a nechat zivot byt at jde tak jak ma protoze jak jinak by mel jit ? A zase jsem se priblizil zdroji.
Neni zde nekdo kdo by politoval moje EGO ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mejte se
Ludek
Uživatelský avatar
opcan
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 13. úno 2009 19:13:09
Poděkoval: 11
Poděkováno: 30-krát v 14 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod vostalpetr » úte 10. lis 2009 14:39:34

Pokud jsi Ludku opravdu ztratil spojení se Zdrojem,
tak fakt nechápu, jak jsi to všechno, co jsi udělal, mohl udělat...

Napadá mě jediná myšlenka, že máš ještě nějakej náhradní zdroj, který není závislý na Zdroji

Jediné. co může jedinec ztratit, tak to je uvědomění si Zdroje,
avšak ta ztráta uvědomění si Zdroje není něčím, co by kdo jaksi individuálně udělal, ale to je činnost Zdroje



Identifikace s mylsi (ztraceni se v myslenkach, vereni svym myslenkam, vytvareni pribehu o sobe samem-jsem doktor, pravnik, delnik, sobodny,stastny, nestastny,identifikovani se s timto pribehem - identifikovani se z minulosti) TO JE ZTRATA SPOJENI SE ZDROJEM.
.....................................................................................................................................
to všechno není nějaká ztráta spojení se zdrojem,
to je TVŮRČÍ ČINNOST ZDROJE :D
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod watta » úte 10. lis 2009 14:46:43

hehehe :) :) :) slovne klidne polituju :) (ale upřímnost čili srdce čili záměr čili pravda :lol: v tom nebude, nic ve zlem! :) )

nojo, tolle je i též můj oblíbený autor. opravdu vyčnívá mezi stovkami dalších, pro mě osobně. nemyslím si, že jeho velikost spočívá bezvýhradně v tom, co říká. ale jak to říká, a jaké podněty k dalším souvislostem dává.

:psik:
:zalivam:
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod Petr » úte 10. lis 2009 14:50:53

no on toto prirovnani pouziva i Abraham... je to vtipny, protoze se vzdy naschval prerekne a hned opravi ve smyslu: "Ztratili jste spojeni se svym Zdrojem. Ne to je prilis silne slovo, protoze to nemuzete ztratit nikdy, ale jakoby jste ho ztratili :D :D :D nebo se vzdalili". Ono je to potreba brat asi jako prirovnani..Co tim vetsinou Abraham mysli, je ze se zacnete divat na svet z jineho uhlu pohledu nez se diva Zdroj. I kdyz vse je energii Zdroje, tak i Zdroj si podle vseho vybira jak na to zameruje pozornost, jakym stylem.
Uživatelský avatar
Petr
Administrátor
 
Příspěvky: 2832
Registrován: čtv 08. kvě 2008 21:17:44
Bydliště: Brno / Praha
Poděkoval: 589
Poděkováno: 1282-krát v 716 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod watta » úte 10. lis 2009 15:37:15

jasně :) ale já myslím, že po nějaké době práce s těmito termíny je možná už trochu nadbytečné neustále zdůrazňovat, že ta ztráta spojení je myšlena iluzorní. koneckonců zase to asi chce číst toho tolleho celého, stejně tak abrahama celého, nevyjímat z toho kontextu drobky, které se zrovna hodí nebo nehodí. to je asi tak jako kdybych spekulovala o tom, jestli je jóga dobrá, a myslela tím to, že si lehnu na žíněnku a začnu se protahovat... taky z toho mnohdy lidé neznají nic víc, dneska, když jsou ty kuni, budi, muthy, fithi jogy a vsechno se to bere jenom jako sport... takhle lze znehodnotit poselství úplně každého.

:zalivam: :psik:
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod vostalpetr » úte 10. lis 2009 17:14:31

Podle mě (z toho mála co jsem viděl na inspiruj) je Eckhart velmi dobrý intelektuál,
protože to jak mluví na videu osvícení, tak z toho je vidět, že ví velmi dobře o čem mluví,
nemohu říci, že to má prožitý nebo neprožitý (to se takto nepozná)(a ani to není pro správnost vyřčeného nějak podstatné)
ale určitě to má velice dobře promyšlený...

Avšak v tomto videu se dopouští chyby, které se ve videu Osvícení perfektně a zcela vědomě vyhnul,
a co lze ocenit, je to, že to tam vcelku i zdůraznil, že prostě v čase a prostoru ( v budoucnosti) to není,
ale že to řešení spočívá v ted a tady

Avšak tady na tomto videu mně to přijde, jako by zcela ledabyle převzal průměrný duchovní koncept
a vůbec jej nijak nepodrobil prozkoumání, jen jej překopíroval,
a tak zcela elegantně zase posunul řešení do času a prostoru
aniž by se nad tím zamyslel, co to proved...

To je můj názor, na tři různá videa zde na inspiruj.... :writting2:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod vostalpetr » úte 10. lis 2009 17:25:24

nemyslím si, že jeho velikost spočívá bezvýhradně v tom, co říká. ale jak to říká, a jaké podněty k dalším souvislostem dává.
.................................................................................................................................................

No mně se taky líbí, jak to říká (přijde mi to mile zábavné)
no a podnětné to taky je,
jak jsem psal, tak mě to inspirovalo k tomu,
že je třeba opravdu každý koncept pořádně prozkoumat,
a nikoli si jen myslet, že když někdo něco třeba řekne správně, tak potom taky všechno ostatní je také správné....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod watta » úte 10. lis 2009 19:47:52

možná není úplně nejpraktičtější postoj očekávat, že někdo řekne něco správně nebo nesprávně :) co? ;)
:music:
Uživatelský avatar
watta
 
Příspěvky: 1022
Registrován: úte 16. čer 2009 12:07:19
Poděkoval: 124
Poděkováno: 291-krát v 200 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod Jana » úte 10. lis 2009 20:12:26

vostalpetr píše:že je třeba opravdu každý koncept pořádně prozkoumat,
a nikoli si jen myslet, že když někdo něco třeba řekne správně, tak potom taky všechno ostatní je také správné....

je to taky hezká hra, ale je to jedno

:kvetina:
Jana
 
Příspěvky: 1482
Registrován: pon 26. led 2009 20:46:53
Poděkoval: 978
Poděkováno: 351-krát v 226 příspěvcích

Re: Eckhart Tolle: Myšlení

Příspěvekod Monika » stř 11. lis 2009 9:48:59

vostalpetr píše:No tohle video bych fakt dost zkritizoval,
nikdy jsme žádnej kontakt se zdrojem neztratili,
a proto ...


ztratili jsme vědomí tohoto kontaktu, je akorát tak na čase si kolektivně rozpomenout ...
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 1132
Registrován: čtv 05. lis 2009 22:14:16
Poděkoval: 553
Poděkováno: 368-krát v 288 příspěvcích


Zpět na Eckhart Tolle

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron