Politika - volby 2021

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pon 25. říj 2021 11:27:19

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ ... ubi-681354

„Šok. Teď dva roky pekla.“ Z Fialovy vlády uniklo, s čím se nechlubí

Co mohou lidé čekat od chystané vlády pětikoalice? Podle zjištění redakce nebudou první roky nového kabinetu s Petrem Fialou v čele pro občany žádný med. Pracuje se prý na strategii, že první dva roky budou pro část populace „peklo“, protože nastanou tvrdé škrty a reformy. K tomu ODS očekává, že přijdou problémy s některými koaličními partnery.

Koalice SPOLU a STAN s Piráty pokračují v jednání o společné vládě. Veřejně se snaží vystupovat jednotně a v naprosté souhře. Uvnitř vznikající pětikoalice ale situace tak růžová zdaleka není. U občanských demokratů podle našich zjištění panují výrazné obavy. Důvodů je hned několik.

Začněme samotnými volbami. Přestože lídr koalice SPOLU Petr Fiala celé měsíce v médiích mluvil o tom, že jejich politické uskupení věří ve výhru a porážku hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, uvnitř koalice tomu prý mnoho lidí nevěřilo. Spíš se bralo jako očekávatelný výsledek druhé místo.

Rozhodnutí voličů během sobotního volebního večera a vítězství SPOLU bylo pro ně samotné hodně nečekané. Podle informací ParlamentníchListů.cz z vedení ODS byl předpoklad výsledků voleb úplně jiný. „Očekávalo se, že vyhraje ANO a do Sněmovny projdou i další strany a Babiš spíš zůstane premiérem. Výsledek byl hodně velkým překvapením, nečekalo se, že to vyjde tak hladce,“ uvádí zdroj PL.

Pokud jde o šéfa občanských demokratů Petra Fialu, v tuhle chvíli by zatím mohly zeslábnout hlasy, které před volbami volaly po jeho sesazení. Ani jeho největší kritici by prý v současné době neuspěli s likvidací předsedy, který vyhrál volby. „Tohle platí teď. Vláda ještě sestavená není, a pokud k tomu dojde, bude nový premiér pod drobnohledem, zda řídí kabinet dobře a nepřenechává příliš aktivity a pozornosti ostatním partnerům. V kampani to tak totiž dost bylo, pro značku ODS se moc nesnažil, byl až příliš smířlivý a dával zbytečně moc prostoru lidovcům a Topce,“ pokračuje zdroj v popisu povolební situace.

„Kdyby si uměl bouchnout do stolu, vyjednal by toho pro nás mnohem víc. Teď vystupuje dost opatrně, což je na jednu stranu dobře, ale nesmí si nechat všechno vzít ostatními. Vždycky bylo zvykem, že ODS byla brána jako silný hráč, který si klade jasné podmínky, což Fialovi moc nejde a trochu tuhle image kazí. Nelze mu ale upřít, že během celé kampaně neuhnul ze své strategie a ve finiši byl hodně energický,“ míní náš zdroj blízký vedení ODS.

Co se týče budoucích koaličních partnerů v podobě hnutí STAN a Pirátů, v obou případech panují ve vedení občanských demokratů silné obavy. „V případě STAN jde hlavně o to, že jsou nepředvídatelní, není tam žádná jistota konzistentního přístupu, Rakušan a spol. jsou hodně ambiciózní. Musíme s nimi jednat tvrdě, aby se neurvali ze řetězu. No a Piráti? To snad škoda opakovat. Nejenže mají vnitřní problémy, kdy nevědí, jestli do vlády jít nebo nejít, tak reálně hrozí, že coby členové vlády budou opozicí v koalici. Množství různých šíleností a předkládání naivních, nerealizovatelných nebo vyloženě škodlivých levicových návrhů provázelo celé jejich minulé volební období a těžko čekat, že se něco změní, když do Sněmovny prolezli jen čtyři,“ popisuje dále náš zdroj obavy ze strany koalice SPOLU.

Chystaná vláda pětikoalice bude mít v některých oblastech dost tvrdé priority, které se nejspíš nesetkají s pozitivní odezvou značné části obyvatelstva. „Výkonná rada ODS navrhuje pro první dva roky vládnutí zvolit takovou strategii, že se provedou nejhorší a nejnepopulárnější úsporné kroky, reformy a škrty s nadějí, že když to vláda udělá co nejdřív, později na to lidi zapomenou a bude šance na znovuzvolení. Všichni si uvědomují, že je do rozpočtu potřeba dost sáhnout, šetřit a škrtat. Jako příklad lze zmínit slevy na jízdném, ty půjdou do prčic jako první,“ popisuje.

Šéf ODS a pravděpodobný budoucí premiér bude nepochybně čelit silnému dvojímu tlaku v případě jednání s EU. „Minimálně Piráti a Topka budou žádat větší ‚loajalitu‘ v Bruselu a volat po podřízení se těm zeleným návrhům, což naopak tvrdě odmítá naše konzervativní křídlo. Těžko hádat, jestli je Fiala schopen razantně říct, co je pro republiku a občany výhodné a za tím tvrdě jít. Uvidíme ale, třeba překvapí,“ dodává pro ParlamentníListy.cz zdroj blízký vedení ODS.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » úte 09. lis 2021 9:39:53

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ady-682869

Fialovi se to vrátí. Rychleji, než počítal. Bašta chladí radost nové vlády

Průměrná délka pětikoaliční vlády je jeden až dva roky. Takový odhad dává formující se vládě Jaroslav Bašta. Bývalý diplomat a poslanec, disident a signatář Charty 77 upozorňuje, že historie se ráda opakuje.

Současné povolební vyjednávání politiků z Baštova pohledu nijak nevybočuje: „Pamatuji vyjednávání o více vládách, takže na české poměry má jednání zatím docela standardní průběh. Jediné, co je na tom nestandardní, je malý počet poslanců Pirátů plus velký počet ministerstev, která si nárokují. Když jsem zapátral v paměti, tak mi z toho vychází, že překonají rekord, který kdysi měla Strana zelených – šest poslanců a dvě ministerstva,“ uvedl.

Zdůvodňování, že to byli Piráti, kteří stejně jako Starostové kampaň takzvaně „odmakali“, spojením se připravili o hlasy, a tak mají na tři ministerstva nárok, nevidí Jaroslav Bašta jako dobrý start do spolupráce. I když s nárokem Pirátů na ministerská křesla souhlasí také předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, bývalý diplomat tvrdí, že jde o záležitost, kterou si musejí vyříkat sami. „Tak jak znám českou politiku, jestliže jim to nebude vadit teď, bude to jedněm nebo druhým vadit v nějakém čase. V tomhle jsem docela pesimista, protože boj o moc gentlemanské ujednávání nezná, jak ostatně ukázali Starostové ve volbách. To, že Piráti to zaplatili a většinou odpracovali, jenom dokumentuje, že pro mladé lidi, kteří nemají zkušenosti, je česká politická scéna velmi obtížná,“ zhodnotil situaci Bašta.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mluvil po volbách o pokoře kvůli počtu hlasů, který koalice SPOLU získala: „Ještě nikdy v historii svobodných voleb se tolik nelišily zisky mandátů od skutečných preferencí a sympatií celého elektorátu. Skoro milion hlasů zůstal pod čarou, což rozhodně nebyli voliči demokratických koalic. Měli bychom tedy s pokorou myslet na to, že Sněmovna úplně neodráží nálady ve společnosti,“ řekl v rozhovoru pro Deník. Rakušan zase naznačoval, že se budou snažit mít sociální ohledy. Pak se ale objevily pochybnosti po některých krocích. Například ohledně platů politiků, které Senát odmítl zmrazit. Bašta se domnívá, že kážou vodu, ale pijí víno. „Zároveň hrozí, že začnou sahat na různé sociální vymoženosti, které zavedly dvě předchozí vlády s účastí hnutí ANO a sociální demokracie v opačném gardu. Čili za těch minulých osm let přesně v okamžiku, kdy začnou normálním lidem sahat na peníze, si všichni všimnou, že sobě je naopak přidali,“ sdělil s tím, že mohou znovu přijít demonstrace jako už několikrát předtím. Připomněl také vítězství sociální demokracie s Jiřím Paroubkem v čele v roce 2010. Paroubek tehdy nedokázal sestavit vládu, a odstoupil proto z funkce předsedy strany. „Nedokázal sestavit vládu, a když sestavili vládu ODS, KDU-ČSL a Věci veřejné, měli dokonce 118 mandátů, tedy jen dva mandáty od ústavní většiny, přesto přišly předčasné volby. Tady se historie ráda opakuje.“

Pětikoalice jako nejisté uskupení

Petr Fiala, šéf ODS, hovořil po volbách mimo jiné o spojování rozdělené společnosti. „Tady je anomálie, protože česká společnost, pokud není většinově levicová, je rozdělená mezi pravici a levici v klasických pojmech přesně půl na půl. Výkyv kyvadla doprava, který přinášejí taková vítězství těm, kdo se osm let těšili, že se konečně dostanou k vládě, může způsobit, že se to kyvadlo vrátí zpátky o něco rychleji, než počítají,“ varoval Jaroslav Bašta. Formující se vládní pětikoalici SPOLU a Pirátů a Starostů příliš šancí nedává. Hodnotí tak podle zkušeností z minulosti: „Pětikoalice je poměrně historicky velmi nejisté seskupení, protože pětikoalice za první republiky vlastně sestavovala všechny vlády a za těch dvacet let bylo devatenáct vlád. Když to přepočítám na premiéry, tak za deset let bylo deset premiérů. To znamená, že životnost vlád pětikoalice byla mezi jedním až dvěma roky. To je poučení z historie, a jak říkám, ona se tady docela ráda opakuje,“ zauvažoval Bašta.

Je jasné, že přes milion hlasů Čechů nemá ve Sněmovně své zastoupení. Více z kandidátů, kteří se do Sněmovny neprobojovali, se profilovalo jako protestní strana – Volný blok, hnutí Trikolóra, hnutí Přísaha nebo i hnutí SPD. Dalo se udělat více, aby strany spolupracovaly, jak někdo tvrdí? „Mám dojem, že každý, kdo hovoří o tom, že by se politické strany, které právě kandidují na hraně zvolení a nezvolení, mohly domluvit, nezná psychologii těch lidí, kteří do voleb jdou. Všichni z těch, kdo poměrně těsně o pár desítek tisíc hlasů propadli, byli tak přesvědčeni o tom, že to vyjde, takže nějaká snaha o domluvě na společném programu nebyla,“ uvedl Jaroslav Bašta.

V letošních volbách ho navíc zaujala ještě další věc, a to proměna voličů hnutí SPD. „U SPD se ze 40 procent vyměnili voliči. Došlo k nějakému protestu, který nezachytili sociologové ani političtí analytici a který bude doznívat právě nyní v krizi. A tato krize vznikla tím, že dvacet procent voličů nemá ve Sněmovně zastoupení. Pro současné vítěze to může dopadnout docela špatně a nepříjemně, protože se ještě nikdy nestalo, aby zůstala jedna strana, která byla z principu opoziční, jako tomu bylo nyní, a která se tím pádem může stát krystalizačním jádrem nového trendu v politice, kdy se přestane mluvit o pravici a levici a bude se mluvit o těch normálních a těch privilegovaných,“ řekl Bašta s tím, že sám vstoupil do SPD, protože ho považuje za hnutí, které bude podporovat normální lidi proti těm, kdo jsou nespravedlivě privilegovaní.

Bašta: Výroky Válka svědčí, že nemá sociální cítění

K výrokům adepta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který se nechal slyšet, že stejnou kvalitu zdravotnictví nebudou mít všichni a že čekat na ošetření šest hodin v čekárně vidí jako normální, se redakce bývalého poslance zeptala, jak riskantní je pro politiky zasahovat do českého zdravotnictví? „Tohle je věc, která se opakuje. Pamatuji si, jak se kdysi za totáče vyprávěl takový vtip. Rozhodlo se, že bude nové zdravotnictví, a pozvali si k tomu tři sudičky, ale měli pozvat čtyři, což byla fatální chyba. První sudička řekla, že zdravotnictví bude zadarmo, druhá, že bude na světové úrovni, třetí, že bude pro všechny. Čtvrtá a nepozvaná sudička pak stejně přišla a řekla: Já vám přeji, aby tohle bylo, ale aby se to nikdy nesešlo najednou. To znamená, když bude na světové úrovni, nebude zadarmo nebo pro všechny a tak dále. Vyjádření budoucího ministra zdravotnictví Válka momentálně svědčí o tom, že nemá sociální cítění, což je pro ministra zdravotnictví velmi silný hendikep,“ shrnul Bašta.

A jaké změny očekává od nově nastupujících politiků v boji proti koronaviru? „Co se týká vytýkání současné dosluhující vládě, že nedokázala přesvědčit lidi, aby se nechali naočkovat více, jde o argumentační faul. Sice kritizují, ale neřekli, co by měla vláda dělat, aby lidi přesvědčila. Uvidíme, jak si s covidem nová vláda poradí. Jsou jenom dvě možnosti. První, že epidemie sama odezní a pak budou moci tvrdit, že to zvládli. Nebo bude pokračovat, jak se předpokládá, a pak ztroskotají ještě rychleji, než vláda předchozí,“ sdělil redakci.

Bahno vybublalo na povrch

Pro ParlamentníListy.cz rovněž komentoval události kolem nemocného prezidenta Miloše Zemana. Po několika dnech v nemocnici se mezi politiky začalo diskutovat o aktivaci ústavního článku 66, který ho zbavuje pravomocí pro neschopnost vykonávat úřad. „V první řadě vybublaly na povrch dlouhodobě špatné vztahy mezi bývalou opozicí – současnou vládní koalicí a prezidentem, protože to se táhne od první Zemanovy volby. Ještě je dobré si všimnout, že na Miloše Zemana nejvíce útočili ti, kdo šli do prezidentské volby a prohráli s ním. Z lidského hlediska mi vadí, že by měli brát v úvahu, že budou podezříváni z podjatosti. Za druhé v některých výrocích vybublalo to nejhorší bahno, které tady bylo. A konečně za třetí v českých dějinách nejde o nic nového, že je nemocný prezident. Jak za Československa, kdy se to týkalo Masaryka, nebo později Beneše. A pak právě článek 66 – pokud se nemýlím, dostal do ústavy Gustáv Husák, který chtěl z funkce sesadit Ludvíka Svobodu. Je krásné, když se demokratičtí senátoři a demokratičtí politici odvolávají na totalitní paragraf, který zůstal v ústavě po velmi ošklivém mocenském boji z počátku sedmdesátých let v době normalizace,“ upozornil na paradox Bašta.

„Václav Havel byl nemocný daleko častěji než doposud Zeman, dokonce byl při některých operacích v cizině a nedělalo se z toho ohrožení bezpečnosti státu, jako se to dělá nyní. Dále si ještě osobně pamatuji, že když jsem odcházel z funkce ministra, tak jsem pohovor s prezidentem Havlem absolvoval v nemocnici, kde byl hospitalizován, a nakonec mě odvolával korespondenčně. Tady platí, že pokud se chce, tak jde všechno. A pokud se nechce, tak jde také všechno, protože si dokážou vymyslet sebenelogičtější argument k tomu, aby dosáhli svého. Oni jsou po těch osmi letech v opozici a poté, co dvakrát prohráli prezidentské volby s Milošem Zemanem, mírně řečeno nepříčetní a projevuje se to v tomto ohledu dnes a denně,“ domnívá se. Bašta rovněž řekl, že Miloš Zeman si, pokud mu to zdravotní stav dovolí, nenechá aktivní působení v politice ujít. „Pokud mu to zdravotní stav a naděje na zlepšení zdravotního stavu jen trochu dovolí, nikdy neodstoupí,“ dodal Jaroslav Bašta.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » stř 10. lis 2021 9:05:11

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... pis-683029

Ceny elektřiny: Chraňte lidi, tady máte nástroj. Vláda dostala dopis

Stát má povinnost chránit občany před energetickou chudobou a cenovými šoky při nákupu energií. Proto skupina Kudy z krize zaslala poředsedům sněmovních stran dopis, ve kterém doporučuje kroky, které by plnění této povinnosti skutečně zajistily.

Skupina Kudy z krize již v říjnu oslovila veřejnost s výzvou, aby se postavila hrozbě zániku našeho národa. Politická reprezentace podle signatářů (Petr Hampl, Ivo Budil, Martin Konvička nebo Lenka Procházková) není schopná situaci řešit, ani pochopit hloubku problémů.

Nyní skupina přichází s prvním pracovním výstupem, který se týká energetiky. Pro jeho prezentaci si zvolila formu dopisu adresovaného předsedům politických stran.

Připomíná, že v zemi nastala situace, kdy statisíce domácností bez jakéhokoliv varování ztratily dohodnuté dodávky energií a musí si shánět nové za výrazně vyšší ceny, což mnohým přináší vážné existenční starosti.

Doposud se přitom nenašel nikdo kompetentní, kdo by občanům vysvětlil, co se vlastně stalo. Nebyl zmíněn vliv unijního projektu Green Deal a spekulací s emisními povolenkami, stejně jako dopad vyhrocování vztahů s Ruskem do oblasti energetiky.

Autoři dopisu upozorňují, že stát je povinen chránit domácnosti před likvidačními cenami energie, a to přímo ze zákona. Upozorňují na znění bodu 10 písm. h) a bodu 11 písm. i) § 98a zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon.

ZÁKON SI PŘEČTĚTE ZDE

Vláda by navíc podle nich měla situaci řešit na úrovni Energetického regulačního úřadu, a to formou vyhlášky. Toto řešení může být důležité i do budoucna, protože se dá očekávat, že podobné cenové šoky se v důsledku nepromyšlené klimatické politiky budou opakovat.

„Příslušné orgány se musí s předstihem připravit na situace, kdy ambiciózní projekty Evropské unie nejsou provázány s opatřeními, jež by bránila nezodpovědnému chování finančně silných aktérů a chránila veřejnost před dopady jejich spekulací,“ vyzývají.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » stř 10. lis 2021 9:08:23

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... -CT-683025

Hrozba a zklamání z vakcín. 3,4 dávky? Už i v ČT

Vakcíny proti covidu-19 jsou zklamáním. Kolik bude třeba dávek? 2, 3, 4? Tázal se v pořadu '90 na ČT24 imunolog Jiří Šinkora. A diváky nešetřil: Očkování dětí považuje za nesmysl, protože vakcínu nepotřebují. Očkování pomáhá jen starším rizikovým skupinám, které na něj už měly dost času. Marně doufal, že vláda místo strašení „brutální“ kampaní začne spíše vysvětlovat.

Po internetu už kolují obrázky z nové kampaně Ministerstva zdravotnictví, inspirované reklamami proti kouření. Jiří Šinkora na ČT24 mínil, že ti zatvrzelí se nenechají takovouto kampaní přesvědčit a naopak je to v jejich postoji utvrdí. „Já jsem marně doufal, že vláda přijde s vysvětlováním,“ řekl dále. To by podle něj mohlo přesvědčit seniory, aby se očkovali, když jim hrozí velké riziko, že by je nemoc mohla i zabít. Někteří se prý rozhodli se neočkovat, protože nemoc již prodělali, což považuje za racionální, jiní bohužel na základě dezinformačních kampaní.
Šinkora se také vyjadřoval k výroku náměstkyně Ministerstva zdravotnictví Vašákové, že „pandemii diktují neočkovaní“. Namítl, že případy, kdy nákazu šíří očkovaní, zná jak ze svého okolí, tak z mediálně prezentovaných případů. „Ta naše nebo spíš jejich naděje, že vakcína zabrání šíření viru, že ho eradikuje, tedy vymýtí, dneska se jasně ukazuje na příkladech zemí, jako je Singapur nebo další proočkované země, že ta naděje je lichá,“ uvedl.

Dodal, že vakcína je dobrá pro lidi v rizikové skupině, kterým může připravit protilátky pro moment, kdy se jim vir dostane do těla a brání dalšímu šíření v těle. „Vakcína byla původně dvoudávková, teď je třídávková, pak bude čtyřdávková, jak to půjde dál, nikdo neví,“ pokračoval a doplnil, že je zklamán tím, že vakcíny nejsou to, co bylo slibováno a v co doufal.

Moderátorka zmínila i to, že v USA už byla schválena vakcína pro děti starší pěti let. Dle Šinkory si toto musí rodiče srovnat se svým svědomím, protože děti vakcínu nepotřebují. A byl proti myšlence, že by se měly očkovat děti pro ochranu seniorů, kteří se mohou očkovat s plným vědomím rizik, narozdíl od dětí. „Nevím, proč bychom měli očkovat děti, abychom chránili tuto skupinu obyvatel. Měli na to téměř rok nebo 6 měsíců, aby se očkovali, a statistiky jsou jasné. Řekněme deset procent z těch, kterým je nad 65, už nemají dětskou imunitu, dostanou covid, skončí na JIP a někteří zemřou,“ sdělil.

Podle imunologa už jsou čísla jasná. „Dětem tento virus nevadí. Já jsem neviděl jediný argument, jedinou publikaci, práci, důkaz, že tento koronavirus děti ohrožuje,“ prohlásil s tím, že jak se s virem vypořádávají děti a senioři je úplně jiné a jedná se o základní poznatek imunologie, který je ale v této době ignorován. „Očkovat děti, které ještě nedosáhly pubertálního věku, je podle mě naprostý nesmysl,“ potvrdil svou pozici.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod armin » pon 27. pro 2021 9:53:04

Babišův konec je dobrá zpráva, covid tady bohužel zůstává, říká kněz Halík

.....
"Daří se tu určitému typu člověka, u něhož najdete ve vzájemném propojení většinu z následujících charakteristik: Má odpor k intelektuálům, expertům a vzdělaným lidem vůbec; informace čerpá z titulků dezinformačních zdrojů (Parlamentní listy, Sputnik, Protiproud apod.); odmítá Evropskou unii; je mu bližší Putinovo Rusko než Bidenovy USA; popírá globální oteplování a ostatní klimatické změny; démonizuje islám a migranty (nerozlišuje islám a islamisty, ekonomickou a nelegální migraci od uprchlíků před válkou a bídou); nenávidí homosexuály; volí v parlamentních volbách SPD či podobné „vlastenecké strany“ (nerozlišuje mezi patriotismem, šovinismem a xenofobií); v prezidentských volbách volil Zemana a v příštích by rád volil Babiše; byl mu sympatický Trump a brexit; je příznivcem trestu smrti; dává přednost předlistopadovému režimu před polistopadovým; věří konspiračním teoriím; cítí se v osobním životě převážně nespokojený, často sahá k alkoholu."

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-babisuv-konec-je-dobra-zprava-covid-tady-bohuzel-zustava-rika-knez-halik-183983
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 1964
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 69-krát v 65 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » úte 25. led 2022 11:47:24

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sp ... e-40385031
Spolu už jen SPOLU. Piráti a STAN šli jdou tiskovce od sebe

Ač se vládní strany snažily vystupovat po volbách dohromady, situace se pomalu mění. Na úterních tiskových konferencích před jednáním Sněmovny vystoupí jednotlivé kluby poprvé rozděleně. A zatímco alespoň předvolební koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) drží pospolu, Piráti a STAN se už rozdělili i na mediální výstupy.

„Pro budoucnost země je důležité, že máme plnohodnotnou vládu s důvěrou, která může naplňovat program," řekl Fiala na lednové schůzi k vyhlášení důvěry vládě.

Před daným jednáním se také konala poslední tisková konference, kde strany vládních koalice SPOLU a Piráti se STAN vystoupili společně.

STAN jako zdroj problémů
Tehdy mimo jiné na brífinku obhajovali poslance STAN Jana Farského, jenž chtěl absolvovat osmiměsíční stáž v USA současně s výkonem své poslanecké funkce. Nakonec však situace eskalovala i v kritiku koaličních partnerů.

Farský tak nakonec na výzvu předsednictva STAN oznámil, že mandát složí.

Nyní z avizovaných tiskových konferencí, které se konají před každým jednáním dolní komory, vyplývá, že nejprve vystoupí ve 12:40 poslanecký klub Pirátů, následovat bude po dvaceti minutách SPD, a dále brífinky STAN a klubů SPOLU. Jako poslední se objeví zástupci ANO v 13:40.

Další pnutí uvnitř pětibloku paralelně způsobili rovněž obtíže STAN. Tentokrát šlo zase o financování, kdy se ukázalo, že hnutí dostalo po volbách celkem 3,4 milionu korun, a to jak od firem ovládaných společnostmi z Kypru, tak údajně od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. O vysvětlení na sociálních sítích žádal i šéf Pirátů Ivan Bartoš.

STAN po několika dnech rovněž ustoupil a jeho předseda Vít Rakušan řekl, že veškeré tyto finance jeho hnutí vrátí.

Vládní bobřík mlčení
Snaha o jednotu je nicméně stále ještě patrná také z výstupu samotné vlády. Její členové se nepředbíhají s mediálními výstupu v médiích a s komentáři vyčkávají, dokud se na jednotlivých návrzích nedohodne celá vláda.

V kuloárech se přitom ministři ani netají tím, že jde o snahu neopakovat chyby minulého kabinetu Andreje Babiše (ANO), kde právě rozporuplná vyjádření nebyla žádnou výjimkou.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » úte 25. led 2022 13:30:52

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pa ... s-40385046
Pandemický zákon je útokem státní moci na svobodu, rozohnil se Klaus

Podle exprezidenta Václava Klause dochází v těchto chvílích k útoku státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva. A to schvalováním pandemického zákona, který má příští týden projednat Sněmovna.

„V těchto chvílích dochází k mimořádnému útoku státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva,“ řekl exprezident.

Důvodem k tomu je podle něj pandemický zákon, který měli v úterý schvalovat v rychleném režimu poslanci. Kvůli vetu SPD se ale jeho projednání přesune zřejmě na příští týden.

„(Zákon) má umožnit, aby stát – hrubým způsobem a pod hrozbou drakonických sankcí – omezil ústavou chráněné základní občanské svobody vyhláškou tří ministrů,“ míní Klaus.

Válečný stav a zmrazení života
Novela pandemického zákona podle něj dává do rukou ministerských úředníků možnost zavedení faktického válečného stavu a zmrazení života bez schválení vlády a parlamentu.

„Alarmující je zejména způsob přijímání tohoto zákona, kdy má být během několika hodin proveden zásah do dělby moci, omezení nezávislosti justice a posílení represivních funkcí státu, přičemž tento spěch je zdůvodňován údajnou hrozbou vzniku podzimní ,vlny‘ covidu–19,“ tvrdí.

„Útoky na svobodu byly v historii vždy vedeny pod zástěrkou vyšších cílů. Nedovolme, aby pod záminkou ochrany zdraví obyvatel dostaly vybrané ministerské aparáty do rukou takovouto represivní moc,“ upozorňuje exprezident.

Podle vládní novely pandemického zákona by mohly nově restrikce proti koronaviru zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady by tak mohly například nařídit testování podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků.

Vláda se snaží novelou reagovat na výtky Nejvyššího správního soudu, který mnohá mimořádná opatření v minulosti zrušil. Soud mimo jiné uvedl, že podle stávající normy není možné regulovat provozovny služeb včetně restaurací, ubytování či trhů a tržnic. Nově tak zákon upravuje, že by se regulace týkala všech provozoven podle živnostenského zákona a také právě tržišť a tržnic.

Opatření budou moci současně vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.

Platnost zákona nakonec bude nejspíš omezená. Zdravotnický výbor Sněmovny totiž doporučil, aby jeho platnost vypršela k 30. listopadu letošního roku.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » úte 25. led 2022 13:39:03

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sn ... o-40385040
Sněmovna zatím novelu pandemického zákona neprojedná

Poslanci v úterý novelu pandemického zákona kvůli vetu SPD neprojednají. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN k ní svolá mimořádnou schůzi patrně na příští úterý.

„Poslanecký klub podá veto na projednání pandemického zákona,“ avizoval šéf SPD Tomio Okamura s tím, že na to stačí podpisy dvaceti poslanců, což je právě počet členů poslaneckého klubu SPD.

Okamurovi na návrhu vadí mu mimo jiné neomezená platnost zákona, kterou obsahuje vládní novela. To by se však mělo změnit. Na doporučení zdravotního výboru zřejmě Sněmovna omezí časovou platnost do konce letošního listopadu.

U pandemického zákona vládní novela ruší nejen časové omezení, ale rozšiřuje i restrikce na širší okruh činností než teď.

Současně budou moci úřady nařídit testování například podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků.

Nařízení izolace nebo karantény pak budou moci orgány ochrany veřejného zdraví ze zákona oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

Mezi změnami je i možnost pro ministerstva obrany a vnitra vydávat opatření pro své resorty.

Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek kvůli avizovanému vetu SPD již oznámil, že vládní poslanci jednání přesunou na jiné datum. „Pravděpodobně k němu bude muset být mimořádná schůze příští týden v úterý," uvedl na brífinku.

Sněmovna měla předlohu projednat v úterý odpoledne zrychleně ve stavu legislativní nouze. Příznivci hnutí Chcípl PES se proto hned zrána sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti Sněmovny, aby proti přijetí novely demonstrovali.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Eva Nada » čtv 27. led 2022 22:58:30

Můj dnešní příspěvek na FB na předcházející příspěvek: "Tuhle bandu lhářu mohl volit jenom debil"

"Nooo, pro hodně lidí to byla jediná možná volba proti Babišovi a potom, ODS jako strana má prostě historický zvuk, jakože jediná pravicová strana. Když se navíc ODS spojila s TOPkou - a Starostové s Piráty, získali většinu. To, jak se teď odhalují, už je jen pokračování jejich (z)vůle VLÁDNOUT...., patrné, jaké to bude, bylo ale už před volbami, měli jasné signály - proočkovanost, pro EU, stranický gril (až fašismus)... to zřejmé bylo, ale i tak je bohužel volilo příliš mnoho lidí.

Vím, že dost lidí volilo SPD (kolem 10%), ale pro mě je tato strana dost extremistická, i osoba Okamury, ale jako jediná nyní zvrátila hlasování o pandemickém zákonu! Asi to vážně chce na hrubý pytel hrubá záplata...."
Uživatelský avatar
Eva Nada
 
Příspěvky: 896
Registrován: pát 23. dub 2010 15:47:39
Poděkoval: 34
Poděkováno: 27-krát v 26 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » stř 09. úno 2022 12:50:18

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vl ... d-40386644
Vláda schválila rozpočet s deficitem 280 miliard

Vláda ve středu schválila jednomyslně návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 280 miliard korun. Na Twitteru o tom informoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Vláda jednomyslně schválila návrh rozpočtu na rok 2022,” napsal na Twitter šéf státní kasy Stanjura.

Celkové příjmy rozpočtu budou 1613,2 miliardy korun a výdaje 1893,2 miliardy korun. Nyní musí rozpočet schválit Poslanecká sněmovna, která by jej měla v prvním čtení projednat 18. února. Rozpočet chce vláda ve Sněmovně schválit do konce března tak, aby od dubna stát již mohl hospodařit podle schváleného rozpočtu.

„Rozpočet je protiinflační, má deficit pod 300 miliard korun. Dosáhli jsme i cíle, že budeme šetřit na výdajové straně. Nebude to mít ale dopad na investice, klíčová odvětví a ani na mzdy a platy občanů,“ řekl ve středu dopoledne předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Úspory jednotlivých resortů:

. V případě jednotlivých kapitol by například ministerstvo obrany mělo hospodařit s rozpočtem o 5,4 miliardy korun nižším zejména kvůli neuskutečněné zakázce na bojová vozidla pěchoty.

. Ministerstvo dopravy by mělo hospodařit s rozpočtem nižším o 9,1 miliardy korun zejména kvůli snížení slev na jízdném nebo kvůli čerpání nespotřebovaných výdajů z loňského roku. Úspory by se přitom neměly dotknout výstavby nových dálnic a železnic.

. Ministerstvo školství by mělo mít o 5,1 miliardy korun méně ve srovnání s návrhem předchozí vlády. Úspory by mělo dosáhnout snížením neobsazených tabulkových míst. V případě platů učitelů ale nadále platí závazek udržet jejich plat nad 130 procenty průměrné mzdy.

. Ministerstvo financí plánuje uspořit jednu miliardu korun na platech, celkem pak 1,9 miliardy Kč.

. Ministerstvo kultury bude mít o 900 milionů korun méně, zasáhnout by to ale nemělo příspěvkové organizace státu. Nadále ale vláda plánuje dávat na kulturu do roku 2025 jedno procento HDP.

. Ministerstvo zdravotnictví bude mít proti návrhu předchozí vlády k dispozici o 5,8 miliardy korun méně. Uspořit by mělo na výdajích na nákup vakcín proti koronaviru, které budou financované z nespotřebovaných výdajů loňského roku. V případě platů zdravotnického personálu platí podle návrhu prosincové rozhodnutí vlády o jejich navýšení o šest procent. Největší úspora je pak podle návrhu zachování plateb za státní pojištěnce na úrovni loňského roku. Platba za státní pojištěnce je 1767 korun za pojištěnce a celkem činí zhruba 125 miliard korun za rok.

Nyní se hospodaření státu řídí zatím tzv. rozpočtovým provizoriem, v jehož rámci jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Důvodem rozpočtového provizoria je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu.

Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) jej navrhla se schodkem 376,6 miliardy korun. Nová vláda ale deklarovala, že chce vypracovat návrh se schodkem pod 300 miliard korun.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pon 14. úno 2022 11:07:12

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/k ... d=40386883
Karbaníkovi Válkovi se na internetu smějí. Přisadil si i Babiš

Vláda utrpěla v Senátu těžkou porážku. V horní komoře parlamentu neprošla její novela pandemického zákona i přesto, že vládní strany tam mají většinu. A do toho se ještě zjistilo, že ministr zdravotnictví při projednávání zákona raději hraje karty. Tím nabídl vyloženě trumf do rukou internetových vtipálků.

Pozdvižení vzbudil už tweet senátora Václava Lásky, který ministra kritizoval za to, že mu neodpovídal, protože měl evidentně důležitější věci na práci. Senátor sice svůj příspěvek na Twitteru nakonec smazal, ale karty už byly vyloženy na stůl.

Zatímco kdysi dávno jeden ministr spal, když se „ve Sněmovně kecaly blbosti“, teď jeden ministr mastí Solitaire, když se projednává jeho zákon.

A tak muselo dojít k nevyhnutelnému. Koneckonců: Karty nelžou!

A hrát karty je přece jenom větší zábava.

Do šíření internetových vtipů se zapojil i bývalý premiér.

Tak hlavně že o nic v podstatě nejde...

Všichni víme, že kdo jednou téhle vášni propadne, už se z ní jen těžko kdy dostane. A to platí i pro takové eso, jakým je ministr Válek.

Jen tu zůstává palčivá otázka, jestli Vlastimil Válek hraje se závěrečnými animacemi, nebo bez nich.

A jestli má ty závěrečné animace personalizované...https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... h-40387068
Inflace raketově vystřelila. Přišlo největší zdražování v historii Česka

Inflace v lednu meziročně stoupla na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziměsíční růst cen o 4,4 procenta je dokonce nejvyšší v historii samostatné České republiky. Za prudkým zvýšením stojí zejména zdražování energií, tradiční lednová změna ceníků zboží a služeb nebo zdražení pohonných hmot a potravin. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 4,4 procenta, což bylo nejvíce od ledna 1993. Vychází to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).


„Spotřebitelské ceny vzrostly proti loňskému lednu o téměř 10 procent. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Konec osvobození od DPH u energií
Za skokovým nárůstem inflace stojí podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy zejména dvě věci: změny ceníků u podnikatelů a firem a konec osvobození od placení DPH u energií. To mělo v listopadu a prosinci snížit meziroční míru inflace o jeden procentní bod.

„Změna ceníků je výrazná právě v oblasti cen energií, neboť od 1. ledna zvýšil své ceny například největší dodavatel elektřiny domácnostem, ČEZ, a to průměrně o zhruba třetinu. K nebývalému zrychlení inflace přispěl v lednu také výrazný meziroční nárůst cen pohonných hmot, daný nárůstem světových cen ropy, nebo zdražování bydlení, v němž se odráží loňský vzestup cen stavebních materiálů a překvapivě silný růst cen nemovitostí, k němuž během pandemie v rozporu s většinou očekávání došlo,“ dodal Kovanda.

Meziročně ceny elektřiny po prosincovém poklesu v lednu vzrostly o 18,8 procenta v lednu, plyn dokonce o 21,5 procenta.

Z potravin zrychlily růst ceny především polotučné trvanlivé mléko a brambory shodně o 16 procent, cukr dokonce o 21,1 procenta. V oddíle obuvi a oděvů došlo k nárůstu o 17,4 procenta.

Výrazně stouply také ceny v dopravě. Automobily byly dražší o 11,1 procenta a pohonné hmoty a oleje zdražily o 28,1 procenta.

Meziměsíční nárůst nejvyšší v historii ČR
V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci podle ČSÚ nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zdražení bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. Částečně to bylo ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, uvedli statistici.

„K rekordnímu meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen v lednu dominantě přispívaly dva oddíly spotřebního koše. Z více než poloviny k cenovému růstu přispěl oddíl bydlení, voda, energie a paliva, a to především kvůli velmi prudkému růstu cen elektřiny a zemního plynu, což bylo umocněno ukončením dočasně nulové DPH. Výrazně však v lednu zdražily i potraviny,” sdělil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

ČNB bude reagovat dalším zvýšením sazeb
Lednová inflace 9,9 procenta předčila očekávání České národní banky, jež ji odhadovala na 9,4 procenta. Podle Nováka je tak dost možné, že centrální banka na to bude reagovat. „Vzhledem k tomu, že se inflace v lednu nacházela opět tzv. nad prognózou, tak nelze vyloučit, že ČNB v březnu přistoupí ještě ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů,” uvedl.

Podobného názoru je také ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský, podle kterého se bude inflace držet kolem hranice deseti procent ještě několik měsíců. „Teprve od poloviny roku začne výrazněji polevovat. Z pohledu měnové politiky se domníváme, že šance na další zvýšení úrokových sazeb v březnu se ještě více zvýšila,” uvedl.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » pát 22. dub 2022 8:10:48

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/me ... y-40394575
Volby by vyhrálo ANO

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 procenta. Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny kvůli zisku pod pět procent neprošla. Vyplývá to z volebního modelu, který poskytla agentura Median.

Podpora ANO proti listopadovému modelu Medianu klesla o dva procentní body, u Spolu se zvýšila o půl procentního bodu. Piráty se STAN by v březnu stejně jako v listopadu volilo 16,5 procenta. Hnutí SPD by si polepšilo na deset procent z předchozích 8,5 procenta.

„Voliči jsou si v březnu mnohem méně jistí volenou stranou, než tomu bylo před volbami v říjnu 2021,“ upozornil Median. Voleb by se chtělo zúčastnit 70 procent dotázaných, proti předchozímu listopadovému průzkumu Medianu ale vzrostla váhavá ochota jít k volbám, tedy podíl lidí s odpovědí „spíše ano“.

ČSSD zpět ve Sněmovně
Sociální demokraté, kteří po říjnových volbách poprvé v historii České republiky vypadli ze Sněmovny, by se podle březnového modelu do dolní parlamentní komory vrátili se ziskem 5,5 procenta hlasů. Je to o procentní bod víc než v listopadu.

Komunisté, kteří Sněmovnu po říjnových volbách také opustili, zůstávají se čtyřmi procenty pod potřebným pětiprocentním limitem. Podobně je to s tříprocentní podporou u hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty a stejně tak v případě uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.

Podle přepočtu na mandáty podle Práva by hnutí ANO mělo 69 poslanců, nyní má 75. Spolu by mělo 63 křesel proti stávajícím 69. Piráti se STAN by zůstali na svých 38 poslancích, SPD by si polepšila z 18 poslanců na 20. ČSSD by měla deset zákonodárců, nyní nemá žádného.

Průzkum Medianu se uskutečnil mezi 1. březnem a 2. dubnem. Odpovídalo v něm 1159 lidí ve věku od 18 let.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod armin » pát 22. dub 2022 15:55:10

Trini píše:https://www.novinky.cz/domaci/clanek/median-volby-by-vyhralo-ano-tesne-pred-spolu-cssd-by-se-vratila-do-snemovny-40394575
Volby by vyhrálo ANO

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 procenta. Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny kvůli zisku pod pět procent neprošla. Vyplývá to z volebního modelu, který poskytla agentura Median.A nevíš jak je na tom v průzkumech Peková a spol. ?
Nejspíš tvoje favoritka.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 1964
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 69-krát v 65 příspěvcích

Re: Politika - volby 2021

Příspěvekod Trini » čtv 16. čer 2022 13:36:00

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ra ... t-40400254


Rakušanovo vedení se začíná rozpadat

Vedení vládního hnutí STAN se rozpadá. Po několika dřívějších rezignacích některých čelných politiků v důsledku skandálů ve středu hnutí pozastavilo členství náměstkovi primátora Petru Hlubučkovi.

Hlubuček už rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Už ve středu Hlubuček po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP. Zatím zůstává starostou pražských Lysolají.

„Naše reakce odpovídá závažnosti obvinění, která byla zveřejněna. Rozhodnutí předsednictva bylo jednomyslné,“ řekl po středečním jednání předseda STAN, vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Ten už během dne mluvil o „vyvození personální odpovědnosti“.

Vedení STAN pod tlakem postupně opustili europoslanec Stanislav Polčák, exposlanec Jan Farský, který je až do září na stáži ve Spojených státech a předal pravomoci prvního místopředsedy Petru Gazdíkovi, a minulý týden zemřel místopředseda Věslav Michalik.

„Předsednictvo hnutí STAN na večerním jednání navrhlo pozastavit členství Petra Hlubučka. Rozhodcovský a smírčí výbor na navazujícím jednání tento návrh schválil,“ sdělila mluvčí STAN Sára Beránková.

Babiš: Jsou to lupiči
„Předsednictvo dále vyzvalo Petra Hlubučka, aby odstoupil z funkce náměstka primátora hl. m. Prahy a všech dalších funkcí, v nichž reprezentuje hnutí STAN,“ dodala mluvčí. Hlubuček šéfuje krajské organizaci STAN a je na kandidátce do zářijových voleb na radnici.

K rezignaci na funkci náměstka vyzval včera Hlubučka i primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„STAN je organizovaný zločin. Mluvil jsem o tom opakovaně. Myslím, že všichni víme, že je to uskupení, které šlo do politiky loupit peníze pro sebe, takže to není nic překvapivého,“ řekl novinářům lídr ANO Andrej Babiš.

„Vládní politicko-podnikatelský projekt STAN má další obrovský skandál. Taková strana by vůbec neměla být ve vládě,“ řekl Právu šéf SPD Tomio Okamura. „Tolik skandálů za půl roku dosud neměla žádná jiná politická strana, přičemž selhává premiér Petr Fiala, který ke koaličnímu partnerovi mlčí a tyto skandály toleruje,“ dodal.

„Ať se to vyšetří, padni komu padni, ale neznám podstatu, proč je obviněn,“ řekl ve středu Právu předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. TOP 09 je se STAN v magistrátní koalici Spojené síly pro Prahu, do dalších voleb ale půjde s ODS a lidovci.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek pro Právo ocenil, že se primátor Hřib se situací razantně vypořádal. „V Praze i jinde mají Piráti nulovou toleranci korupce. Zde to vypadá, že k vyvádění peněz z dopravního podniku sloužily konspirační byty a šlo o tajně fungující organizovanou skupinu,“ řekl.

„Věřím, že policie vše řádně prošetří a viníci ponesou odpovědnost. Z dlouhodobého hlediska však pomůže jedině výrazné zprůhlednění městských a státních firem, aby tam nikdo nemohl krást,“ dodal Michálek.

Doplácejí na kauzy
Hlubučkova nejnovější kauza je další v řadě malérů Starostů, které musel Rakušan hasit. Nejprve se objevily informace o offshorových firmách před několika dny zesnulého Michalika, který se kvůli tomu vzdal nominace na ministra průmyslu. Poté vyšlo najevo, že na stranický účet údajně přispívali podezřelí a neidentifikovatelní dárci.

Straně na bodech nepřidalo ani chování místopředsedy Farského, který dlouho tajil, že pojede na téměř roční stipendium do USA. Byl nucen rezignovat na poslanecký mandát.

STAN ublížila i kauza europoslance Polčáka. Ten si řekl o milionové částky za zastupování obcí poškozených při výbuchu muničáku ve Vrběticích.

Všechny tyto kauzy stojí STAN voličské preference: po­dle nejnovějšího průzkumu Kantaru by Starostové získali jen 6,5 procenta hlasů. O dvě procenta je předstihli i Piráti.

Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 5092
Registrován: úte 25. říj 2011 16:26:14
Poděkoval: 330
Poděkováno: 111-krát v 100 příspěvcích

Předchozí

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků