Vulgarismy

Vulgarismy

Příspěvekod armin » stř 21. říj 2020 11:19:21

Téma opět ožilo takže tady k tématu jeden postřeh odborníka:

Radkin Honzák
Obrázek

Sprostá slova (sprosté slovo odborně nazýváme vulgarismus) vyjadřují negativní a silně emotivní postoj k věci či člověku, vůči nimž jsou směrována. Používání sprostých slov v psaném i mluveném projevu je většinou společnosti považováno za nevhodné. Wikipedie

Správný vulgarismus musí mít šťávu, a tu získá jen v časném dětství, kdy chutě a čichové vjemy nejsou otupeny nánosem náhražek, ochucovadel a přismraďovadel. V dětství, kdy tato chuť a vůně patří zakázanému ovoci, jehož utržení a ochutnání je tvrdě trestáno. V mé mateřštině ještě navíc musí drrrnčet, jak mi dosvědčí všichni, jimž výraz „shit“ nepřinesl ten pravý požitek ani po několika letech častého používání.

Pamatuji si, jak mě kárala jakási přecitlivělá osoba z širšího příbuzenstva a nabízela mi místo úlevných výrazů nějaké své bláboly. Když jsem argumentoval osvobozujícím účinkem „rrrrrrr“, pravila, že mohu tedy říkat třeba „krrrrupice“, aniž vzala v úvahu, že ta opravdu žádnou šťávu nemá.

Sílu sprosťárny dítě vnímá instinktivně a pak ji opatrně testuje na okolí. Míra pohoršení určuje cenu. Ukázkovým příkladem je scéna z Knoflíkové války, kde zvídavý mladý badatel jde otestovat kvalitu nadávky „impotent“. Razance facky, kterou obdrží, ho ujistí, že tento výraz má skutečně velkou hodnotu.

Nemusí být vždy tak zle, ověření lze provést i v méně rizikovém prostředí, jak dokládá následující příklad: Babi, Pepíček byl ve školce sprostej. ??? Říkal „prdelka“, ale velká! Babiččino pohoršení potvrdilo, že Pepíček byl opravdu sprostej. Špatně utajovaný smích pak naznačil, že autorská práva na velkou prdelku nemusí vlastnit jen Pepíček.

Moje generace v dětství sprosťačila vesměs opatrně, a to bez ohledu na třídní původ (dělnický a malorolnický, vykořisťovatelský, živnostnický a pracující inteligence – tam všude jsem měl kamarády, přestože jsme tehdy neznali slovo integrace, ani pojem pozitivní diskriminace). V první třídě jsem pochytil historku, jak byla jedna paní a ta měla dva psy. Jeden se jmenoval Pos a druhý Rus. Jednou ta paní na ně zavolala... V další poudačce stoupl počet psů na tři a jejich jména zněla Popr, Deli a Jeli.

S nadávkou „kurva“ nás seznámil na konci druhé třídy spolužák, jemuž učitelka dala na vysvědčení horší známku, než čekal. Na dotazy se mi doma dostalo vysvětlení, že jde o překlad z latiny a že to znamená křivou povahu. Dodnes tuto informaci uchovávám v paměti a ve chvílích rozčilení volám na jeho příčinu: Ty křivá povaho!

Jak šla léta, dostávala se mezi nadávky slova, která tam původně vůbec nepatřila, se sestrou jsme si jednu dobu nadávali, ty Prusíku! Pan doktor Prusík byl nenáviděný tvor, neb nás nutil, abychom se při chorobách potili a to bylo vskutku hnusné! Vlastně ve stejném duchu je vtip, který zde koloval v šedesátých letech: Zahraniční novinář se ptá prostého českého občana na jeho názor na prezidenta Novotného. Čech ho zavede hluboko do neodposlouchávatelného sklepení a tam mu pošeptá: Já ho mám rád.

Převaha českých vulgarismů pochází z oblastí živočišných, kde se týká především domácího zvířectva (výraz „vůl jak lev“ už upadl v zapomenutí), hlavně ale z pojmů odvozených od procesů trávení a sexuality. Srovnání s jinými jazykovými skupinami ukazuje, že Češi dávají přednost jídlu a trávení před sexem.

Postmoderní doba přitvrdila a s vulgarismy, sprosťárnami a nadávkami se roztrhl pytel. Autoři prózy i divadelních her zašli pro inspiraci do páté cenové skupiny a jejich díla připomínají neumělé vyjádření Lacinova (Čtení o psaní) začínajícího básníka: A tak jsem na ten papír vložil, co tížilo mé útroby. Nezříkám se vulgarismu jako koření, zde je už značně překořeněno. A čeho je moc, toho je vskutku přespříliš. Ale až půjdu mezi intelektuály, kteří zastávají všechny ty vulgárně licitované penisy, vaginy, soulože a výkaly – možná tak doma intelektuálové mluví – označím to pro jistotu pojmem „redundantní“, aby mi porozuměli.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Tino » stř 21. říj 2020 11:57:12

Uživatelský avatar
Tino
 
Příspěvky: 198
Registrován: pát 09. pro 2011 12:02:23
Poděkoval: 12
Poděkováno: 17-krát v 16 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod vostalpetr » stř 21. říj 2020 22:05:42

Na bolest pomáhají leda vulgární slova, ne podobné zvuky


Nojo,

ale proč nejvíc chutná zakázaný ovoce ?

Ti psychologové vždycky vyzkoumaj hovno a přitom je to tak jednoduchý proč to tak je u vulgarit a u zakázanýho ovoce, nejspíš ti troubové ještě nikdy neslyšeli o pozornosti, tedy spíše o pozorování...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod vostalpetr » čtv 22. říj 2020 20:00:13

Jo to jsem chtěl ještě říci,

kam se hrabou na vulgarismy jiné INSPIRACE,

vulgarismy jsou nanejvýš inspirující, vždyt co vy už jste všechno vo těch vulgarismech nenapsali,

já jsem tady nejvíce inspirující přispěvatel, a to mně stačí jen napsat "hovno"

a už to vypadá na konec světa, ted mně trošku na slávě ubírá ten kovid,

páč na smrt se taky blbě blbě zvyká podobně jako na vulgarismy...

:ahoj4:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » čtv 22. říj 2020 20:32:02

Bóže, když bez těch vulgarismů nemůžeš nic napsát, tak si aspoň vyhledej ve slovníku nějaká další, dosud nezprofanovaná česká slova....třeba... https://cs.wikipedia.org/wiki/Klad%C3%A9lko

:P
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod vostalpetr » čtv 22. říj 2020 20:40:26

To ale vyjde nastejno jako kdybych ty svý vulagarismy psal tady čínsky,

nikdo nebude vědět o čem je řeč,

lépe je objevovat nová nečekaná spojení jako když vobrozenci vymýšleli češtinu a kapesník nazvali nosočistoplenou...

Ale ted to nemá cenu, všichni furt blbou jen s kovidem jak kdyby se snad nikomu nechtělo umřít,

a jít budto do království božího či si střihnout novu inkarnaci na vyšší úrovni...


Vždyt by se na to měli těšít....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 5259
Registrován: úte 20. led 2009 13:57:12
Poděkoval: 98
Poděkováno: 666-krát v 510 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » čtv 22. říj 2020 21:02:45

:lol:

Už si viděl na internetu, kolik rostlin, květin, plodů , kořenů či dokonce skalních útvarů má podobu těch vulgarismů? Já nestačím koukat, jak si ta matka příroda hraje.... :P
Před 5 lety, nebo kdy to bylo, se dokonce v mracích nad amazonským pralesem vytvářely podivné obrazce v mracích ....obrazce dobře známé z českých zdí a veřejných WC....viděla jsem to na webkamerách z ISS (orbitální stanice)....
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod armin » čtv 22. říj 2020 21:13:34

Já bych řekl, že vulgarismy jaksi posilují myšlenku, která by bez nich byla slabá.
Je to taková berlička, jak zaujmout, zdůraznit atd.
Používají to jen vnitřně myšlenkově slabí a rádi by byli (vypadali) silní. :lol:
Dobrá Vostálova otázka:
Proč nejlépe chutná zakázané ovoce?
a druhá, kterou si bohužel neklade:
Proč se potřebuji vyjadřovat vulgárně?
To je jako to UV které se tak vyjadřuje? Nebo nějaký můj mindrák - nespokojenost s realitou, jaká je? Nebo co???
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » čtv 22. říj 2020 21:25:39

armin píše:To je jako to UV které se tak vyjadřuje? Nebo nějaký můj mindrák - nespokojenost s realitou, jaká je? Nebo co???


Nejspíš to bude jen to, co proniká zezdola těmi čakrami směrem nahoru ...kundalini... :lol:
A krom toho, Petr nejspíš není buddhista, ale spíš hinduista...a tam se to těmito božími symboly dost hemží.....najdou se snad ve všech jejich chrámech... :donknow:


https://www.tybrdo.cz/indie/lingam

:donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » čtv 22. říj 2020 23:15:32

PS: A ještě toto...

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_niv

:donknow:


https://psychologie.cz/fenomen-lidske-blbosti/

:starik:

Tak snad jsem vyčerpala většinu vulgarit, které Petr používá..... :lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod armin » pát 23. říj 2020 8:33:24

A odkud se berou ty jeho koprolálie?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Trini » pát 23. říj 2020 10:48:04

:?:
Radši to nechám. :?
Naposledy upravil Trini dne pát 23. říj 2020 16:57:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » pát 23. říj 2020 13:20:57

armin píše:A odkud se berou ty jeho koprolálie?


Co já vím?? Ještě jsme se nepotkali, znám ho jen z jeho psaní a z pár fotek.
Třeba to je místo prášků na bolení :

https://www.denik.cz/zdravi/experiment- ... davky.html

Sprosté nadávky při bolesti skutečně pomáhají, prokázal experiment
:donknow:

Jenže....třeba to je :
"Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš."
"Zvyk je železná košile."


Potkala jsem dost lidí, co si ani neuvědomovali, že používají nadávky i v běžné řeči. Staré, středního věku, mladé i malá batolata. Nejčastější nadávkou bylo "Vole, vole." Někdy mám dojem, že to někteří už ani jako nadávku neberou, podle toho, jak to používají, ale spíš jako ustálené větné spojení. Takový český "idiom". A mám dojem, že takto postižených je fakt hodně, mnozí se dostali i do politiky.....

Potkala jsem i malá batolátka, co se teprve učila mluvit. A ačkoli jejich rodiče byli slušňáci na entou, tak jejich batolátko se vyžívalo v lovení sprostých slovíček od jiných dětí či dospělých. Některé to roztomilé robě ještě neumělo říkat R....ale nadávky s tímto písmenkem mu šly vyslovit bez chybičky....a bylo při tom moc a moc šťastné.

A nebo holt Petra fakt bolí to, co od některých tady čte a neumí to jinak vyjádřit. Možná, že když se setká s některým z vás tváří v tvář, tak vůbec není sprostý, je spíš roztomilost sama, i když ho naštvete.....kdo ví....možná je sprostý jen na internetu....

Mám dojem, že ani armin není zcela osvobozený od používání neslušných slovíček....možná v reálu jich používá víc, než Petr na internetu...kdo ví.....

Já mám ale smůlu, občas by mi asi nějaké neslušné slovíčko pomohlo ulevit si nad tím světem, co se řítí do záhuby, ale nejde mi to. Ani v mládí jsem ta sprostá slova nepoužívala, prostě se mi takové slovíčko zaseklo v krku a bylo po radosti z nadávání....


:an-dab:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Eva Nada » pát 23. říj 2020 13:39:17

To já jsem se na stará kolena trochu spustila. Nikdy jsem nepoužívala sprostá slova, ale všimla jsem si, že v poslední době, rok, dva zpátky, když mi něco třeba spadne, ulevím si slovem kurva. Ale to je fakt spontánní zanadávání, kterým se mi nějak uleví :-)
Slovo piča jsem snad asi nikdy neřekla, ale možná že to ještě příjde, to už je pro mě docela dost velká nadávka :-)

Líbil se mi Štěpán Kozub v pořadu 7 pádů Honzy Dědka, jak říkal po našemu pičo:

https://www.youtube.com/watch?v=cNbPE3_-BUs
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Trini » pát 23. říj 2020 14:32:12

To taky. :roll:
Naposledy upravil Trini dne pát 23. říj 2020 16:58:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » pát 23. říj 2020 16:31:40

:D

Že se nadávalo tady u nás na venkově, mne ani trochu nepřekvapovalo, to víte, my burani. (jak nám říkají Pražáci)....jsme holt zaostalí. Ale po přestěhování do Prahy jsem s úžasem zjistila, že ti Pražáci jsou ještě vulgárnější. :lol:
To si tak počátkem devadesátých let jedu tou pražskou trojkou (autobus-metro-tramvaj) večer z práce. Byl krásný vlahý červnový večer....tramvaj č. 1 skoro prázdná, jen u zadního okna se tam bavili dva podnapilí na plné decibely. Na jedné zastávce přistoupil fešný upravený pán, usedl a chvíli mlčel. Po nějaké době vstal, došel k řidiči a něco mu sděloval. A pak na další zastávce byli oni halasící vulgární uživatelé tramvaje vyprovozeni ven...vyhozeni. Když se tramvaj zase rozjela, tak onen pán usedl pár sedadel za mnou.....a sdělil nahlas celé tramvají, že nechal ty sprosťáky vyhodit. A použil při tom všechna ta sprostá slova, co tu vyčítáte Petrovi a možná ještě nějaká navíc. Onen fešný milý pán byl....známý slavný zpěvák.... Pepa Laufer....

Nebo...jedu si to pražským autobusem, z Barrandova na Smíchov.....kousek za mnou sedí dva pánové, asi tak padesátníci a baví se nahlas mezi sebou. O čem? To jsem nepochopila, protože každé druhé, třetí slovo bylo volevole..... A cesta trvala asi tak 10 minut....:donknow:



:lol:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod armin » pát 23. říj 2020 17:27:56

Alaja píše:
A nebo holt Petra fakt bolí to, co od některých tady čte a neumí to jinak vyjádřit. Možná, že když se setká s některým z vás tváří v tvář, tak vůbec není sprostý, je spíš roztomilost sama, i když ho naštvete.....kdo ví....možná je sprostý jen na internetu....

Mám dojem, že ani armin není zcela osvobozený od používání neslušných slovíček....možná v reálu jich používá víc, než Petr na internetu...kdo ví.....


To že Petra bolí, co čte, znamená, že s tím má nějaký problém. Že má nějaký problém s realitou a svobodou druhých lidí, která se nějak příčí s jeho představou (jeho) svobody.
Mne nic, co čtu, nebolí. Zajímá mne pochopit příčiny, toho co se děje a proč se to tak děje. I té potřeby Petra se vyjadřovat s pomocí vulgárních pojmů. Třeba proč se Petr (kterého si jinak vážím) neobejde bez vulgarit a útoků na druhé.

ad osvobození od používání vulgarit:
Já jsem od vulgarit osvobozený. Tj. nemusím je používat a zároveň mi nic nebrání je použít - třeba v reakci na Petra, jako reakci když nastavuje takovou vulgární úroveň diskuze.
Ale normálně je nepotřebuji používat a v běžném životě vůbec nepoužívám. Nepotřebuji takové berličky, abych okořenil či posílil to, co chci druhému "vyjádřit". Ani mi nijak nevadí, stejně jako bučení krav nebo bečení ovcí. Jaký "zobák" mi narostl, takovým způsobem hold vyjadřuji svoje emoce, myšlenky, názory...
Petr se bez těch vulgarit z nějakého důvodu neobejde.
A proč toho není schopen?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Alaja » pát 23. říj 2020 18:12:33

armin píše:
Alaja píše:
A nebo holt Petra fakt bolí to, co od některých tady čte a neumí to jinak vyjádřit. Možná, že když se setká s některým z vás tváří v tvář, tak vůbec není sprostý, je spíš roztomilost sama, i když ho naštvete.....kdo ví....možná je sprostý jen na internetu....

Mám dojem, že ani armin není zcela osvobozený od používání neslušných slovíček....možná v reálu jich používá víc, než Petr na internetu...kdo ví.....


To že Petra bolí, co čte, znamená, že s tím má nějaký problém. Že má nějaký problém s realitou a svobodou druhých lidí, která se nějak příčí s jeho představou (jeho) svobody.
Mne nic, co čtu, nebolí. Zajímá mne pochopit příčiny, toho co se děje a proč se to tak děje. I té potřeby Petra se vyjadřovat s pomocí vulgárních pojmů. Třeba proč se Petr (kterého si jinak vážím) neobejde bez vulgarit a útoků na druhé.

ad osvobození od používání vulgarit:
Já jsem od vulgarit osvobozený. Tj. nemusím je používat a zároveň mi nic nebrání je použít - třeba v reakci na Petra, jako reakci když nastavuje takovou vulgární úroveň diskuze.
Ale normálně je nepotřebuji používat a v běžném životě vůbec nepoužívám. Nepotřebuji takové berličky, abych okořenil či posílil to, co chci druhému "vyjádřit". Ani mi nijak nevadí, stejně jako bučení krav nebo bečení ovcí. Jaký "zobák" mi narostl, takovým způsobem hold vyjadřuji svoje emoce, myšlenky, názory...
Petr se bez těch vulgarit z nějakého důvodu neobejde.
A proč toho není schopen?



Asi jsi si nevšiml, ale je vulgární jen vůči některým lidem. Takže je otázka, čím těch pár lidí Petra tolik vytáčí? Možná to má nějakého společného jmenovatele... :donknow:
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Eva Nada, Trini

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Trini » pát 23. říj 2020 18:19:32

armin píše:To že Petra bolí, co čte, znamená, že s tím má nějaký problém.


Co si to zase namlouváš? Petr nemá problém, naopak ostatní mají problém s jeho vulgaritami, a tak se to snaží řešit.

armin píše:Petr se bez těch vulgarit z nějakého důvodu neobejde.


Petr se bez vulgarit klidně obejde. Ale baví ho, jak se např. ty tím zabýváš. :lol: Jako bys neměl nic lepšího na práci.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Vulgarismy

Příspěvekod Trini » pát 23. říj 2020 18:28:52

Alaja píše:

Asi jsi si nevšiml, ale je vulgární jen vůči některým lidem. Takže je otázka, čím těch pár lidí Petra tolik vytáčí? Možná to má nějakého společného jmenovatele... :donknow:


Já si ale spíš myslím, že Petr chce těmi vulgaritami vytočit druhé. :lol: A některé holt vulgaritami nevytáčí, protože to podle něho zřejmě nemají zapotřebí. ;)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Další

Zpět na Fórum - úvod, nápady, připomínky, technické věci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků