Politika - volby 2021

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Anim » úte 05. říj 2021 10:53:39

Uživatelský avatar
Anim
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte 04. říj 2011 18:45:11
Poděkoval: 7
Poděkováno: 3-krát v 1 příspěvku

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » úte 05. říj 2021 10:59:03

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ ... pis-679187

Smutné trosky ODS, už teď jsme prohráli. Straník rozeslal před volbami dopis

„Je to smutný pohled na trosky politické strany, která své, již tak dosti pošramocené renomé, ještě ničí spojením se subjekty, o které by si slušný člověk neopřel ani kolo. Spolu s nimi je ODS na straně totální manipulace s naprostou absencí zásadních předpokladů kvalitního života, o nichž předseda ODS tak rád mluví. A i když vlastní volby proběhnou za necelý týden, tvrdím, že ODS prohrála,“ píše ve svém otevřeném dopise (který poskytl i PL.cz) výkonné radě člen ODS z Liberecka Jiří Minčič. „Prohrála díky špatně skrývané touze svých představitelů po moci a bohatství. Prohrála díky nulové vizi. Založit totiž svoji kampaň na pomluvách, nenávisti, udávání a jen osobním prospěchu, může jen naprostý hlupák,“ domnívá se.


Otevřený dopis členům výkonné rady ODS zaslal člen liberecké ODS Jiří Minčič. Není první. Před časem je obeslal s 13 dotazy. „Odpovědi mi měly pomoci v pochopení výroků a chování současných představitelů ODS. Ale především kroku zásadního: Podepsání smlouvy o ustavení předvolební koalice se dvěma dalšími politickými stranami. V době, kdy píšu tento text, jsou občané masírováni předvolební směsicí nezávazných slibů, tvrzení či pomluv, aniž by se dotyční obtěžovali důkazy či uvedením souvislostí. Jako člen ODS sleduji chování této politické strany, respektive vás, jejích představitelů se smutkem,“ vysvětluje v nejnovějším textu.

Odpověď podle svých slov nedostal. „To, že se nikdo z tázaných neobtěžoval odpovědět, je příznačné. Konec konců, je to velmi oblíbený způsob ‚komunikace‘ především těch, kteří se považují za politiky, ale i státních, veřejných či veřejnoprávních institucí. To vám nedochází, že toto chování velmi znevěrohodňuje veškeré vaše současné v budoucnosti prakticky nevymahatelné sliby?“ ptá se. Stěžuje si, že pánové Fiala, Vystrčil, Stanjura či Kupka se ve své komunikaci řídí bonmotem herce Donutila „Zeptejte se na co chcete, já na co chci, odpovím“.

Máme se smířit s Green Dealem? To je tedy ten směr, který by chtěl pan Fiala prosazovat?

„Mlčení vás všech oslovených naznačuje, jak se budoucí zvolení představitelé budou chovat k občanům této země. A to je vlastně také odpovědí. Ve své předcházející písemné komunikaci se současným předsedou ODS (zde), jsem žádal vysvětlení k jeho implicitnímu vyjádření sympatií mlčením k jednotkám SS. Toto vyjádření udělal. Právě tím mlčením. Mlčením k chování a činům člena ODS z jedné pražské části. Toto individuum nechalo zhotovit pomník vojákům SS a umístit na veřejném místě,“ upozorňuje v narážce na starostu Řeporyjí Pavla Novotného.

„Do tohoto konceptu chování a myšlení pana předsedy zapadá jeho prohlášení, že s tzv. Zeleným údělem ( Green Deal) se musíme smířit! To je tedy ten směr, který by chtěl pan Fiala prosazovat?“ reaguje na dřívější prohlášení předsedy ODS. Minčičovi se nelíbí ani případná povolební spolupráce s Piráty. „Opatrné prohlášení poslance Bendy a nyní poslance Kupky o možné spolupráci se zločinci, lupiči, násilníky, kteří se prezentují názvem „Piráti“ to vše dokonale rámuje,“ uvádí. Marek Benda dle něj také opakovaně vyjadřoval sympatie k chilskému fašistickému diktátorovi Pinochetovi a svému poslaneckému platu.

Smutný pohled na trosky politické strany

„Výkonná rado, je to smutný pohled na trosky politické strany, která své, již tak dosti pošramocené renomé, ještě ničí spojením se subjekty o které by si slušný člověk neopřel ani kolo. Spolu s nimi je ODS na straně totální manipulace s naprostou absencí zásadních předpokladů kvalitního života, o nichž předseda ODS tak rád mluví. A i když vlastní volby proběhnou za necelý týden, tvrdím, že ODS prohrála,“ píše ve svém dopise Minčič.

„Prohrála díky svým nedávným předsedům nebo jejich dočasným náhradám a lísačům či personálu, kterým se obklopují. Prohrála díky posluhování silám, kterým jde o území, ale ne o obyvatele. Prohrála díky špatně skrývané touze svých představitelů po moci a bohatství. Prohrála díky nulové vizi. Vizi o skutečně samostatné, svobodné a nesdílené České republice. Založit totiž svoji kampaň na pomluvách, nenávisti, udávání a jen osobním prospěchu, může jen naprostý hlupák,“ uzavírá člen ODS z Kryštofova Údolí Jiří Minčič.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » čtv 07. říj 2021 13:32:25

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... bam-679317

Stříkal na Lenina, dnes říká: Volte komunisty. Fyzik a učitel k volbám

Lidé jsou u podzimních voleb 2021 rozděleni a budou volit buď „starou mafii“ – tedy politiky kolem ODS a TOP 09 – nebo tu partu, která jako jediná měla před 8 lety šanci je vytlačit, protože jedině Andrej Babiš na to prostě měl svoje finanční zdroje a svoje kontakty. Jinak by nám pseudopravice stále vše škrtila a utahovala. Hlavně mzdy. Jenže dnes hrozí varianta mnohem horší: Nelze vyloučit, že zde bude vládnout zmíněná stará mafie, která se nakonec spojí i s ANO – myslí si publicista, grafik a učitel Michal Rusek (56), a přestože před listopadem 1989 tiskl po domácku disidentský časopis Konzum a u Terezské brány v Olomouci postříkal tehdy již unikátní sousoší Stalina, Lenina a dělníka emailovou rudou barvou, dnes paradoxně přemýšlí, že bude volit právě komunisty. Prostě natruc tomu všemu, co pečlivě pozoruje dnes kolem.

Velice mě teď překvapila široká podpora ohledně volby komunistů a nejvíc od lidí, kteří sami měli před rokem 1989 problémy (třeba jako kamarád Zděnek K. z Prahy, kterého si velmi vážím. Má na svém profilu fotku, jak ho vedou policisté na nádraží, když cestoval k hrobu Jana Palacha).

Inteligentní volba slušného člověka = volit komunisty?

Letos docela vážně zvažuji, že přes veškerý mediální tlak (a možná právě proto) budu volit ty „komanče“. Vždyť jen například to, jak se chová ČT ke komunistce Semelové ohledně Krymu v předvolební debatě, volá přímo do nebes.

Nikdy nedělám věci proto, abych přemýšlel, co si o mně kdo pomyslí...

V únoru 1989 jsem postříkal sousoší Stalina a Lenina v Olomouci, takže mi nikdo nebude třískat o hlavu, že jsem nějakej blbej komouš (zejména, když jsem si po roce 1968 se jménem Rusek jako malej špunt na pískovišti užil svoje..., „Rusáku, rusáku...“, pokřikovaly na mě tehdy hanebně děti…).

Přece jen byl ještě únor 1989 a já měl za 4 měsíce dělat státnice z matiky a fyziky… A kromě samizdatového tisku časopisu Konzum jsme s kamarády psali dopisy do komunisty řízeného olomouckého plátku Stráž lidu, že jako budoucí učitel se velice zajímám o dění ve společnosti a zajímá mě, co je zač ta Charta 77 a kde najdeme to jejich prohlášení... Tímto jsme se bavili, samozřejmě nám to nikdy neotiskli, ale ani mě za to nevyhodili ze školy. Pravda je, že poslech Svobodné Evropy nebo Hlasu Ameriky byl na denním pořádku. Sháněli jsme si rádia, která měla třeba 6 vlnových rozsahů na krátkých vlnách. Komunisté tehdy nechtěli, aby lidé sami přemýšleli – ale to se bohužel nezměnilo. Měli jsme rádi Karla Kryla a já se rodičů ptal, proč na mostku u blízké dolanské Kartouzky byl nápis DUBČEK = SVOBODA…

V listopadu 1989 sousoší studenti obalili balónky. Tuto sochu se Stalinem jsem postříkal v pátek večer 17. února 1989 červenou syntetickou barvou. Po celou sobotu ji zkoušeli umýt ředidlem, to však soudruhům nešlo, v neděli ji pak „umyli“ tlakovou vodou s pískem, prostě ji obrousili. Když jsem jel druhý den kolem autobusem, bál jsem se tam i podívat, nebyla to legrace… O desítku let později jsem v olomoucké hospodě Ponorka slyšel, že prý ji zaručeně postříkali ruští vojáci a že na to použili dlouhý žebřík. Přitom stačila obyčejná pumpa na míče jako stříkačka. A mí kamarádi Petr B. a Pavel C.

Jak dopadnou parlamentní volby 2021?

Každý asi pochopil, že tady bude buď ANO + cokoliv, nebo ODS+Bartoš+cokoliv, nebo (ochraňuj nás pánbů) velká koalice (jak za Klause a Zemana) ANO+ODS.

Na základě své nemalé celoživotní zkušenosti považuji za lepší naprosto c o k o l i v (!), než slepenec ODS+TOP s Piráty.

Nejmenší zlo je ANO, a to doslova s čímkoliv, klidně s komunisty nebo SPD. Ale i jako sociální volič překousnu pravicovou Majerovou (exODS), tedy Trikolóru, nebo dokonce i zbrojaři financovaného Šlachtu, kde mi vadí NATO – a zde už hodně hřeším, protože Pentagon a jeho podpora je horší, než vražda Horákové, to jsou tisíce a tisíce mrtvých, jen bez propagace (7), (8), (9), (10).

Takže ANO potřebuje buď SPD, nebo ČSSD nebo komunisty, nebo prostě jakoukoliv malou stranu (mimochodem i Davis od Zelených je ostře proti Rusku a pro NATO, Zelení bohužel tím pádem pro mě zcela out...).

Letos je tedy nutné volit jakoukoliv malou stranu, aby překonala hranici 5 %. Proč? Protože jinak zde bude ODS.

Velmi rád bych volil ČSSD, kdyby to byla slušná a lidsky citlivá strana... Až strašně pozdě jsem pochopil, že je plná „soudruhů“, kteří berou prachy jen a pouze za levicové sociální mimikry a pro lidi nedělají nic. Teď se zase pokouším uvěřit sympatickému a nezávislému Matěji Stropnickému, kdy spolu s Maláčovou přinesli velmi rozumný pohled na řešení bytové krize. A možná je to jen kvůli volbám.

Paradox: Disident z minulého režimu doporučuje volit komunisty

Takže jsem dospěl k paradoxu: Každý jen trochu slušný volič musí volit malou stranu – a to i kdyby měl volit třeba komunisty. A to z prostého důvodu: Aby se konečně politické strany vzpamatovaly a začaly pracovat pro lidi a ne pro kmotry, jak o tom velmi výstižně napsal novinář a písničkář Ivan Hoffman, můj oblíbený autor, který mě dosud nezklamal:

Cituji: „Řadu let jsem s politiky dlouhé hodiny trávil u mikrofonu v nekonečných diskusích. Když pak ve studiu zhaslo červené světlo a octli jsme se off-line, měl jsem příležitost také jim něco říct. Nacvičil jsem si tento projev pro ministry, zákonodárce a ústavní činitele:

„Trápí mne, že vás, politiky, lidé vnímají velice negativně. Myslím, že když se k vám veřejnost chová nepřátelsky, logicky se pak přátelíte s lobbisty a byznysmeny, kteří jsou k vám na rozdíl od nás přátelští a milí. V našem zájmu ale je přetáhnout vás na naši stranu. Potřebujeme, abyste nedělali politiku výhodnou pro spřátelené lobbisty ale takovou, ze které bychom prospěch měli my, vaši voliči.“

Rozumná a inteligentní volba?

Letos tedy může být vysoce inteligentní a dobré volit ty „komanče“ jaksi až pro výstrahu v tomto smyslu: Hele, pokud se vy, politici, a zejména vy napravo, nezačnete chovat fakt slušně a makat pro lidi, budeme všichni natruc volit raději komanče a ti vám všechno, co jste měli nakradené, vezmou. A teď už si nového Adolfa nenajdete, aby za vás udělal tu svinskou práci...

Hříchy komunistů nejsou o nic větší, než našich současných partnerů

Volit komunisty! – Ano, jistě, co si o vás vaši přátelé pomyslí. Jenže ČT dokola opakuje fakta o vraždě Horákové, ale jiná fakta nikdy. Chybí zde fakta o tom, že USA shodily více tun bomb na Vietnam (!), než spadlo za celé druhé světové války. Chybí fakta o tom, že USA vždy, když chtějí válku, nestydatě lžou. Lhal mj. na kameru prezident USA Lyndon Johnson o Tonkinském zálivu, lhal Bush o ZHN v Iráku atd.

Takže cíleně vytvářený tlak na to, že komunisté a jen komunisté nebo Čína nebo Rusko jsou cosi horšího, to je prostě arci zlo a obrovská faleš. – Toto je nutné si uvědomit. A lze to doložit mnoha fakty.

Západní agrese jsou vždy vedeny „ve jménu míru a demokracie“, ale toto snad už každý pochopil... To, co na pochopení ještě čeká, je fakt, že USA a Západ i v roce 2021 stále „jedou“ podle směrnice Drang nach Osten. Viz namátkou sankce USA proti Německu (Nord Stream 2) a vůbec snaha USA o to, aby se nespojily německé technologie a ruské nerostné zdroje.

A pokud se stále ještě stydíte sami před sebou volit komunisty, tak mám pro vás perličku:

Výrok budoucího prezidenta USA, tehdy senátora, Harry Trumana. Tiskem vyšel 24. června 1941 v New York Times na straně 7, tedy 2 dny po zahájení akce Barbarossa (útok Německa na SSSR), doslovná citace:

Senator Harry Truman, Democrat, of Missouri, suggested that the United States help which ever side seemed to be losing. „If we see that Germany is winning we ought to help Russia and if Russia is winning we ought to help Germany and that way let them kill as many as possible, although I don’t want to see Hitler victorious under any circumstances. Neither of them think anything of their pledged word.”

Česky: Demokratický senátor Harry Truman z Missouri navrhl, aby Spojené státy pomohly té straně, která zřejmě prohrává. „Pokud vidíme, že Německo vítězí, měli bychom pomoci Rusku, a pokud vítězí Rusko, měli bychom pomoci Německu, a tak je nechat zabít co nejvíce lidí, i když za žádných okolností nechci vidět Hitlera vítězit. Ani jeden z nich nebude myslet na dodržení svého slíbeného slova.“

Pokaždé, když tento výše uvedený Trumanův výrok někomu cituji, myslí si každý, že si vymýšlím nebo lžu. Tomu nikdo nevěří. Protože USA jsou přece ta dobrá země svobody, náš vzor. Ale zkuste si to sami najít.

Volby 2021 rozhodnou voliči malých stran – zapomněli jsme na megakorupci ODS?

Je tady někdo, kdo chce znovu megakorupci ODS, která zde byla a o které pražská ČT s podivnými vazbami (začíná to u ředitele – namátkou Galerie Leica rodiny ředitele Dvořáka a jeho ženy Mileny Dubské) záměrně ani trochu neinformuje. Jen namátkou Saša Vondra a jeho ProMoPro za 848 milionů, dále stále nedošetřená Nagyová – jen úplatky za desítky milionů a nikdo neví, na co je kmotři dali, zcela jsme už všichni zapomněli na ministra Julínka z ODS a jeho škodu 800 milionů, trochu si ale pamatujeme na rozkrádání kolem pražského dopravního podniku, tedy OPENCARD (Pavel Bém a Roman Janoušek v řádu miliard), nebo známá Toskánská aféra, dále Kauza falešných titulů z plzeňských práv, nebo namátkou ony odposlechy Béma s Janouškem atd. a byl by to ještě velmi dlouhý seznam, na který zde už není místo. Jenže o tom pražská ČT, která straní TOP 09 a ODS nikdy mluvit nebude.

Za vlády ODS (je to teprve 9 let) mzdy nerostly vůbec. A to se netýká jen minimální mzdy, protože její výše před sebou doslova tlačí i mzdy vyšší.

Lidé by si měli vzpomenout, že zde 6 let makali ti nejchudší za 8000 korun hrubého. Lidé by si měli vzpomenout, že se zde privatizoval bytový fond měst (taková pitomost). Lidé by si měli vzpomenout, že tu někdo prodal vodu francouzské Veolii (skuteční zločinci), lidé by si měli vzpomenout, kdo tady prodával ve středních Čechách nemocnice (Bendl, ODS)… Kdo odmítl proplácet první tři dny nemocenskou, kdo zavedl poplatky u doktora atd.

Pokud nemáte firmy a nezaměstnáváte lidi, a nejste pravičáci jak řemen, nebo pokud i firmu s lidmi máte, ale na svoje zaměstnance v dobrém myslíte a zvedáte jim mzdy, tak pokud jen trochu můžete, tak volte napravo či nalevo, ale skutečně jen malé strany. – Protože nejen ANO a SPD to mají jisté, ale také ODS a TOP 09 a Piráti.

Tyto volby jsou letos o 2 malých stranách nalevo, nebo o 2 malých stranách napravo, které tyto volby rozhodnou.

Je to tak prosté, milý Watsone. Howgh.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » čtv 07. říj 2021 13:36:42

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... idu-679455


Volili STAN nebo TOPku. Ale už nemohou. Kvůli covidu

Stejně jako při minulých volbách, není jasné, kolik stran se nakonec dostane do Sněmovny. Jednou ze stran, která podle průzkumů nemá své místo jisté, je i formace TSS, kterou vede Zuzana Majerová Zahradníková. Podle členky rady ČTK Angeliky Bazalové TSS nakonec 5 % překoná. A to právě kvůli svému přístupu k proticovidovým opatřením, díky kterému je budou volit vzdělanější lidé, kteří se neshodnou s vládní rétorikou ohledně covidu-19 a očkování. Tradiční strany totiž podle Bazalové rezignovaly na názorovou pluralitu.

Mezi ty, kdo v České republice přináší řekněme disentní názory na epidemii koronaviru, patří členka rady ČTK, Angelika Bazalová. Je jednou z těch, kdo šíří do českého povědomí názory imunologa Jiřího Šinkory, který se také ve svých názorech neshoduje s těmi, kdo řídí vládní opatření.
Pro řadu lidí jsou epidemie koronaviru a stále trvající protivirová opatření témata, která ovlivní, jak budou hlasovat. Angelika Bazalová říká, že z těchto lidí se jí řada z nich svěřuje, že bude volit formaci Trikolora, Svobodní a Soukromníci. Ovšem neveřejně. Podle ní poslední průzkumy, které přisuzují TSS pět procent, ještě nejsou úplně přesné.

„Tématem voleb totiž nejsou letos jen daně a důchody, ale taky samozřejmě pandemie. Pro některé z nás je to téma dokonce klíčové. Opravdu nevím, proč bych měla řešit, jestli se zpět vrátí superhrubá mzda, když mé dceři reálně hrozí, že bez (samozřejmě nepovinné) vakcíny nebude moct dostudovat,“ argumentuje z tohoto pohledu členka Rady ČTK.

„A tradiční strany jedou všechny stejnou rétoriku. Když jsem zas včera slyšela ten blábol o nutnosti proočkovat 70 procent populace, chvíli jsem přemýšlela, že snad tu Trikoloru budu volit taky. Tohle uskupení se kvůli neochotě tradičních stran postavit se k pandemii v souladu s vědeckými poznatky a nepošlapávat při tom právo a svobodu, stává východiskem pro část voličů z vyšších sociálních skupin,“ míní.

Voliči z nižších sociálních skupin podle jejího názoru takové dilema nemají, protože mohou volit buď Tomia Okamuru a jeho SPD nebo VOLNÝ blok a nebudou mít ani problém se k tomu přiznat. „Ale pro lidi, kteří doteď volili STAN nebo třeba TOP 09, může být těžké veřejně deklarovat, že přístup těchto uskupení k pandemii, je pro ně nepřijatelný a že to raději hodí Trikoloře,“ dodala.

Bazalové dává naději to, že je jedna věc, co říkají politici v televizi, a druhá, co si skutečně myslí. „Spousta z nich vnímá, že to, co se děje, je už za hranou. Ale otevřeně to říkají buď velmi opatrně, nebo spíš vůbec,“ míní s tím, že strany naopak potlačují ty, kdo mají názor jiný, jako například Ondřeje Dostála u Pirátů nebo lékaře Šimona Reicha z TOP 09. Dle Bazalové tak strany odpuzují právě ty, pro které jsou covid a přemrštěná proticovidová opatření hlavním tématem.

„Tím ale od sebe odpuzují ty, kteří by ještě chtěli zůstat, pokud by cítili, že je v tradičních stranách aspoň povolena nějaká pluralita názorů. Jinými slovy - ona tam často je, ale není to vidět. To je podle mě průser. Myslím si, že kdyby některá z těchto stran deklarovala, že po volbách zruší COVID pasy, které stejně reálně nemají na šíření viru žádný vliv, mohli by ještě část těchto zoufalých voličů přitáhnout zpět,“ soudí radní pro ČTK a dodává, že protože se tak nestalo, tak TSS ve volbách překvapí.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pát 08. říj 2021 18:44:13

https://www.novinky.cz/volby/clanek/fot ... y-40374346

FOTO: V Česku začaly volby do Sněmovny

V Česku začaly dnes ve 14:00 volby do Poslanecké sněmovny, které jsou osmé v historii samostatné České republiky. Lidé v nich rozhodnou nejen o novém složení dolní komory parlamentu, ale také o tom, kdo sestaví budoucí vládu.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pát 08. říj 2021 18:51:21

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... las-679610

Volby: Zeman je v pořádku, oznámil šéf volební komise. I další politici už odevzdali hlas

Vrcholní čeští politici včetně prezidenta Miloše Zemana již odvolili v probíhajících sněmovních volbách. Zeman volil kvůli zdravotnímu stavu na zámku v Lánech, podle předsedy volební komise Ivana Salače je prezident v pořádku. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura očekává volební účast přes 60 procent. Šéf ČSSD Jan Hamáček by považoval za úspěch, kdyby se sociální demokraté do Sněmovny dostali.

Prezident Miloš Zeman z rozhodnutí na poslední chvíli odevzdával svůj hlas na zámku v Lánech, kam za ním dorazila volební komise. Podle předsedy komise Ivana Salače je prezident v pořádku, komunikuje a působí dobře. „Mluvili jsme o běžných věcech,“ prohlásil Salač s tím, že o prezidentově zdravotním stavu se nebavili.

Volební komisaře na zámek přivezl starosta Lán Karel Sklenička kolem 15. hodiny. Na Twitteru o Zemanově odvolení informoval i hradní mluvčí Jiří Ovčáček a přiložil tři fotografie. Zeman se kvůli nim ihned stal terčem posměchu a lidé ho na Twitteru posílají buď do politického důchodu, nebo rovnou do hrobu.

Zemanovo zdraví je v posledních dnech i kvůli povolebnímu vyjednávání předmětem spekulací, protože Hrad jeho zdravotní stav v zásadě nekomentuje s tím, že prezidenta trápí zdravotní komplikace přiměřené jeho věku. Ovčáček dnes podle ČTK připustil, že Zeman je posledních 14 dnů nemocný, ale současný stav ho neomezuje ve výkonu ústavních povinností. Zeman podle něj nyní v Lánech nabírá síly a pravidelně k němu jezdí jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral.

Odvoleno má také šéf Pirátů Ivan Bartoš, který dnes před volební urnou prohlásil, že jsou volby šancí vrátit Česku budoucnost. Bartoš přišel v doprovodu manželky a s dítětem v náručí volit do školy České mládeže v Ústí nad Labem.

„Teď se rozhoduje, kam bude v následujících letech Česká republika směřovat, jestli to bude i v té postcovidové obnově země, kde nakopneme ekonomiku, začneme sledovat světové trendy, nebo jestli to bude republika, kde se nebude inovovat, kde se bude žít na dluh. Já myslím, že nejen mladí lidé, ale i generace starších lidí a generace čtyřicetiletých by měli přijít k volbám,“ uvedl Bartoš.

Taktéž Tomio Okamura se dostavil k volbám krátce po otevření volebních místností. Podle Okamury by mohla účast v letošních volbách přesáhnout 60 procent, což by mohlo vyvolat střety mezi vládním hnutím ANO premiéra Andreje Babiše a opozičními bloky SPOLU a Piráti a STAN. Okamura volil ve svém okrsku na pražském Břevnově a podle svých slov při volbě na kandidátce SPD nekroužkoval, protože je spokojen s pořadím, jaké předtím strana určila.

Volby podle něj budou zásadní pro směřování České republiky v příštích letech. „Jestli budeme směřovat do Bruselu směrem k ukončení české svrchovanosti a samostatnosti, nebo zda zachováme Českou republiku, jak ji známe. Já jsem pro to druhé,“ řekl novinářům a vyzval lidi, aby se voleb co nejvíce účastnili. Jen tak se podle něj opravdu ukážou názory všech občanů státu.

Svůj lístek do volební urny vhodil v Mladé Boleslavi také předseda ČSSD Jan Hamáček, který doufá, že sociální demokraté překročí pětiprocentní hranici a do Sněmovny se dostanou. Pokud prý strana neuspěje, skončí ve vedení.

„Hranice je jednoznačná, pokud se sociální demokracie dostane do Sněmovny, je to úspěch, pokud nikoliv, tak by to byl neúspěch. Jak už jsem řekl několikrát, pokud by sociální demokracie neuspěla, tak by musel přijít někdo jiný do vedení strany,“ řekl Hamáček, který věří, že ČSSD hranici zdolá. „Všechny průzkumy, které já mám teď k dispozici, ukazují sociální demokracii přes pět procent, takže věřím, že to skončí úspěchem,“ dodal Hamáček.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pát 08. říj 2021 21:16:25

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... vic-679641

Volební průšvih? Komise vydala lístky bez Babišova ANO. Odhalil to senior. A je toho prý víc

73letý důchodce František J. přemýšlí, že si bude stěžovat na neregulérnost voleb. Mezi lístky, které dostal ve volební místnosti, totiž chyběl volební lístek hnutí ANO Andreje Babiše, což jej rozčílilo. Do schránky předtím lístky nedostal vůbec. Píše o tom Hradeckýdeník.cz.

„Někdo s námi chce manipulovat, ale nejsme ovce,“ poznamenal k tomu, že mu chyběl lístek babišovců, František J. Nyní přemýšlí, že si najme právníka a bude si stěžovat na neregulérnost voleb.

Muž volil v hradeckém volebním okrsku 40 na Základní škole Bezručova. Přišel volit s tím, že do schránky nedostal hlasovací lístky, a požádal o nové. Ty sice dostal – ovšem mezi nimi chybělo číslo 20, které patří hnutí ANO Andreji Babiše.

František J. na celou věc upozornil předsedu volební komise, ten mu nejprve uvedl, že některé strany v obvodu nekandidují. „Tak jsem mu na nástěnce ukázal, že ANO v Hradci kandiduje. Předseda byl docela arogantní a vydal mi další lístky. Tam už ANO bylo,“ sdělil František J., že až poté tedy mohl odhlasovat. Obdobný případ, kdy mezi erárními lístky chybělo hnutí ANO, mu prý volala i známá z Chlumce.

V sobotu tak čeká komisi kontrola. „Pokud se ukáže pochybení, budeme se celou záležitostí zabývat,“ uvedl mluvčí královéhradeckého hejtmanství Dan Lechmann.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » sob 09. říj 2021 10:28:48

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... -se-679658

Nejsou voličské průkazy, pošta je nedoručila. Je to jen pár případů, hájí se

Ti, kteří chtěli odvolit v jiném než domovském okrsku, mohou mít problém. Někteří žadatelé údajně stále neobdrželi voličské průkazy. A to s sebou nese další těžkosti. Česká pošta se hájí, že jde o minimum případů. „Neodvolil jsem v Teplicích ani v Brně,“ stěžoval si jeden z postižených.

Volby jsou v plném proudu a postupně vyplývají na povrch první komplikace. K části žadatelů o voličské průkazy totiž stále tento dokument nedorazil. Bez něj pak lidé nemohou volit mimo trvalé bydliště a současně již ani v něm, protože kvůli žádosti o průkaz nejsou v seznamech voličů.

To je případ i jistého Martina Břečky. Ten bydlí v Teplicích, přičemž trvalý pobyt má v Brně. O průkaz si zažádal 24. září datovou schránkou, zprávu si úředníci přečetli o tři dny později. Dodnes ale Břečka voličský průkaz nedostal. „Vyrazil jsem proto přes celou republiku do Brna, abych aspoň odvolil tam. Volební komise mi to ale neumožnila. Průkaz vystavili a mě vyškrtli ze seznamu voličů,“ popsal muž svůj případ.

Další podobné nepříjemnosti s volením lidé sdíleli i na sociálních sítích. Česká pošta, která má doručování volebních lístků i průkazů na starosti, problémy uznává, ale jde podle ní o jednotky případů. „Jsme zodpovědní za přepravu zásilky, nikoli za obsah, takže nevíme, že doručujeme voličský průkaz. Pokud klient přijde na poštu s tím, že má od úřadu podací číslo dopisu a průkaz mu nepřišel, snažíme se ho prioritně najít,“ říká mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Voličský průkaz občané potřebují i v případě, že volí ve svém domovském okrsku, pokud si o jeho vydání zažádali, ale nakonec volí v místě trvalého bydliště. To byl právě případ pana Břečky. „Pokud by se například stalo, že vaše cesta nedopadne, neznamená to, že byste měli zakázáno jít volit do svého domovského okrsku. Můžete, ale musíte si vzít průkaz, komise má u vás poznámku, že vám byl vydán, a budou ho po vás chtít,“ vysvětlil předseda volební komise Tomáš Jirovec.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » sob 09. říj 2021 15:35:23

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... TAN-679717


Jen dva piráti jsou ve Sněmovně. Jen dva! Zbytek „ukradl“ STAN


Totální pirátský masakr. Tak by se daly shrnout průběžné výsledky. STAN dominuje na preferenční hlasy a Piráti by tak mohli ve velkém opouštět sněmovní lavice, jak informuje Deník N.

Jak informuje Deník N: „Po sečtení 61% okrsků by se do sněmovny dostali pouze dva kandidáti Pirátů. Ivan Bartoš a Olga Richterová. Díky preferenčním hlasům by zbytek byli zástupci STAN.“

Vykroužkovaní Piráti by tak mohli být jedním z největších propadáků voleb, společně s koncem ČSSD a KSČM. Piráti musí doufat, že pro ně v okrscích v zatím ještě nesečtených částech velkých měst kroužkovalo výrazně více lidí, než v doposud sečtených místech.

Pokud by Piráty voliči z měst nezachránili, čeká nás nevídaný exodus. Kroužkování by popravilo mnoho výrazných pirátských tváří. Skončil by tak například pirátský poslanec a ekonomický expert strany Mikuláš Ferjenčík, poslanec Tomáš Vymazal, který se proslavil svou těžbou kryptoměny, kterou si vytápěl poslanecký byt, nebo výrazný Jakub Michálek, prozatím ještě stále šéf pirátského poslaneckého klubu a také místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Kandidát na premiéra Ivan Bartoš s Olgou Richterovou by tak osaměli v jedné jediné sněmovní lavici.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » sob 09. říj 2021 19:59:26

https://www.novinky.cz/volby/do-poslane ... t-40374423

O vítězství SPOLU rozhodla vysoká účast

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) zvítězila v krajích, kde byla vyšší volební účast. Naopak hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je jedničkou v krajích s menší účastí.

Nejvyšší volební účast byla v Praze, konkrétně 70,14 procenta. A právě tam koalice SPOLU nejvíce bodovala, podle předběžných výsledků získala v hlavním městě přes 40 procent.

Vysoká účast byla i ve Středočeském, Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském a Zlínském kraji i na Vysočině. A tam všude také zvítězila koalice vedená Petrem Fialou (ODS).

Naopak Babišovo ANO bodovalo v Ústeckém, Karlovarském, Libereckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Plzeňském kraji, kde byla účast nižší.

Nejlepšího výsledku (35,77 %) dosáhlo hnutí v Ústeckém kraji, tedy tam, kde Babiš kandidoval. K volbám se tam dostavilo jen 57,61 procenta lidí.

Podobná situace nastala také v Moravskoslezském kraji, kde získal Babiš 33,73 procenta hlasů. K volbám zde přišlo jen 60,56 procenta voličů.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » sob 09. říj 2021 20:03:23

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ich-679749
Babiš: My jsme nejsilnější strana. Podvod na voličích!

Premiér Andrej Babiš poděkoval voličům a pogratuloval koalici SPOLU k vítězství. „Uvidíme, jak se pan prezident rozhodne. Bylo mi řečeno, že ty rozhovory začnou až ve středu. Jestli mě pověří, nebo nepověří, nebo jak to bude, to se samozřejmě dozvíme,“ dodal Babiš.

„Chtěl bych v první řadě poděkovat našim voličům. Ten náš výsledek je skvělý, sami jsme jej nečekali. V červnu jsme měli méně. Strašně moc děkuji všem našim voličům. Myslím si, že jsme je nezklamali naším působením ve vládě. Děkuji všem našim lídrům, všem organizacím, všem členům. Hlavně děkuji mé paní a mojí rodině. Pro mě a moji rodinu to není jednoduchá záležitost. Proti nám stálo pět stran. Měly jediný program: odstranit Babiše,“ sdělil Babiš.

„Různé kauzy, vymyšlené, samozřejmě opakovaně zdůrazňovaly hlavně pandemii, pak byl střet zájmů, který neexistuje, Bečva, teď Francie, mého syna do toho zatáhli. Na začátku byl pan Rychetský a určité záležitosti,“ dodal Babiš, že s tímto výsledkem nepočítal, ale nepočítal ani s tím, že prohraje. „Chtěl bych pogratulovat panu Fialovi. Byla to mobilizace voličů,“ sdělil Babiš. „Z hlediska mandátů máme asi stejně,“ dodal Babiš.

„Panu předsedovi vyšel ten riskantní projekt, kde kdyby ho neudělal, tak by topka byla na hraně. Myslím, že jsou tím sami překvapeni. Tak to je, takový je život. Akceptujeme to,“ zopakoval Babiš znovu, že dokázal vytáhnout výsledek až k současným procentům.

„Uvidíme, jak se pan prezident rozhodne. Bylo mi řečeno, že ty rozhovory začnou až ve středu. Jestli mě pověří, nebo nepověří, nebo jak to bude, to se samozřejmě dozvíme,“ dodal Babiš. Zítřejší schůzka s prezidentem podle jeho slov byla plánovaná, nejde o povolební vyjednávání.

„Hnutí ANO není produkt na jedno použití. Vyhráli jsme asi sedmero voleb, teď jsme je těsně prohráli. Proti nám stálo pět stran. Kdyby si to s námi rozdaly samostatně, tak bychom s přehledem vyhráli,“ zmínil Babiš.

Podle jeho slov je nyní nutné pracovat dál. „Uvidíme, jestli příští vláda bude úspěšnější než ta naše. Nemáme se za co stydět,“ sdělil Babiš. „Přeji naší zemi, aby prosperovala, a pokud budu na nějaké pozici, udělám pro to maximum,“ zakončil hlavní slovo Babiš.

Následně se pak ještě vyjádřil ke koalicím a k tomu, že těžko říct, koho prezident pověří sestavením vlády. Zeman se totiž nechal v minulosti slyšet, že pověří šéfa nejsilnější strany. „My jsme nejsilnější politická strana, máme nejvíc mandátů,“ poznamenal Babiš, že koalice jsou podvodem na voličích. „Druhá ODS má 34 mandátů,“ poznamenal Babiš, že v případě, že jej prezident skutečně pověří, bude vyjednávat o sestavení vlády.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 9:21:12

https://www.novinky.cz/volby/do-poslane ... g-40374444

Piráti jsou v šoku. Výměna Bartoše jim ale neprospěje, míní politolog

Koalice se Starosty se Pirátům nevyplatila. Zatímco STAN získá 33 poslanců, Piráti jen čtyři. Ve Sněmovně přijdou o 19 mandátů. Nebudou ani pomyslným jazýčkem na vahách při sestavení vládní koalice - ODS, TOP 09, lidovci a STAN mají dohromady totiž pohodlnou většinu 105 poslanců, čtyři piráty navíc tedy nepotřebují. Ti tak mohou skončit v opozici. Přesto si politolog Petr Sokol myslí, že vyměnit lídra Ivana Bartoše nepřinese partaji nic dobrého.

„Ta prohra je tak strašlivá, že by to lecjakou stranu roztrhalo na kusy. Ale musíme si uvědomit, že je to strana, která sedí v celé řadě krajských a městských koalic. Oni už také mají tzv. establishment. A v zájmu těchto lidí je, aby ta strana přežila a aby Ivan Bartoš zůstal v čele,“ řekl Právu.

„Ale nevsadil bych se, jak to s ním dopadne. Je to výsledek na rezignaci. On už jednou odešel, a poté se vrátil. Pro Piráty je nejlepší, aby Ivan Bartoš zůstal v čele. Nemají za něj náhradu,“ dodal.

Podcenili kampaň

Nové vedení si strana bude volit v lednu na Celostátním fóru. Jak Bartoš po zveřejnění výsledků voleb poznamenal, je jasné, že se o možných změnách bude do té doby čile diskutovat.

„Pokud jde o počet poslanců v naší koalici, voliči rozhodli a nezbývá to než respektovat. Všem, kteří se rozhodli věnovat nám svůj hlas, ještě jednou z celého srdce děkuji. My uděláme maximum pro to, aby Česká republika měla dobrou a odpovědnou vládu, kterou si naši občané zaslouží,“ napsal Bartoš na Facebook.

Podle Sokola se v debaklu Pirátů projevilo, že politika je řemeslo, které je potřeba umět. „Když ho neumíte, tak to končí špatně. Podcenili volební kampaň. Také se ukázalo, že je to strana málo známých lidí. Zaplatili za to v kroužkovací kampani,“ míní.

Piráti ve vládě?

Politolog Jan Bureš soudí, že je nyní otázka, zda strana vůbec usedne do vlády, o níž v současnosti společně se STAN jednají s uskupením SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL).

„Piráti si nejdřív musí ujasnit, jestli chtějí dál dělat politiku ve spolupráci se STAN, nebo zda ji chtějí dělat sami. Kdyby šli teď do opozice, museli by v Poslanecké sněmovně kritizovat vládu, v níž bude jejich volební partner. To by nepůsobilo moc důvěryhodně,“ řekl Právu.

„Navíc se dost podíleli na programu PirSTAN, a teď mají možnost aspoň nějaká svá témata prosadit. Na druhou stranu ve 108členné koalici, která je nepotřebuje, riskují, že budou přehlíženi a že své názory neprosadí. Je to tedy dost těžké rozhodování, které mají před sebou,“ dodal Bureš.

Bylo to kamikadze, píše Ferjenčík

Piráti už řeší neúspěch strany na sociálních sítích. „Pirátské kamikadze potopilo letadlovou loď Andreje Babiše. Díky všem za podporu!“ napsal na Facebooku člen mediálního odboru a dosavadní poslanec Mikuláš Ferjenčík, který měl na starosti tvorbu kampaně.

Následně se pod statusem strhla debata rozhněvaných příznivců i členů strany. „To jsem fakt nadšenej, že jsme hráli roli kamikadze,“ poznamenal uživatel Kája Špecián, pirát z Karlovarského kraje.


Mezi Piráty se ozývají také hlasy volající po tom, aby poslankyně Olga Richterová, která se coby jednička v Praze do Sněmovny probojovala, obsadila post ministryně práce a sociálních věcí. Ve vládě však usedne celkem až pět stran a resort MPSV je jedním z těch, o který bude mezi partajemi největší zájem.

Nespokojenost ve straně může nastat i při rozdělování státních příspěvků mezi Piráty a STAN. Strany totiž dostávají od státu kromě příspěvku na kampaň také peníze za každý mandát poslance, tento příspěvek od státu činí 900 tisíc korun každý rok. A zatímco STAN má poslanců 33, Piráti jen 4.

Na finanční vyrovnání pamatovali Piráti se STAN už v koaliční smlouvě, kterou uzavřeli před volbami. Tehdy si chtěly strany rozdíly kompenzovat.

Stálý příspěvek šest milionů korun dostane podle zákona každá partaj, která získá ve volbách do Sněmovny alespoň 3 procenta hlasů. Za každých dalších i započatých 0,1 % hlasů obdrží strana a hnutí ročně 200 000 Kč. Obdrží-li strana a hnutí více než 5 % hlasů, příspěvek se nezvyšuje.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 9:25:06

https://www.novinky.cz/volby/do-poslane ... a-40374432

Jaké má Babiš možnosti, když dostane pověření od Zemana

Ačkoliv volby vyhrála koalice SPOLU, která s koalicí Pirátů a STAN uzavřela memorandum o vůli sestavit vládu, nebude žádným překvapením, pokud pověření k sestavení kabinetu dostane od prezidenta Miloše Zemana stávající premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Hlava státu už tento krok avizovala dopředu. Jaké reálné možnosti Babiš má?


Zeman už dříve prohlásil, že sestavením vlády pověří šéfa nejsilnější strany, nikoliv koalice, čímž dal dopředu najevo, že počítá s Babišem.

Pokud by ale nešlo jen o zdržovací taktiku a Babiš by opravdu hledal potenciálního koaličního partnera, měl by to velmi obtížné.

Koalice SPOLU a PirSTAN už avizovaly povolební spolupráci, ve Sněmovně disponují většinou 108 hlasů. Navíc daly najevo, že o vládě s nikým jiným vyjednávat nebudou.

S hnutím SPD, které se také do Sněmovny dostalo, dá ANO dohromady pouze 92 zákonodárců. Taková vládní koalice by nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Vládnout by nicméně mohla, dokud prezident nejmenuje jiného premiéra.

Babišova jediná šance? Rozlomit koalice

Babiš by hypoteticky mohl jednat o vládě s jednotlivými zástupci koalic, pokud by se mu podařilo nějak narušit jejich deklarovanou povolební jednotu, případně pokud by se koaliční strany rozhádaly mezi sebou samy.

Se 72 poslanci ANO by Babiš získal většinu ve Sněmovně například s ODS, která má 34 mandátů, nebo s hnutím STAN, jež disponuje 33 křesly.

Obě uskupení už spolupráci s ANO odmítla, Babiš ale i přesto krátce po sečtení výsledků uvedl, že chce o spolupráci jednat právě s koalicí SPOLU.

Dosavadní vládu ANO tvořilo s ČSSD, která se tentokrát do Sněmovny nedostala.

Pokud se prezident Zeman rozhodne sestavováním nové vlády pověřit rovnou lídra vítězné koalice SPOLU Petra Fialu (ODS), mělo by podle prohlášení všech pěti stran sdružených do obou koalic jít vyjednávání hladce.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 9:29:33

https://www.novinky.cz/volby/clanek/bab ... b-40374446

Přepočetli jsme volby. Babiš na novém systému vydělal

Když letos v únoru rozhodl Ústavní soud (ÚS) o zrušení částí volebního zákona, premiér Andrej Babiš (ANO) verdikt soudců označil za snahu o ovlivnění politické situace a tvrdě jej kritizoval. Přitom právě díky zásahu ÚS bude mít nyní jeho hnutí ANO nejvíce poslanců, ačkoliv vítězem voleb je koalice SPOLU. Jak by dopadly volby, kdyby ÚS nezakročil?

V únoru 2021 Ústavní soud zrušil některé paragrafy zákona upravujícího postup při volbách do Parlamentu. Šlo konkrétně o způsob přepočítávání hlasů na mandáty. Poslanecká sněmovna i Senát se během tří měsíců dohodly na novele zákona pro volby v říjnu 2021.

„Jde o další způsob, jak odstranit Babiše z politiky,“ soptil Babiš poté, co ÚS vyhověl stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a část volebního zákona zrušil. Šéf ANO tehdy neváhal zaútočit i na předsedu ÚS Pavla Rychetského, jemuž se pokusil podsunout, že bude s podporou hnutí STAN kandidovat na post prezidenta.

Přitom právě díky změnám, k nimž museli zákonodárci na základě verdiktu ÚS přistoupit, bude mít nyní ANO nejvíce poslanců, ačkoliv není vítězem.

Jak by vypadala Sněmovna, kdyby se počítalo postaru

Z 200 poslanců by jich 198 zamířilo do Poslanecké sněmovny i podle staré podoby zákona. Odlišné obsazení by měla jen dvě křesla, zato však klíčová. Nejsilněji poslanecky zastoupené hnutí ANO by totiž o tato dvě křesla přišlo, místo 72 by mělo jen 70 mandátů.

Koalice SPOLU by tak byla nejsilnějším subjektem ve Sněmovně, ačkoliv na jejím zisku 71 poslanců by se nic nezměnilo.

O zmíněná dvě křesla by se podělila koalice PirSTAN, jež by měla dohromady 38 poslanců místo 37, s hnutím SPD, které by obsadilo 21 křesel místo výsledných 20.

Kteří poslanci ANO by podle starého systému vypadli? Po osmi letech by ANO přestal ve Sněmovně reprezentovat Josef Kott z Vysočiny, křeslo za tento kraj by obsadil Miloň Slabý, což je nestraník reprezentující v koalici PirSTAN Starosty. Na špatném výsledku Pirátů, kteří obsadili jen čtyři poslanecká křesla, by se tedy ani tak nic neměnilo.

Olomoucký kraj by pak místo Petra Vrány z ANO zastupoval Pavel Jelínek z SPD, který by tak ve starém systému svou poslaneckou pozici obhájil.

Do Sněmovny se nyní dostaly čtyři subjekty – koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), hnutí ANO, koalice Pirátů a STAN a SPD. Ani jedna ze složených koalic by při původním znění zákona neměla problém s překročením stanovené hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Uskupení SPOLU by potřebovalo alespoň 15 % hlasů (podle novely již stačí 11 %), celek však obdržel přes 27 % platných hlasů. Piráti a Starostové by potřebovali překonat 10% práh (namísto osmiprocentního), což by jejich výsledný zisk 15,62 % také zvládl.

Jak se pravidla změnila

Ústavnímu soudu vadil způsob přepočtu, protože výrazně zvýhodňoval silné strany na úkor slabých. Stranám s méně hlasy ztěžoval přístup ke křeslu, na zisk jednoho mandátu potřebovaly více hlasů než strany úspěšnější.

Nejvíce se to projevovalo v malých krajích a v letech, kdy do dolní komory prošel větší počet subjektů (zejména v roce 2017, kdy jich bylo 9).

Novela zákona ponechala beze změny první krok výpočtu – z platných hlasů v každém ze 14 krajů se určí, kolik křesel má kraj získat. Tento počet ale nemusí být dodržený, kraj může získat větší i menší zastoupení.

Riziko nerovnovážného počtu poslanců mezi jednotlivými kraji stoupá se vzrůstajícím počtem stran/hnutí/koalic, které postoupí do skrutinia (procesu rozdělování mandátů).

Novela z roku 2021 mandáty v rámci krajů přepočítává za pomoci Imperialiho kvóty. Ta pomáhá rozdělit co nejvíc křesel už v prvním skrutiniu na krajské úrovni. Nemusí však rozdělit všechna, zbylé mandáty míří do celostátního druhého skrutinia. V něm se používá jiná kvóta – Hagenbach-Bischoffova.

Vzhledem k tomu, že se do Sněmovny probojovaly pouze čtyři subjekty, přešel pouze jeden mandát z přepočtu na krajské úrovni do druhého skrutinia. Stalo se tak ve Středočeském kraji, který jej ale získal zpět. Každý kraj nakonec dostal přesně tolik poslanců, jaký mu byl vypočítán nárok. Tato harmonie by pravděpodobně byla narušena, pokud by do Sněmovny prošlo více subjektů.

Kvóta stanovuje, jaký počet hlasů je zapotřebí k zisku jednoho mandátu.
Pokud se má křesel rozdělit 10, Hagenbach-Bischoffova dělí součet hlasů všech stran ve skrutiniu číslem 11. Tato kvóta totiž z definice zvyšuje počet křesel k rozdělení o 1.
Podobně pracuje i Imperialiho kvóta, pro účely dělení přidává k počtu rozdělovaných křesel 2. V tomto případě by se tak dělilo 12.


Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 9:32:08

https://www.novinky.cz/volby/do-poslane ... y-40374441

Strany dostanou od státu za volby přes půl miliardy

Za hlasy voličů budou po letošních volbách strany inkasovat kolem 515 milionů korun. Nárok na ně bude mít osm formací, kterým se podařilo získat více než 1,5 procenta hlasů. Strany, které zasednou ve Sněmovně, obdrží za každý mandát roční příspěvek ve výši 900 000 korun. Příspěvek na činnost pak pomůže čtveřici stran, které získaly nad tři procenta hlasů.

Za hlasy letos dostane nejvíce peněz vítězná koalice Spolu, podle propočtů ČTK přibližně 149,4 milionu korun. Před čtyřmi lety dostaly strany sdružené do této koalice dohromady asi 113,6 milionu korun. ANO vyinkasuje zhruba 145,8 milionu korun, minule to bylo přes 150 milionů. Koalice Pirátů se STAN získá za hlasy 84 milionů korun, po volbách v roce 2017 dostala tato seskupení dohromady přibližně 80,8 milionu korun. Hnutí Svoboda a přímá demokracie vydělá na hlasech 51,4 milionu korun, zhruba o 2,5 milionu méně než minule.

Hnutí Přísaha, jež před čtyřmi lety nekandidovala, si za hlasy přijde na 25,2 milionu korun. Výnos ČSSD klesne ze 36,8 milionu na 25 milionů korun a KSČM z 39,3 milionu na 19,4 milionu korun. Peníze za hlasy dostane i formace Trikolora, Svobodní, Soukromníci, a to 14,8 milionu korun. Před čtyřmi lety inkasovali Svobodní 7,9 milionu korun

Přísaha, ČSSD a KSČM budou mít i jako mimosněmovní uskupení nárok na stálý příspěvek na činnost. Stát ho vyplácí od zisku tří procent hlasů. Přísaha a ČSSD vyinkasují každý rok po 9,4 milionu korun a KSČM 7,4 milionu korun. Sněmovní koalice Spolu i Pirátů se Starosty, ANO a SPD budou dostávat deset milionů korun, což je maximální výše roční dotace.

Za mandáty bude dostávat ANO 64,8 milionu korun ročně místo nynějších 70,2 milionu. Spolu obdrží 63,9 milionu korun, dosud měly strany sdružené v této koalici dohromady 37,8 milionu korun. Koalice Pirátů se STAN bude inkasovat 33,3 milionu korun, po minulých volbách to bylo 25,2 milionu korun za rok. Hnutí SPD klesne roční příspěvek z 19,8 milionu na 18 milionů korun korun.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 9:39:56

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... adu-679795

Přejde vás radost. Pod líbivými hesly zaplatíme všechno. A draze. Režisér tuší návrat toho nejhoršího po Listopadu

Koalice SPOLU ve sněmovních volbách těsně porazila hnutí ANO. Prohra Andreje Babiše otevírá cestu k návratu polistopadového kartelu, píše ve svém facebookovém komentáři režisér David Martínek. Zároveň predikuje, jak bude vypadat příští vláda. „Ti, kteří teď nadšeně jásají a slaví, prý netuší, že změna, která přijde, je změnou k horšímu,“ dodává.

České volby 2021 skončily reálnou prohrou Andreje Babiše. Na cílové pásce jej v říjnu 2021 přefinišoval politický kartel tradičních porevolučních stran. ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Přestože je možné, že prezident pověří Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády, realitou bude podle Martínka spíše opačný výsledek. „Vítězem voleb je opozice. Je nutné vzít této fakt v úvahu a poskytnout opozici, korektně a věcně, šanci k sestavení vlády.

Volby rozhodly, že politický kartel, proti kterému se vzepřely v roce 2017 rozsáhlé voličské skupiny, znechucené z kauz tunelování státu, plundrování veřejných zdrojů a nekonečných skandálů, je znovu blízko uchopení moci. Není to dobrá zpráva. Bohužel,“ pokračuje režisér s tím, že kvůli dlouhodobé špinavé kampani proti premiérovi rozhodně nešlo o čestné vítězství.

Prohra ve volbách znamená konec nenáviděného Andreje Babiše. Martínek má však obavu, že tuto část voličů nezajímá skutečná podstata dění. „Tím je logika politického zápasu v demokracii. Jásají o konci komunistů. Budiž. Radují se z vítězství prodemokratických sil. Přeji jim jejich radost.

Ale obávám se, že je to jinak. Spousta lidí jednoduše nepochopila základní věc. Politickou konkurenci,“ zdůrazňuje, že právě politická konkurence je základní princip demokracie.

Dnes je více než aktuální připomenout, že kartel polistopadových politických stran se za celou dobu vlád od listopadové revoluce naučil jedinou věc: „Rozbíjet a vyprodávat stát. Bilance polistopadových vlád je odstrašující. Jako stát jsme přišli o biliony korun,“ podotýká Martínek, podle kterého Babiš a ANO představovali a představují první skutečnou politickou konkurenci polistopadového kartelu. A učinil změny, které vedly k posílení role pracujících. K lepším platům. Lepším důchodům. Spravedlivějším odměnám pro lidi, kteří zajišťují chod státu.

Za několik měsíců budeme mít možnost srovnání. V minulosti se kartel ničím podobným nezabýval. „Naopak, mzdy stagnovaly a v logice polistopadových vlád šlo o to, nabízet práci lidí, jejich talent, život a čas co nejlevněji. Tak aby zde mohly prosperovat globální firmy a levná práce byla tahákem pro lákání investic,“ poznamenává režisér, podle nějž nová váda zřejmě nebude jednat ani ve prospěch domácího průmyslu stejně razantně.

Velmi skepticky se proto dívá na šťastné jásání, že se nám vrátila „demokracie“. „Vidím to poněkud skepticky. Jediné, co se reálně vrátí, tak extraktivní režim vlády, vláda, která se překoná ve škrtech, zdražování a vysávání populace. Na jejíž učinkování budou doplácet všichni. I ti, kteří teď jásají,“ obává se.

„Kartel představuje politiku, kdy líbivá hesla o demokracii, prosperitě, načančané kongresy a uhlazená televizní vystoupení ukrývají pod povrchem brutální mašinerii zla, usilující o moc, která se dá proměnit v trvalý zdroj přísunu zakázek, plynoucích z rozprodávání státu,“ varuje před vládnutím polistopadových stran, jež se nakonec spojily do jednoho bloku – SPOLU. Zároveň dodává, že to není ani měsíc, kdy se dali představitelé kartelu slyšet, že uvažují o dalších privatizacích. Budvar. Česká pošta. České dráhy.

„Ti, kteří teď nadšeně jásají a slaví, netuší, že změna, která přijde, je změnou k horšímu. Která dopadne i na ně. Ve společnosti se silně a nelítostně rozevřou nůžky mezi bohatými a chudými. Znovu naroste nerovnost. Přijde drahota a škrty.

Za několik let dosáhneme standardů Západu. Placené školné. Drahé studentské půjčky. Privatizované zdravotnictví. Nadstandardní placená péče ve zdravotnictví, jejíž druhou stranou bude naprosto brutální osekání výdajů pro širokou veřejnost. Osekání výdajů na sociální, kulturní, sportovní a zájmové výdaje, podporované státem. Zaplatíte si všechno, sami, z vlastní kapsy. A draze,“ píše Martínek.

A kam ty peníze půjdou? Nikam. Utratí se prý za nesmyslné projekty, nebo se rozkradou. „Přesně tak, jak tomu bylo za porevolučních vlád. Jediným pozitivem těchto voleb je fakt, že lidé si konečně uvědomí podstatu věci,“ říká.

„Chcete vládu Pekarové a Fialy? Za asistence Rakušana? Tedy pražskou politickou smetánku? Dobře, v pořádku. Máte další čtyři roky. Vyhráli jste. Gratulace. A teď jsem zvědav. Možná že za další dva až čtyři roky nám začnete dávat za pravdu.

Předchozí čtyři roky vlády Andreje Babiše versus 30 let vlád polistopadových garnitur byla dostatečná doba pochopit, v čem vězí princip politické konkurence,“ píše a dodává: „Je možné, že právě zkušenost z voleb 2021 bude určující. Je možné, že lidé přestanou znovu a znovu vyhlížet obskurní spasitele z periferie politiky.“

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 9:50:06

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... kes-679789

Jeden proti pěti, to je pak těžké. Volby vyhrál Brusel, shrnul Jiří Mikeš

Nálada mezi voliči byla taková, že začali najednou věřit tomu, že změna je nutná, a podpořili strany, které se daly proti Andreji Babišovi dohromady. „Hnutí ANO své voliče evidentně nezklamalo, ale když se proti vám postaví pět soupeřů najednou a vy jste v tom boxerském ringu sám, tak je to těžký boj,“ glosuje volební přesilu koaličního pětibloku mediální expert Jiří Mikeš. Podle něj musel předsedovi ODS Petru Fialovi spadnout kámen ze srdce díky debaklu Pirátů, kteří mu tak nebudou vládnutí komplikovat. „Svým způsobem ale vyhrál Brusel,“ dodává.

Co vás na výsledcích voleb nejvíce překvapilo?

Výsledky jsou opravdu nečekané. Sám jsem nepočítal s tím, že se do Sněmovny nedostane sociální demokracie. Také jsem si myslel, že se tam dostanou komunisté. Věřil jsem i Trikoloře. Ale na druhou stranu tam budou jen dvě koalice, hnutí ANO a strana SPD, což může být velice zajímavé. Zároveň však nepředpokládám, že to, co ty dvě koalice vytvoří, bude pevná vláda. Navíc když je pět borců v modrém rohu ringu a na druhé straně v červeném jen jeden borec, tak je taková trochu neférovka.

Podle mého názoru se koalice mají sestavovat až podle toho, jak dopadnou volby. Nicméně pan Babiš byl ve vládě osm let a mnozí ho měli takříkajíc plné zuby, tak se dali dohromady. Ale že by to bylo zrovna férové, to si tedy nemyslím. A svým způsobem volby dopadly tak, že vyhrál Brusel.

Když se podíváme na volební fiasko Pirátů. neudělal Andrej Babiš chybu, že se vymezoval proti nim, kteří se stali jedněmi z nejvíc poražených v těchto volbách, ale nepoukazoval na to, že koalice Spolu je složena ze stran, které daly dohromady po roce 2006 Topolánkovu a po roce 2010 Nečasovu vládu, ale obě zcela selhaly a nebyly schopny dokončit svůj mandát?

Pan Babiš viděl hlavní hrozbu v Pirátech. Uvědomoval si, že ODS je reprezentovaná předsedou, který je kultivovaný člověk a neútočil na něj jako Ivan Bartoš. Věděl, že ten, koho proti němu postavili z toho modrého rohu, byl pan Bartoš. Ten po něm šel velice tvrdě. Ani pan Rakušan nebyl tak tvrdý, tak si vybral toho nejútočnějšího soupeře, který po něm šel. Myslím si, že žádnou velkou chybu neudělal. Zato pan Fiala pozná, že to v pětihlavé vládě nebude mít úplně nejsnazší.

Teď bude důležité, jestli pan Babiš půjde do opozice, i když se nechal před volbami slyšet, že to by raději skončil v politice. Domnívám se totiž, že by mohl setsakramentsky využívat různorodost a někdy i názorovou protichůdnost těch pěti stran. Vrátil by se tak do dob, kdy v politice začínal, kdy přitahoval zájem voličů, byl velice nekompromisní a jednoduše i s jasnými postuláty se obracel na voliče. Záleží na tom, jestli do opozice opravdu půjde, nebo už se bude věnovat jenom svému byznysu. Přikláněl bych se k tomu, že v opozici zůstane, ale je to na něm. Pak by měl pan Fiala proti sobě opravdu tvrdého borce.

Pro předsedu ODS jako příštího premiéra je ale doslova darem z nebes, jak absolutně propadli Piráti, kteří by zřejmě mnohé jeho kroky komplikovali. Koalice PirSTAN sice získala 38 mandátů, ale Piráti jen naprosto bezvýznamné čtyři. Takže ti Ferjenčíkové, Martínkové, Pikalové, Profantové a spol. se pakují ze Sněmovny. Z 22 pirátských poslanců zůstali jen tři a jako nováček k nim přibyla Klára Kocmanová. Co tomuto Waterloo Bartošovy party říkáte?

Je to veliký propadák Pirátů a panu Fialovi tím trochu spadl kámen ze srdce, že mu Piráti vládnutí komplikovat nebudou, kdežto se Starosty se domluví. To je bezesporu. Ale opravdu bude důležité, jestli se pan Babiš chopí té opozice, nebo ne. Kdo jiný by hnutí ANO, které má 72 poslanců, tedy více než vítězná koalice Spolu, ve Sněmovně vedl? Podobného lídra jako Babiš ANO nemá.

Ještě k Pirátům. Může tenhle debakl znamenat jejich konec v české politice?

Konec Pirátů proběhl v celé Evropě, my jsme zůstali jednou z mála zemí, kde měla Pirátská strana ještě nějaký význam, nějaké postavení. Ale tak jako mizeli Piráti postupně v celé Evropě, vymizí i z naší politické scény.

Jak si na druhou stranu vysvětlit senzační úspěch STAN, který měl dosud 6 poslaneckých křesel, teď jich bude mít 33 a stane se tak třetí nejsilnější politickou silou v zemi?

Je to hodně díky panu Rakušanovi, který vystupoval před volbami velice rozumně. Umí dobře formulovat myšlenky, opravdu vyrostl ve státníka a jeho reakce na pana Babiše při společných účastech v diskusích byly profesionální a racionální. Vyrostl tu politik velkého formátu.

Když jste v úvodu zmínil, jak vás překvapilo, že pětiprocentní hranice nepřekročily ČSSD ani KSČM, tak mi to nedá nezeptat se, jestli neprohloupili lídři těchto dvou stran, že se také nedohodli na nějaké koalici, aby nenechali propadnout ve výsledku 8,5 procenta levicových hlasů. Nebo jim historické reminiscence nedovolili na nic takového ani pomyslet, čímž ale v důsledku umožnili vznik vlády v čele s ODS, svým ideovým odpůrcem?


Po roce 1989 se měli dát socani s komunisty dohromady. Ale jejich sebestřednost a hloupá pýcha jim to nedovolily a teď ruku v ruce potopili levici. Ani trochu nemysleli na budoucnost a teď je to dostihlo. Byli moc zahledění do přítomnosti a spokojení, že se do Sněmovny až dosud vždy dostali, ale neuvědomovali si, že se levice potřebuje sjednotit. O to se nepokusili a teď na to doplatili. Socani budou muset nutně změnit vedení, komunisté se určitě zbaví pana Filipa.

Může je vést pan Skála, pan Luzar nebo europoslankyně Konečná, ale v podstatě odcházejí. A nezbude jim říci nic jiného, než že končí jako samostatná strana a dát se s ČSSD dohromady a vytvořit levicovou stranu třeba po vzoru německé Linke nebo něco takového. Těch propadlých skoro 8,5 procenta levicových hlasů je jejich hloupost, že si neuvědomovali, co je čeká a že to takhle může skončit. To je katastrofa, jak jednali a že si to neuvědomili.

Víc hlasů než ČSSD a komunisté získala Přísaha. Pan Šlachta se v roce 2013 postaral o to, že skončila vláda v čele s ODS. Teď tím, že jeho nové hnutí nejspíš odebralo hlasy ČSSD a KSČM a svými hlasy je tak připravilo o poslanecká křesla, de facto pomohlo k vládě, kterou povede ODS. Kruh se uzavřel?

Vůbec netuším, proč měl pan Šlachta takové ambice a proč se do toho dal. Navíc jak vydal tu knížku, tak bude mít potíže, protože se proti němu postaví ti, které tam osočil, a budou se s ním soudit. Ale jeho podivná touha jít nahoru při každé příležitosti ve mně vyvolává uspokojení z toho, že se Přísaha do Sněmovny nedostala.

Na rozdíl od ní bych to přál Trikoloře, která soustředila skalní ódéesáky, a tak mě strašně zklamalo, že takhle dopadla. Jestli to byla chyba vedení, nebo to způsobil odchod Klause juniora z funkce předsedy, těžko říct. Přiznám se, že jsem si myslel, že se Trikolora do Sněmovny dostane, protože lidé, kteří ji podporovali nebo se stali jejími členy, byli zajímaví a věci znalí.

Mohla výsledky voleb významněji ovlivnit kauza Pandora Papers, jejíž čeští protagonisté vypustili jediné jméno, a to Andreje Babiše, aby o pár dnů později ve vší tichosti zatáhli za záchrannou brzdu a jen tak jakoby mezi řečí oznámili, že pouhý výskyt v tomto seznamu neznamená, že se dotyčný dopustil něčeho nezákonného či jinak problematického?

Určitě ovlivnila, nicméně každý národ má takovou vládu, abych použil otřepaného úsloví, jakou si zaslouží. A nálada mezi voliči byla taková, že začali najednou věřit tomu, že změna je nutná, a podpořili ty strany, které se proti Babišovi daly dohromady. Svým způsobem dostal pan Babiš důvěru, všemu tomu navzdory ztratil oproti minulým volbám jen něco přes dvě procenta hlasů a jeho hnutí získalo nejvíce poslaneckých křesel. To rozhodně špatný výsledek není. Takže hnutí ANO své voliče evidentně nezklamalo, ale když se proti vám postaví pět soupeřů najednou a vy jste v tom boxerském ringu sám, tak je to těžký boj. Žádný knockout při tom nedostal, ale prohrál na body.

Co říkáte tomu, že rekordních 20 procent hlasů propadlo, tedy že každý pátý z těch 65 procent, co se vydali k volbám, hodil svůj hlasovací lístek ve skutečnosti do koše? Nevychází z tohoto pohledu ta pětiprocentní klauzule skoro až jako nedemokratický prvek?

Když tu nemáme tradici dvou velkých stran jako ve Spojených státech nebo ve Spojeném království, tak s tím se musí počítat, že hodně hlasů vyjde nazmar. Po roce 1989 tu vzniklo příliš mnoho stran, tak je jen dobře, že taková hranice existuje, protože jinak by byla parlamentní scéna rozdrobená a bylo by na ní moc stran a straniček.

Tak si říkám, jestli slaví výsledky voleb předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a spolek Milion chvilek pro demokracii, protože každý z nich byl v jistém ohledu iniciátorem vzniku koalic, které nakonec získaly ve Sněmovně většinu. Měli by jim za to lídři koaličních stran minimálně poděkovat?

Pan Rychetský v tom sehrál nezanedbatelnou roli. Jak to připravil a jak změnil svůj někdejší názor, na mě neudělalo dojem o jeho čestnosti a poctivosti. Co se týče poděkování spolku Milion chvilek, to nechám na lídrech těch koaličních stran. Ale spíš vznik koalic beru jako vyústění politiky proti Andreji Babišovi, kdy ty strany věděly, že se musí spojit, aby měly větší sílu a možnost Babiše porazit. O tom, co se tady stalo, si jinak skutečně myslím, že to je trochu podvod na voličích.

Prezident Miloš Zeman avizoval, že pověří sestavením vlády toho, jehož strana – nikoli koalice – dostane nejvíc hlasů. Má význam takto postupovat, když reálně Andrej Babiš vládu sestavit nemůže?

Pan prezident řekl, že pověří vítěznou stranu z voleb, tak si určitě prvního pozve pana Babiše, a nikoli pana Fialu. Bude na panu Babišovi, jestli se o sestavení vlády bude pokoušet, nebo ne. Ale každopádně předpokládám, že prvním vyzvaným k sestavení vlády ze strany pana prezidenta bude pan Babiš.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » ned 10. říj 2021 20:41:21

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ba ... i-40374490

Babiš: Ve Sněmovně zůstanu, i když budeme v opozici

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že určitě zůstane ve Sněmovně, i pokud jeho strana skončí v opozici. Před volbami řekl, že pokud bude ANO v opozici, tak z politiky odejde.

„Nevzdám to, mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té Sněmovně, zůstanu. A pokud skončíme v opozici, tak tam budu. A budeme sledovat všechny ty sliby pana Fialy, těch 100 miliard úspor a všechny ty kecy,“ řekl Babiš v neděli na Facebooku.

Před volbami Babiš v rozhovoru na Frekvenci 1 řekl, že by z politiky odešel, kdyby ANO bylo v opozici. „Šel jsem do politiky jako manažer, takže neumím tolik mluvit. Kdybychom měli skončit v opozici, z politiky bych odešel,” řekl minulé pondělí.

Nyní má v plánu oslovit ODS k jednání. „Uvidíme, jestli budou chtít jednat, nebo nebudou chtít jednat,“ dodal premiér. ODS v rámci koalice SPOLU v sobotu večer deklarovala současně s Piráty a STAN, že budou jednat o vládě společně.

K nedělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem se Babiš nevyjádřil, uvedl pouze, že u něj ráno byl. „Chci popřát zdraví panu prezidentovi,” řekl.

Babiš připomněl, že ve Sněmovně má jeho strana nejvíce mandátů. „Neskrývám zklamání nad tím, že jsme nevyhráli,“ zakončil Babiš svůj pravidelný nedělní projev. Řekl, že i když to „vypadá, že jsme prohráli, tak pravda je na naší straně.“

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pon 11. říj 2021 7:40:44

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ ... ade-679800

Rakušan oškubal Piráty, Jurečka ODS. Největší chyby, všechny pohromadě

Už teď se dá říct, kdo v těchto volbách vyhrál. Lidovci a Starostové. Oba subjekty díky preferenčním hlasům využily své koalice na maximum a po zádech Petra Fialy a Ivana Bartoše vyšplhaly tam, kam by samy vylezly jen stěží. Šéf ODS teď prohlašuje, že koalice bude jednat společně. Co mu také zbývá. A Vít Rakušan pro změnu výsledek Pirátů připisuje raději dezinformační kampani. Jenže za ním stojí jeho voliči. A jsou tu další vítězové a poražení.

Absolutní vítězové:
Zde není co zastírat. Jsou jimi Vít Rakušan a Marian Jurečka. Předsedové dvou stran, které by si samy o sobě mohly o současném počtu poslanců jenom zdát. Předvolební koalice, výsledek systému, který díky zásahu Ústavního soudu ještě před volbami zanikl, těmto stranám nepochybně prospěl. Proč? Jak Starostové, tak lidovci jsou vycvičeni kroužkovat. Pamětníci mohou zavzpomínat, jak lidovečtí voliči kroužkovali ještě v Unii svobody. A kdo nechce zacházet tak daleko, může si připomenout volby do Evropského parlamentu, ve kterých se o dva mandáty bili tři lidé, Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda. Svoboda byl lídr kandidátky, kroužky ale rozhodly jinak. A Starostové pro změnu byli dlouho v roli strany, která přidávala přídomek „s podporou Starostů a Nezávislých“. I oni ve volbách do europarlamentu pilně kroužkovali a Stanislav Polčák může děkovat.

Dá se říci, že Vít Rakušan si svou polovinu výsledku odpracoval, ovšem se škodolibou poznámkou, že tu druhou za něj odpracoval Ivan Bartoš. A nyní má 4,5krát více poslanců než minule a s o 12 % horším výsledkem konkuruje ODS. Komu ovšem vítězství spadlo do klína, je současný šéf lidovců Marian Jurečka. Opět nelze říci, že úplně za nic, Jurečka se nepochybně kampaně zúčastnil. Kolečko debat si ovšem odsloužil hlavně Petr Fiala. Ale o výsledku lidovců rozhodla zcela jiná kolečka.

Také vítězové:
I TOP 09, která v posledních volbách čekala, zda ji Praha nakonec do Sněmovny vynese, neskutečně profitovala z projektu koalice SPOLU. A jediný důvod, proč není předsedkyně TOP 09 mezi absolutními vítězi, je, že ti vyhráli o něco více. TOP 09 se zvedl počet mandátů o 100 %. Což není na partaj, u které se její stařešinové raději stáhli do ústraní a její nejvýraznější poslanec má sexuální skandál velký jak Brno, vůbec špatné.

Pyrrhův vítěz:
Profesor Petr Fiala. Jaké peripetie čekají opozici s prezidentem se teprve ukáže, lze ale očekávat, že se nakonec předseda ODS k vytoužené funkci premiéra dostane. Do té doby, a i poté, zcela nepochybně uslyšíme řadu pouček o správném vládnutí, hodnotové politice, pevném ukotvení na Západě, a tak dále.

Tyto poučky, které jako by vypadly z učebnice politologie, nejsou významné. Co však významné je, že Petr Fiala mluví o tom, jak koalice bude nadále jednat společně. Což, dodejme, říkal i před volbami. Nicméně dnes to říkat musí. Je to totiž jediný způsob, jak zakamuflovat, že ODS na celém projektu koalice SPOLU vydělala nejméně. Zatímco TOP 09 mandáty zdvojnásobila a lidovci ještě více, ODS si pomohla „jen“ o 36 procent. A jejích 34 mandátů není ani polovina toho, co má hnutí ANO samotné. Petra Fialu může jen těšit, že nedopadl jako Ivan Bartoš. Což může být i tím, že voliči ODS i její politici mají s lidovci podstatně delší zkušenost než Piráti se Starosty.

Nevítěz:
Tomio Okamura. O dva mandáty méně, šance na podílení se na vládě mizivá. A přesto se Tomio Okamura usmívá. Má proč. Zatímco Piráti se ze všech sil snažili přemoct dezinformační kampaň, o elektorát Tomia Okamury se zajímaly hned tři další strany, a přesto SPD uhájilo řekněme slušný výsledek. Jednak hnutí ANO, kde Andrej Babiš předsedovi SPD v jednoduchém „migranty nechceme“ zdařile konkuroval, dále Trikolora, která pro změnu soutěžila s SPD v odporu k Evropské unii, a nakonec VOLNÝ blok, jehož lídr svými kousky z Okamury udělal v podstatě distingovaného a státotvorného politika.

Šlo to udělat lépe? Pravděpodobně. S Andrejem Babišem by Tomio Okamura asi nic nezmohl, vysávání elektorátů je specializací hnutí ANO, ovšem v těchto volbách nebyl Andrej Babiš tak úspěšný jako v těch minulých, kdy vyluxoval elektorát ČSSD a komunistů. Za VOLNÝ blok si ovšem může Tomio Okamura sám. Lubomíra Volného do Poslanecké sněmovny přivedl on a on ho také z SPD vyštípal. 1,33 procenta těch, kdo SPD považovali za moc měkkou, tak jde na jeho vrub. O něco složitější je to s Trikolorou. S Václavem Klausem mladším by se Tomio Okamura snesl asi těžko. Se Zuzanou Majerovou Zahradníkovou těžko říci, poslankyně Tereza Hyťhová, která se do Sněmovny dostala přes SPD, by ovšem také asi nebyla vítána. A je otázka, co by při případnému spojování protiunijních stran říkali Svobodní. Ne nadarmo se v nadsázce říkalo, že TSS byla formace pro voliče SPD s maturitou.

Ironická jsou slova Tomia Okamury, když hovoří o tom, že o vlasteneckou politiku mají voliči zájem a že SPD má zájem o ně. Těmto slovům není proč nevěřit, že o ně má Tomio Okamura zájem, je nabíledni. Co neříká, je, že se naprosto nehodlá dělit o moc s těmi, kdo se o tento zájem snažili neúspěšně podílet.

Poražení:
Andrej Babiš. Opět, zda dostane mandátový vítěz voleb možnost zkusit sestavit vládu je na prezidentovi, pokud ovšem někdo v koalicích nezdivočí, není pravděpodobné, že by Babišův pokus skončil vládou s důvěrou. Každopádně šéf ANO chyboval. Své nepřátele neznemožnil dost a své očividně neužitečné přátele o dost neobral. Pokus přebrat voliče Tomiu Okamurovi se nesetkal s velkým úspěchem, a tak jako tak, Babiš jen obíral svého případného koaličního partnera.

Po bitvě je generál každý, nicméně na zemi zůstalo 4,65 % hlasů sociálních demokratů, 4,68 % u Roberta Šlachty a 3,6 % u komunistů. O tyto hlasy se mohl Andrej Babiš ucházet, právě voliče těchto stran přetáhl ve volbách minulých. Ale neucházel. Na ČSSD a KSČM Andrej Babiš vůbec neútočil a ani Roberta Šlachty si moc nevšímal. Počítal snad s tím, že se do Sněmovny dostanou? Dodržoval pakty uzavřené během vládnutí? Těžko říci. Ale jedno jisté je. Asi 700 000 hlasů daných těmto stranám Andreji Babišovi vůbec nepomůže.

Na hlavu poražení:
Tento oddíl má suverénně nejvíce členů. Začněme tím, kdo se do Sněmovny dostal, Ivanem Bartošem. Nazvat výsledek Pirátů monumentálním fiaskem je stále slabé slovo. Pokud váš koaliční partner má ze společného výsledku 8krát více poslanců než vy, je něco hodně špatně. Zvlášť, pokud se v minulých volbách tak tak dostal do Sněmovny. Když si k Ivanu Bartošovi přimyslíme všechny dýky v zádech, které mu koaliční STAN uštědřil, připomíná ježka nebo jehelníček. Jak bylo zmíněno na začátku, Pirátům se stalo osudným kroužkování a neschopnost se shodnout na svých vlastních kandidátech tváří v tvář disciplinovanějšímu koaličnímu partnerovi.

Ne nadarmo hovoří Vít Rakušan o dezinformační kampani vůči Pirátům. Stejně jako Petr Fiala musí, aby zakamufloval totální destrukci Pirátů, která vznikla rukama a kroužky jeho voličů. Že nemluví pravdu, je nabíledni. Údajná dezinformační kampaň možná může za to, že PirSTAN má jen 15,62 % místo průzkumy odhadovaných 18 % či 19 %. Ale proč by kampaň protistrany ovlivňovala kroužkování vlastních kandidátů? S nadsázkou se dá říci, že u PirSTAN byla dělba práce jasná. „Vy dodáte hlasy, my dodáme kroužky.“ A nyní jsou Piráti vydáni na milost a nemilost Vítu Rakušanovi a vedení STAN. Kteří mohou se SPOLU sestavit vládu pohodlně bez nich. Jak moc Víta Rakušana dýky v zádech Ivana Bartoše mrzí, se také teprve ukáže. Pokud se nadbytečných Pirátů zbaví, bude replika „I ty, Brute?“ nanejvýš příhodná. Smát se každopádně může Miroslav Kalousek, kterému jednak Piráti nasazovali psí hlavu a který o zrádném charakteru STAN hovoří už nějakou dobu.

Bartoš je nicméně ve Sněmovně, což se nedá říci o sociálních demokratech, které předběhl i Robert Šlachta. Osud strany se dá přirovnat k lidovcům, kteří se ze Sněmovny poroučeli na dlouhé tři roky pod vedením Cyrila Svobody. Vrátí se sociální demokraté? Další otázka, kterou zodpoví až čas.

U ČSSD během jejího druhého vládního angažmá proběhla domácí zabíjačka, kdy se strana, zřejmě aby vypadala před voliči čitelněji, vypořádala se svým progresivnějším křídlem, zastupovaným mimo jiné ministrem Petříčkem. Evidentně nepomohla. Ale je těžké určit, co by ČSSD měla dělat, aby se v těchto volbách do Sněmovny dostala. Konzervativní sociální politiku už praktikuje velice pragmaticky hnutí ANO. Cesta zpátky do Sněmovny vedla právě tudy, ovšem jak kritizovat toho, se kterým jste 7 let ve vládě a kterému jste ve druhém období splnili první poslední? Zvolání „Voliči ANO, je čas vrátit se domů“, to opravdu nevytrhlo. Ale i kdyby ČSSD nakrásně zvolila progresivně bruselský směr, střetla by se s Piráty a kdoví, jak by s ní pak zatočil Andrej Babiš sám.

V těchto volbách se splnil sen i antikomunistům. Po třiceti letech se KSČM poroučí ze Sněmovny s pouhými 3,6 procenta, tedy méně než polovinou toho, co měla ve volbách minulých. A narozdíl od socialistů, asi navždy. Není žádným tajemstvím, že komunisté v podstatě jen udržovali oheň hořící, leč skomírající od roku 1989. U každých voleb se jiskra postupně ztrácela, až nakonec oheň zhasl. A nedá se očekávat, že se zase rozhoří. Partaj kádrů z 80. let stranu nezachrání, revoluční zápal nulový, obroda skoro žádná, zato zde stále zůstává stigma KSČ. Opět, kdo za to může? Částečně Andrej Babiš, který voličům komunistům dal to, co samotní vybojovat nedokázali. Možná také covid, který řádil v ročnících komunistům nakloněných. Ale největší vina stejně padá na komunisty samotné, kteří 30 let dělali totéž. Až do hořkého konce.

Další poražený je Robert Šlachta, který se dostal blízko, porazil sociální demokraty, ale o pár desítek tisíc hlasů mu Sněmovna unikla. Co bude s jeho hnutím těžko říci. Stejně tak komu hlasy ubral a zda jeho kampaň skončila v plusu, dá-li se věřit zprávám Seznamu, že za hlasy obdrží Šlachta 25 milionů a dalších devět každý rok na provoz hnutí. O odpověď na tuto otázku se nepochybně budou přít politologové v televizi, když zrovna nebudou komentovat sestavování vlády.

A na závěr, TSS. Hnutí se třemi poslanci, kteří pocházeli z jiných stran. Když byl Václav Klaus mladší pro neloajalitu vyobcován z ODS (pod záminkou jednoho ostrého výroku), byly do Trikolory vkládány naděje, že by se mohla část ODS odtrhnout a vrátit stranu k idejím, se kterými ji Václav Klaus starší v devadesátých letech zakládal. Odtrhlo se ovšem jen pár komunálních členů a poslankyně Majerová Zahradníková, která tak vsadila na Václava Klause mladšího svou budoucnost. A z SPD přibyla vyobcovaná poslankyně Tereza Hyťhová.

Tehdy asi současná předsedkyně TSS netušila, že jí připadne role admirála Dönitze, který přebíral Říši potom, co se Adolf Hitler raději zastřelil. Nebo, vzhledem k tomu jak často (a jak neoprávněně) je TSS nadáváno do nacistů, možná méně kontroverzní příměr k švédským vojskům po smrti Gustava II. Adolfa. Zkrátka, Václav Klaus mladší Trikoloru založil a následně raději nechal napospas. Neúspěch jde do značné míry za ním. Ale i za Zuzanou Majerovou Zahradníkovou, která neměla své schopnosti přeceňovat. Tahanice o místa na kandidátce asi také nepomohly.

Že se k Trikoloře přidali Svobodní není překvapivé a za „úspěchem“ je znát, že v minulých volbách měli přes 79 tisíc hlasů. Dopadla by kampaň lépe, kdyby byl předsedou a hlavní tváří Libor Vondráček? Těžko říct, ovšem na druhou stranu byla Zuzana Majerová Zahradníková poslankyní. Co může TSS těšit, je, že dopadli mnohem lépe než Realisté Petra Robejška v minulých volbách. Ale to předsedkyni Trikolory mandát ztracený zběhnutím k Václavu Klausovi nevrátí.

Že pohořel Pavel Sehnal z Aliance pro budoucnost a Jakub Olbert se svým Otevřeme Česko se čekalo. A neúspěch Zelených je jen dalším důkazem toho, že část z nich se skřípěním zubů přešla k Pirátům a pro pouhých 53 tisíc lidí byli Piráti moc měkcí. Jak se ukázalo, ani ti, kdo volili Piráty, si příliš nepomohli.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pon 11. říj 2021 7:44:40

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... sno-679888

Žádný Fiala. Jiný vítěz voleb. Petr Štěpánek má jasno

Uskupení Trikolora - Svobodní - Soukromníci patří k subjektům, které ve volbách jednoznačně prohrály. Trojice stran nezískala ani 3 procenta hlasů a vedle ČSSD, komunistů, Přísahy a Volného bloku zůstala před branami Sněmovny. Jeden z kandidátů TSS Petr Štěpánek má za to, že tyto volby mají jediného skutečného vítěze a to Brusel. Podle Štěpánka voliči dostanou přesně to, co si zaslouží.

V říjnu 2021 vyhrála volby do Sněmovny pravicová koalice SPOLU, tedy koalice ODS, lidovců a TOP 09. Bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a dnes člen Trikolory a neúspěšný kandidát na poslance Petr Štěpánek má za to, že skutečným vítězem voleb je EU. Byrokraté v Bruselu.

„Nadšení bylo v centrále koalice Spolu veliké. Uvidíme, jaké bude vystřízlivění. Také voliči dostanou přesně to, co si zaslouží. Více Bruselu, smrtící Green Deal, zdražení takřka všeho, homosexuální manželství, hafo roztodivných pohlaví a politických neziskovek, multikulti, orwellovské chvilky nenávisti, ještě více politické korektnosti a zabetonovanou Českou televizi na bruselský způsob,“ napsal Štěpánek na sociální síti Facebook.

Zdá se mu, že koalice SPOLU vlastně naplnila své cíle. Vrátila Česko na bruselskou dráhu a navíc dokázala voliče oslovit natolik, že v nové Sněmovně naroste jak počet poslanců ODS, a to z 25 na 34, tak počet lidovců, které Štěpánek nazývá „(ne)křesťanskými socialisty“, s 23 křesly a TOP 09, která získala místo 7 poslanců 14 zákonodárců.

Nespokojen musí být šéf hnutí ANO a končící premiér Andrej Babiš, který sice přišel jen o 6 poslanců, ale svou předvolební kampaní zlikvidoval nejen Piráty, kteří budou mít pouze 4 poslance, ale také své koaliční partnery - sociální demokraty a komunisty, kteří vypadli ze Sněmovny.

Vítězem je Brusel aneb Veselé volební historky

Piráty nezlikvidovala žádná dezinformační kampaň, jak nyní vytrubují do světa, nýbrž jejich vlastní koaliční partner. Tahle pirátská storka vstoupí do učebnic politologie.

Piráti strašně toužili volby vyhrát, aby se dredatý Bartoš mohl posadit do Strakovky. Pročež si přifoukli svaly koalicí s plastelínovým STANem. Výsledkem je, že namísto 22 poslanců budou mít 4, zatímco jejich přifukovací partneři z řad Starostů znásobili svůj ...
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

PředchozíDalší

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron