Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » stř 14. pro 2022 7:37:52

rosada píše:Ale k pestrosti života patří, že v tom vidí, každý něco jiného.

:kvetina:


A v hlubokém dotyku Pravdy nalézáme všichni úplně to samé:

Existence je láskou.

Všechno se mění, jenom ta Boží láska zůstává stejná.

NKB.jpg
NKB.jpg (89.3 KiB) Zobrazeno 2662 krát
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod honzam » stř 14. pro 2022 11:01:12

Některé prsty se vzájemně dotýkají a říkají tomu láskyplnému příjemnému kontaktu Měsíc.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » stř 14. pro 2022 13:33:34

Měsíc je sice osvícený, ale sám nesvítí.

Být světlem znamená shořet v ohni.

Existuje jen jeden oheň, který umí roztavit ego.

I když vypadá jako dva.

Jako oheň pekelný, když říkáme lásce NE.

A jako oheň lásky, když milujeme.
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 9:52:20

Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu. Je to naopak, Pravda dává vzniknout individualitě. A je to právě individualita, která hledá Pravdu. Vždyt i pojem Pravda vytvořila její mysl. Bez individuality je vše bezejmenné. Není co řešit, není o čem si povídát.

Individualita vytvořila pojmy jako je Pravda, Bůh, láska , ego i samotný pojem individualita ;) . A ted se o nich může dohadovat. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » čtv 15. pro 2022 11:13:08

Trini píše:Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu. Je to naopak, Pravda dává vzniknout individualitě. A je to právě individualita, která hledá Pravdu. Vždyt i pojem Pravda vytvořila její mysl. Bez individuality je vše bezejmenné. Není co řešit, není o čem si povídát.

Individualita vytvořila pojmy jako je Pravda, Bůh, láska , ego i samotný pojem individualita ;) . A ted se o nich může dohadovat. :)


Když to ale vezmeš, z pohledu toho, že Pravda dává vnihknout individualitě. Tak je to Pravda, která skrze individualitu, hledá sama sebe, vytváří pojmy jako Pravda, Bůh, Láska, ego i individualita a dohaduje se skrze mnohé sama se sebou :-)

:kvetina:
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 13:41:33

rosada píše:
Trini píše:Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu. Je to naopak, Pravda dává vzniknout individualitě. A je to právě individualita, která hledá Pravdu. Vždyt i pojem Pravda vytvořila její mysl. Bez individuality je vše bezejmenné. Není co řešit, není o čem si povídát.

Individualita vytvořila pojmy jako je Pravda, Bůh, láska , ego i samotný pojem individualita ;) . A ted se o nich může dohadovat. :)


Když to ale vezmeš, z pohledu toho, že Pravda dává vnihknout individualitě. Tak je to Pravda, která skrze individualitu, hledá sama sebe, vytváří pojmy jako Pravda, Bůh, Láska, ego i individualita a dohaduje se skrze mnohé sama se sebou :-)

:kvetina:


Tam je ten malý rozdíl, že Pravda sice dává vzniknout pomíjivé individualitě, ale sama je nepomíjivá. Pomíjívá individualita hledá nepomíjivou Pravdu. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 13:48:50

Trini píše:
rosada píše:
Trini píše:Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu. Je to naopak, Pravda dává vzniknout individualitě. A je to právě individualita, která hledá Pravdu. Vždyt i pojem Pravda vytvořila její mysl. Bez individuality je vše bezejmenné. Není co řešit, není o čem si povídát.

Individualita vytvořila pojmy jako je Pravda, Bůh, láska , ego i samotný pojem individualita ;) . A ted se o nich může dohadovat. :)


Když to ale vezmeš, z pohledu toho, že Pravda dává vnihknout individualitě. Tak je to Pravda, která skrze individualitu, hledá sama sebe, vytváří pojmy jako Pravda, Bůh, Láska, ego i individualita a dohaduje se skrze mnohé sama se sebou :-)

:kvetina:


Tam je ten malý rozdíl, že Pravda sice dává vzniknout pomíjivé individualitě, ale sama je nepomíjivá. Pomíjívá individualita hledá nepomíjivou Pravdu. :)


P.S. Otázkou je, jestli v pomíjivé individualitě je něco nepomíjívého. Na co pomíjivá individualita třeba zapomněla. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » čtv 15. pro 2022 13:56:16

Trini píše:Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu.


Otázkou je, jestli pomíjivá individualita je skutečná.

Co je přesně ta individualita? Je to něco, co je nezávislé, soběstačné a od zbytku zcela odděleno? A jestli je tady poznání, že nějaká skutečná oddělenost ve skutečnosti neexistuje, existuje opravdu nějaký dokonale nezávislý a soběstačný jedinec, kterému říkáme "individualita"?


Tazatel: Vidí nás Maharadž jako individuality? Maharadž: Nejsou zde žádné individuality.... (Šrí Nisargadatta Maharaj - Vědomí a Absolutno)
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 15:13:02

Nic píše:
Trini píše:Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu.


Otázkou je, jestli pomíjivá individualita je skutečná.

Co je přesně ta individualita? Je to něco, co je nezávislé, soběstačné a od zbytku zcela odděleno? A jestli je tady poznání, že nějaká skutečná oddělenost ve skutečnosti neexistuje, existuje opravdu nějaký dokonale nezávislý a soběstačný jedinec, kterému říkáme "individualita"?


Tazatel: Vidí nás Maharadž jako individuality? Maharadž: Nejsou zde žádné individuality.... (Šrí Nisargadatta Maharaj - Vědomí a Absolutno)


To jsou tvoje otázky, Jani. Můžeš si je zodpovědět, jak uznáš za vhodné. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » čtv 15. pro 2022 16:05:50

Trini píše:
Nic píše:
Trini píše:Kdyby individualita existovala mimo Pravdu, tak by se nejednalo o konečnou Pravdu.


Otázkou je, jestli pomíjivá individualita je skutečná.

Co je přesně ta individualita? Je to něco, co je nezávislé, soběstačné a od zbytku zcela odděleno? A jestli je tady poznání, že nějaká skutečná oddělenost ve skutečnosti neexistuje, existuje opravdu nějaký dokonale nezávislý a soběstačný jedinec, kterému říkáme "individualita"?


Tazatel: Vidí nás Maharadž jako individuality? Maharadž: Nejsou zde žádné individuality.... (Šrí Nisargadatta Maharaj - Vědomí a Absolutno)


To jsou tvoje otázky, Jani. Můžeš si je zodpovědět, jak uznáš za vhodné. :)


Ano, nejhlubší Pravda je poznávána, když otázka Sama v Sobě nalézá odpověď, tím všechny otázky mizí.

Ale přeci jen se Tě, Péťo, zeptám, nalézáš nějakou odpověď na to, jak neuvíznout v projekci mysli, v projekci časoprostoru, a nezaměňovat iluzi za Skutečnost?
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 16:09:46

Nic píše:
Ale přeci jen se Tě, Péťo, zeptám, nalézáš nějakou odpověď na to, jak neuvíznout v projekci mysli, v projekci časoprostoru, a nezaměňovat iluzi za Skutečnost?


Po zkušenosti, Jani, není už možné něco zaměnovat. :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » čtv 15. pro 2022 16:29:08

Trini píše:
Nic píše:
Ale přeci jen se Tě, Péťo, zeptám, nalézáš nějakou odpověď na to, jak neuvíznout v projekci mysli, v projekci časoprostoru, a nezaměňovat iluzi za Skutečnost?


Po zkušenosti, Jani, není už možné něco zaměnovat. :)


Díky.

Takže je jasné, jestli individualita je nebo není iluze?
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 17:01:53

Nic píše:
Trini píše:
Nic píše:
Ale přeci jen se Tě, Péťo, zeptám, nalézáš nějakou odpověď na to, jak neuvíznout v projekci mysli, v projekci časoprostoru, a nezaměňovat iluzi za Skutečnost?


Po zkušenosti, Jani, není už možné něco zaměnovat. :)


Díky.

Takže je jasné, jestli individualita je nebo není iluze?


Skutečnost a iluzi jsem nepotřebovala nikdy řešit. Není to pro mne důležité. Neviděla jsem žádný velký rozdíl mezi denním životem, který většina lidí považuje za skutečnost, a mezi snem ve spánku, který je považován za neskutečný, iluzi. Zajímavé pro mne je, že Nisargadatta to viděl obdobně.

Individualita je pomíjivá. To je fakt. Jestli ji mysl považuje za skutečnou nebo za iluzi, na tom nic neměni. Tohle bazírování na iluzi je zřejmě důležité pro hledající, kteří jen denodenní život považují za skutečnost. Proto se jim to učitelé snaží nějak nabourat - tím tvrzením o iluzi.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » čtv 15. pro 2022 17:09:24

P.S.

Jestli individualita řeší svoji oddělenost nebo neoddělenost, také pro mne nebylo téma.

Před zkušeností se nosí voda a štípe dříví, po zkušenosti se nosí voda a štípe dříví. Kdo by tam řešil nějakou oddělenost? :)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod armin » čtv 15. pro 2022 22:14:55

Nic píše:Ale přeci jen se Tě, Péťo, zeptám, nalézáš nějakou odpověď na to, jak neuvíznout v projekci mysli, v projekci časoprostoru, a nezaměňovat iluzi za Skutečnost?


Že se vám do toho pletu,
kdo uvízne nebo neuvízne v projekci mysli, v projekci časoprostoru, kdo zaměňuje iluzi za Skutečnost?
A nevysvětluj to slovy nebo tím co někdo o tom řekl. Pouze si to uvědom.
Jakákoliv diskuse, myšlenky na toto téma nás jen vzdalují uvědomění, jak to je.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Nic » pát 16. pro 2022 10:23:16

Trini píše:Zajímavé pro mne je, že Nisargadatta to viděl obdobně.


Trini píše:Individualita je pomíjivá.

Tazatel: Vidí nás Maharadž jako individuality?
Nisargadatta Maharadž: Nejsou zde žádné individuality.

Trini píše:Skutečnost a iluzi jsem nepotřebovala nikdy řešit. Není to pro mne důležité. Neviděla jsem žádný velký rozdíl mezi denním životem, který většina lidí považuje za skutečnost, a mezi snem ve spánku, který je považován za neskutečný, iluzi. Zajímavé pro mne je, že Nisargadatta to viděl obdobně.
To je fakt. Jestli ji mysl považuje za skutečnou nebo za iluzi, na tom nic neměni. Tohle bazírování na iluzi je zřejmě důležité pro hledající, kteří jen denodenní život považují za skutečnost. Proto se jim to učitelé snaží nějak nabourat - tím tvrzením o iluzi.

Píšeš: "Jestli ji mysl považuje za skutečnou nebo za iluzi,.."
Jenže to prohlédnutí iluze je právě prohlédnutí mysli jakožto iluzorní, tím pádem je nesmyslné psát, jestli ji mysl považuje...

Nisargadatta Maharadž na rozdíl od Tebe považuje prohlédnutí iluze za zcela zásadní: "Toto poznání 'já jsem' neboli 'podstata bytí' je plášť iluze, který je přehozen přes Absolutno.Proto poté, kdy je brahma překonáno, je tu pouze Parabrahma, kde není jediná stopa po poznání 'já jsem'."

"Vaše narození i rodiče - to vše je iluze. To, že jste pojal tělo za sebe, se odehrálo neúmyslně. Pokud nebudete lpět k tělu a brát ho za svou totožnost, pak vše bude v pořádku. Prožívat Parabrahman budete ve chvíli, když bytí (vědomí sebe sama) zapomene na sebe. Vědomí sebe sama není váš skutečný stav, je to výsledek potravinami vyživovaného těla a vy, Absolutno, tím nejste..."

Dobře, Péťo, se zapomenutím na sebe nedává otázka, zda naše individualita je či není iluzí, nesmyslná.
Nic
 
Příspěvky: 1724
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » pát 16. pro 2022 10:42:41

A co ty nic? Považuješ ty prohlédnutí iluze za zásadní?
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod rosada » pát 16. pro 2022 10:44:10

Nic, není rozlišování mezi Petrou a Nisargadatou jen iluzí?

Vidíš je jako dva různé? Oddělené?
Vše se mění na podkladě Neměnného :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 14. dub 2011 17:59:16
Poděkoval: 58
Poděkováno: 52-krát v 37 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod armin » pát 16. pro 2022 12:25:35

Nic píše:
Nisargadatta Maharadž na rozdíl od Tebe považuje prohlédnutí iluze za zcela zásadní: "Toto poznání 'já jsem' neboli 'podstata bytí' je plášť iluze, který je přehozen přes Absolutno.Proto poté, kdy je brahma překonáno, je tu pouze Parabrahma, kde není jediná stopa po poznání 'já jsem'."


A co ty považuješ za zcela zásadní?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2023
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pseudoosvícenci a jiné deformace na duchovní cestě.

Příspěvekod Trini » pát 16. pro 2022 13:12:33

Nic píše:
Trini píše:Zajímavé pro mne je, že Nisargadatta to viděl obdobně.


Trini píše:Individualita je pomíjivá.

Tazatel: Vidí nás Maharadž jako individuality?
Nisargadatta Maharadž: Nejsou zde žádné individuality.


Obdobně to viděl Nisargadatta s tím snem a denním životem. A opravdu nevím, co viděl Nisargadatta pod pojmem individualita. Dal si pojmenování Nisargadatta a mluvil s druhými - to jsou pro mne individulity = různí lidé, s různými jmény, s různými těly, kteří spolu mohou komunikovat.

Nic píše: Jenže to prohlédnutí iluze je právě prohlédnutí mysli jakožto iluzorní, tím pádem je nesmyslné psát, jestli ji mysl považuje...


Mně naopak připadá nesmyslné to, co píšeš. A zřejmě si přitom vůbec neuvědomuješ, že to produkuje tvoje mysl.

Nic píše:Nisargadatta Maharadž na rozdíl od Tebe považuje prohlédnutí iluze za zcela zásadní: "Toto poznání 'já jsem' neboli 'podstata bytí' je plášť iluze, který je přehozen přes Absolutno.Proto poté, kdy je brahma překonáno, je tu pouze Parabrahma, kde není jediná stopa po poznání 'já jsem'."


On si ale uvědomoval, že všechno, co říká, jsou jen koncepty. Důležíté by bylo akorát to, co by řekl mně. To, co říkal ostatním, se týkalo jich.

Mimochodem ale řekl, že pro probuzení a realizaci nejsou nutné všechny ty koncepty, na které si tolik potrpí duchovně hledjící. Aby mohlo dojít ke zkušenosti, musí se podle něho stejně všechny pustit. Naštěstí jsem žádné duchovní koncepty neměla.

Vždyt já ani nevím, co je "já". Pro mne je to jen osobní zájmeno - prostředek komunikace.

:)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5116
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků

cron