Pasti na duchovní cestě

Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » sob 18. zář 2021 17:54:54

Největší pastí na duchovní cestě je přivlastnění si výsledků duchovní cesty, celkově by se to shrnout do pojmu pýcha.
Pan Tomáš obrazně říkal, v předsíni Boha jsou dveře, brána k Bohu. A vedle nich jsou dveře, které vedou přímo do pekla. A to jsou dveře přivlastnění si duchovnosti egem, pýchy.
S příkladem takového zabloudění a jak se to projevuje na mysli dotyčného jsem se setkal nedávno na vp.inspiruj:

vostalpetr píše:Já vím všechno a kdybych něco nevěděl, tak si to vymyslím,

a kdybych to vymyslel blbě a mýlil se tak se stejně ukáže po čase že jsem se mýlil správně,

takže skromně uznávám, že já mám vždycky pravdu,

ale rozhodně za to nemůžu,

to už je prostě takovej vosud...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » úte 05. říj 2021 10:56:35

Další pastí je myslet si že "tady" není nikdo a nic, že vše je neskutečné.

Drobný příklad:
Veil píše:
Žádné ego se nikdy od ničeho neosvobodí. Buď tu zdánlivě je, nebo tu není a pak je jasné, že tu nikdy nebylo. Pořád ti to říkám a pořád to neslyšíš. Není nikdo, kdo by mohl něco dělat, o něco usilovat, nebo přestat o něco usilovat, od něčeho se osvobozovat, jít po nějaké cestě, něco si uvědomovat atd.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod honzam » úte 05. říj 2021 14:41:48

Ega existují a jsou to děti. Hmotná rovina existence je plná dětí v lidech i zvířatech. Duchovní cesta je nepřesný popis pro jejich přirozený vývin směrem k duchovní dospělosti, při kterém tato dětskost mizí. Je možné, že v určité fázi procházejí něčím jako duchovní pubertou, kdy vědí všechno nejlíp. Neviděl bych to jako past v pravém slova smyslu. Je to opět součást jejich přirozeného vývinu.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod Nic » úte 05. říj 2021 14:45:33

armin píše:Další pastí je myslet si že "tady" není nikdo a nic, že vše je neskutečné.

Drobný příklad:
Veil píše:
Žádné ego se nikdy od ničeho neosvobodí. Buď tu zdánlivě je, nebo tu není a pak je jasné, že tu nikdy nebylo. Pořád ti to říkám a pořád to neslyšíš. Není nikdo, kdo by mohl něco dělat, o něco usilovat, nebo přestat o něco usilovat, od něčeho se osvobozovat, jít po nějaké cestě, něco si uvědomovat atd.


Pro Bytí žádná past neexistuje. Neexistuje tady žádné nebezpečí pro to, co je bezčasé, prostorem a formou neomezené.

Ale jestli věříš, že jsi tělo, že jsi to, co je časem a prostorem omezené, že Tvá existence je vymezena tím, co jsi dokázal, kam jsi došel, co jsi získal, co víš, co umíš, co máš, co si o sobě myslíš, pak poznání pravdy je pro Tebe smrtelně nebezpečné.

Ovšem můžeš se chránit pevnou překážkou před ztrátou všech iluzí o sobě:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš

Obrázek
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » čtv 07. říj 2021 13:25:10

Nic píše:
Pro Bytí žádná past neexistuje.


Bytí po žádné duchovní cestě nejde, tak pro něj neexistují žádné pasti.
Ale my jsme lidé. Ne jen Bytí. Bytí (existence) je jen jeden aspekt reality.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod Nic » ned 10. říj 2021 6:37:00

armin píše:
Nic píše:
Pro Bytí žádná past neexistuje.


Bytí po žádné duchovní cestě nejde, tak pro něj neexistují žádné pasti.
Ale my jsme lidé. Ne jen Bytí. Bytí (existence) je jen jeden aspekt reality.


Ano Bytí po žádné duchovní cestě nejde, tak pro něj neexistují pasti.

A teď by bylo dobré zjistit, kdo ve skutečnosti jsme. Jestli jsme lidský tělem, díky kterému se můžeme definovat jako lidé, nebo jsme něco víc.

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš


Takže duchovní pastí je nevědomost, mylná víra v iluzi. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Od toho základu se odvíjí myšlenka "já jsem člověk" a všechny další možnosti, co jsem a že jsem "něco".

Neříkám, že to není zábavné, být vším možným a být tím rád, ono to "rád" je paprsek Lásky, který spojuje s Domovem. Horší je, když se přihodí to, že jsme něčím, čím jsme neradi. Pak si můžeme připadat v životě ztraceni.

A duchovní past na entou je věřit tomu, že ten druhý je tím, čím by neměl být. Je to hluboká nevědomost věřit tomu, co o Tobě říká třeba Trini.

Ale pozor, duchovní pastí by bylo věřit tomu, že se Trini díky tomu, co o Tobě říká, stává něčím horším.

A ten největší fór je ten, že všechny ty pasti jsou jen mentální hrou, iluzí, vírou v něco, co ve skutečnosti neexistuje, není skutečností. Tedy nejsou ani skutečné.

Může se ve spánku zdát blbej sen, může být hodně blbej, ale když se vzbudíme, tak je to všechno pryč, je jasné, že to není nic skutečného.

A může tady být ještě jedna nádherná věc, že to "rád" propálí tak silné spojení s Domovem, že září i ve snu a tak nejsi na pochybách, co je sen a co je skutečnost.

A pak je jasné, že

LÁSKA JE DOKONALÝM PROSTŘEDKEM K DOSAŽENÍ OSVÍCENÍ.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » ned 10. říj 2021 9:37:56

Nic píše:
Může se ve spánku zdát blbej sen, může být hodně blbej, ale když se vzbudíme, tak je to všechno pryč, je jasné, že to není nic skutečného.

Sen je skutečný. Akorát není skutečné to, co jsme ve snu považovali za skutečné. Ale to naše považování také bylo skutečné.
Blbej sen má svoji příčinu a ta je také skutečná. Proto je dobré se k blbému snu vrátit, nenechat ho zcela rozplynout a pokusit se najít tu příčinu, ten náš neuvědomělý problém, ze kterého se ten blbej sen zrodil.

Není poznáním to, co píšeš. Je to naopak jedna z pastí na duchovní cestě takhle kapitulovat na Poznání. Předčasně "opustit" svoji osobu aniž by byly transformovány všechny její složky. Zatavit cestu Poznání, osvobození sladkou vírou v to, že už jsem poznala.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » ned 10. říj 2021 9:49:31

Podobnou pastí - zamrznutí cesty reprezentuje například Karl Renz - kdy duchovní praxe je omezena jen na rozumování, díky tomu ztratíme směr a zůstaneme stát.
Ten spolehlivý směr a motivaci nám dává pouze srdce, cit, sou-cit.
Moudrost a soucit jsou jako dvě ptačí křídla. Chybí-li jedno, nemůžeme létat a jen mácháme tím jedním a točíme se na zemi dokola. Není východiska. A ještě se k tomu obvykle přidá pýcha a to už je začátek pádu.

Tazatelka: To se ti tak jednoduše říká, ale tady je ta bolest.

Karl: Ta tady bude vždy.

Tazatelka: Ne, někdy je ta bolest pryč.

Karl: Ano, ale potom přijde znova. Občas přejdeš v pozorovatele a potom se tě to nemůže dotknout nebo to nemůžeš cítit, protože to pozoruješ. Ale potom jsi zase náhle v tom. A pak to jde zase zpátky k soužení. Někdy se prostě díváš jen na televizi. Nejsi involvovaná. Ale někdy jsi zase plně vevnitř programu. Ven z programu, dovnitř do programu. Ale tvoje existence nebyla nikdy jiná. Jako pozorovatel nejsi odlišná od toho, co pozoruješ. Jednou jsi jako pozorovatel venku a potom jsi zase v tom vevnitř.

Tazatelka: Není v tom tedy žádný rozdíl?

Karl: To je na tom to krásné. Jak často jsem vám to již řekl? Není žádná výhoda být tam a není žádná nevýhoda být tady. Nikdo tady není, kdo by mohl mít nějakou výhodu na žádném z těchto dvou míst. Jsou zde prostě jen různé zkušenosti a pocitování.


Vždyť přece nejde o nějakou výhodu!
To nic lepšího, vyššího, krásnějšího ten Renz nezná?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » ned 10. říj 2021 9:54:24

P.S.

"Krásný strom myšlení, jenž nezná dvojnost, prorůstá celým velkým světem, nese květy a plody soucitu a jmenuje se služba druhým.
Krásný strom prázdnoty bez květů prorůstá celým světem, kdo by jej tam hledal, spadne... tam nejsou větve.
Dva stromy - a vyrostly z jednoho semene, a tak nesou jen jedno ovoce. Ten, kdo nezná rozdílu mezi nimi, je osvobozen od nirvány i sansáry. Kdo se ale přiblíží a odchází s nenaplněnou touhou, pro toho je lepší, aby opustil dům a přijal misku, jíž mu hodí ze dveří.
Kdo připoután k prázdnotě zapomněl na soucit, nedosáhne nejvyššího stupně. Kdo má jen soucit, nezbaví se pout bytí. Jen pro toho, kdo je silný v obojím, není ani sansára, ani nirvána."


Saraha
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod Nic » ned 10. říj 2021 10:05:58

armin píše:
Nic píše:
Může se ve spánku zdát blbej sen, může být hodně blbej, ale když se vzbudíme, tak je to všechno pryč, je jasné, že to není nic skutečného.

Sen je skutečný. Akorát není skutečné to, co jsme ve snu považovali za skutečné. Ale to naše považování také bylo skutečné.
Blbej sen má svoji příčinu a ta je také skutečná. Proto je dobré se k blbému snu vrátit, nenechat ho zcela rozplynout a pokusit se najít tu příčinu, ten náš neuvědomělý problém, ze kterého se ten blbej sen zrodil.

Není poznáním to, co píšeš. Je to naopak jedna z pastí na duchovní cestě takhle kapitulovat na Poznání. Předčasně "opustit" svoji osobu aniž by byly transformovány všechny její složky. Zatavit cestu Poznání, osvobození sladkou vírou v to, že už jsem poznala.


Je tady drobné nedorozumění, Miroslave.

A může tady být ještě jedna nádherná věc, že to "rád" propálí tak silné spojení s Domovem, že září i ve snu a tak nejsi na pochybách, co je sen a co je skutečnost.


Tohle je Bytí bez pastí a bez cesty. Není tady žádné cesty, protože to je stále stejné - v bdění, snění i spánku, protože je stále jasná kvalita toho Bytí, stále je sat-čit-ánandou.

Sen se jednoznačně může jevit jako blbý, a přece žije blažen v nejvyšším nepopsatelné blahu, v potěšení vyplývající z „nic nechtění“,

proto nemá potřebu to chtít jakkoliv řešit.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod Nic » ned 10. říj 2021 10:12:21

Skrz ztotožnění s myslí, ztotožnění s představou, že jsem něco - tělo, osoba, se to, o čem píšu, může jevit jako vzdálené, nedosažitelné.

Ale existence, která je láskou, má úplně stejnou kvalitu jako SČA, je to jedno a totéž.

Když zakoušíš lásku, aniž bys cokoliv chtěl, tak je ta existence Dokonalá, nemá chybu.

Když o ní začneš přemýšlet, a začneš chtít něco jiného, tak může být jedním velkým problémem.

:D
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod Nic » ned 10. říj 2021 12:01:52

Ovšem to neznamená, že by řešení problémů nemohlo být láskou.

Obrázek
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » ned 10. říj 2021 19:17:31

Nic píše:Tohle je Bytí bez pastí a bez cesty. Není tady žádné cesty, protože to je stále stejné - v bdění, snění i spánku, protože je stále jasná kvalita toho Bytí, stále je sat-čit-ánandou.


Já nepíšu o Bytí, o SČA.
Píšu o jménu a tvaru. O člověku a jeho cestě. Lidé jsou skuteční, děti jsou skutečné, svět je skutečný. Je to Boží tvorba.
Jestli ty jsi jenom v tom Bytí a ostatní je pro tebe iluzí, tak samozřejmě nemůžeš rozumět tomu, o čem tady píšu. Musela bys sestoupit do jména a tvaru, do té "iluze", která je stejně skutečná jako to Bytí a která je tady a teď stejně jako to Bytí.
Jestli pro tebe nejsou žádné pasti, tak tohle není psáno pro tebe. A tedy netřeba to od tebe komentovat či vysvětlovat.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod Nic » pon 11. říj 2021 7:16:10

armin píše:
Nic píše:Tohle je Bytí bez pastí a bez cesty. Není tady žádné cesty, protože to je stále stejné - v bdění, snění i spánku, protože je stále jasná kvalita toho Bytí, stále je sat-čit-ánandou.


Já nepíšu o Bytí, o SČA.
Píšu o jménu a tvaru. O člověku a jeho cestě. Lidé jsou skuteční, děti jsou skutečné, svět je skutečný. Je to Boží tvorba.
Jestli ty jsi jenom v tom Bytí a ostatní je pro tebe iluzí, tak samozřejmě nemůžeš rozumět tomu, o čem tady píšu. Musela bys sestoupit do jména a tvaru, do té "iluze", která je stejně skutečná jako to Bytí a která je tady a teď stejně jako to Bytí.
Jestli pro tebe nejsou žádné pasti, tak tohle není psáno pro tebe. A tedy netřeba to od tebe komentovat či vysvětlovat.


Díky, rozumím, jestli si to nepřeješ, tak sem nebudu psát.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » ned 17. říj 2021 15:12:51

Další pastí (když praktikujeme meditaci) která nás může zastavit na duchovní cestě je vlažná meditace.
Jak by řekl Vostál, čumění do blba.
V takovém případě je meditace jen relaxací, odpočinkem, příjemně stráveným časem, ale na duchovní pokrok taková meditace nemá žádný vliv, podobně jako spánek nebo sledování nějakého filmu či provozování jiné zábavy.
Meditace musí být intenzivní, naléhavá, podobně jako modlitba. Jejím úkolem je prolomit vše, co nám brání osvobození, jejím úkolem je poznat Pravdu ať je jaká je. A musí v tom být účastna nejen celá mysl ale i celé srdce.

Krishnamurti ve své promluvě: Co je meditace na to upozorňuje těmito slovy:

"Pokud je to děláno (meditace) šťastně, snadno, s velkou radostí, ne nutkavě, ale s lehkostí, s lehkostí, bez jakékoli naděje něčeho dosáhnout, protože pokud máte naději, utíkáte od zoufalství, pak člověk musí zoufalství pochopit, ne hledat naději - zoufalství přichází jen tehdy, když nerozumíme „co je“ - ze zoufalství máte hořkost. V chápání „toho, co je“, není ani zoufalství, ani naděje.

To vše ale vyžaduje příliš mnoho od lidské mysli, že? Pokud nežádáte nemožné, padnete do pasti toho, co je možné. A ta past je velmi snadná, člověk musí žádat maximum od mysli, mysl musí požádat srdce, největší požadavek, jinak sklouzneme do nejjednoduššího, možného, vyhovujícího, ​​pohodlného..."
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pasti na duchovní cestě

Příspěvekod armin » úte 26. říj 2021 13:01:04

vostalpetr píše:
Někomu to jasný je a někomu to jasný není


Tohle je další častý zádrhel na cestě. Že je mi něco jasný - tím je to už mrtvé a dál už se přes to "jasný" nedostanu. Je to ulpění na názoru.
Jak víme jasný může být ledacos i největší nesmysl.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích


Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků

cron