Pravda

Pravda

Příspěvekod honzam » pon 30. lis 2020 18:27:58

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3978&p=42139#p42134
Eva Nada píše:
Nechtěl jsem dál přilévat olej do ohně. Bylo to tak, že mi přišlo takové vnuknutí: "Pravda je stav bez ega." Postupně mě to ovládlo a Pravda je již silnější než mé já, prostupuje celou skutečnost. Musím teď opustit svého starého učitele. Ta Pravda se odráží v Arminovi a on jediný by mi mohl pomoci Jí lépe porozumět. Rád bych se stal jeho žákem, ale nemohu doufat, že by mě přijal. Mým cílem na duchovní cestě už je teď jen směřovat k Pravdě a vše ostatní ponechat minulosti.

Honzame, ty už ses totálně asi zbláznil :-)
Jsem to původně chtěla napsat jinak... :-)

Tak nejdříve tady vyznáváš vostála, jako svého mistra a teď najednou přesedláš na armina :-)
A před tím jsi byl okouzlený Janou, jestli se nepletu :-)

Bože, to je rozptyl :-)))

V tom to rození těch potomků, šedivci a já nevím co ještě, no nemáš to nudné.... :-)

Tož pravda, nechť tě, bratře, provází :-)

Nečekal jsem po letech v hadím těle takový zvrat. Když Armin psával o jakési Pravdě jako cíli, myslel jsem si, že je za tím jen nějaké fanatické duchovní teoretizování. Teď to vidím v úplně jiném světle. Ta Pravda s velkým "P" skutečně existuje.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod armin » pon 30. lis 2020 21:05:29

Pravdu s velkým P může člověk poznávat a žít jenom v Srdci.
"Cesta vede opravdovým Srdcem"
A je jedno co si o tom kdo myslí nebo píše.
To není vůbec věc názoru, či soupeření názorů.
Kdo to poznal nebo pocítil Pravdu, tomu všechny kecy a názory a útoky jsou už jen "bzučením mouchy v mých uších" (Egypťan Sinuhet)
A když se následně objeví Soucit, tak už to není jen bzučení, ale citlivé ozvy "problémů" bližních...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli armin za tento příspěvek:
honzam, Nic

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » pát 04. pro 2020 18:05:54

armin píše:Kdo to poznal nebo pocítil Pravdu, tomu všechny kecy a názory a útoky jsou už jen "bzučením mouchy v mých uších" (Egypťan Sinuhet)

Souhlasím.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod armin » pon 14. pro 2020 19:19:52

Z úvodu E.Tomáše k Tajným naukám Tibetu:
"...
Nepátráme po silách a zázracích, ale po Pravdě,
a proto bylo zaměřeno studium i vlastní pátrání přesně tímto směrem. Bude proto asi zklamán, kdo si představuje, že se tu naučí sedět na klasu, vyvolávat tibetské duchy a démony, ovládat bouře a blesky a létat vzduchem jako Milarepa.
Nic takového není v programu, i když se přirozeně nevyhneme některým zvláštním zkušenostem.

My však hledáme Pravdu a ne podružné síly kolem ní.
Jdeme proto směrem Pravdy, směrem konečného osvobození duše od vrozených i vštípených klamů a omylů.
Nebudeme dělat záměrné odbočky k silám a zjevům nižších duchovních světů, ba ani zastávky.

Pro Pravdu však neváháme nastoupit jakkoliv obtížnou a namáhavou cestu,
ať vede přes nebe a nebo přes peklo.


Óm namó sarvat Tathágata!
Ať jsou pozdraveni všichni takto jdoucí!"
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » ned 07. úno 2021 14:45:25

http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=60&t=6458&start=20#p159971
Zdeněk píše:Jinak Honzam je zajímavej. Myslel jsem si vždycky, že je to čistokrevný rodící pošuk, ale zdá se, že opravdu dosáhl určitého průlomu. Zřejmě vzdáním se celé své (vymyšlené či vytvořené) reality.
(Legrační, jak Jana kolem něho chmatá a chmatá, ale nemůže nic nachmatat.)

Ale tady si myslím dělá honzam chybu:
honzam píše:Pravda je obecně platná a nezávislá na jedinci a jeho zkušenosti.

Něco obecně platného (objekt) nemůže existovat bez pozorovatele (subjektu). Tím deklarováním obecně platného nezávislého objektu tak nevědomě závislý subjekt vytváří, ač se ho před tím vzdal (a subjekt-objektový stav tím rozvolnil).

Vostalpetrovi jsem napsal, že Pravda je objektivní skutečnost bez objektu. Jedince chápu jako objekt a jeho zkušenosti jako vlastnosti toho objektu. Něco obecně platného je svou podstatou nestvořené a má trvalou existenci jako obecná Pravda bez obsahu společná všem konkrétním objektivním pravdám s nějakým obsahem.

http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=60&t=6458&start=20#p159975
miroslav píše:
Zdeněk píše:Ale tady si myslím dělá honzam chybu:
honzam píše:Pravda je obecně platná a nezávislá na jedinci a jeho zkušenosti.

Něco obecně platného (objekt) nemůže existovat bez pozorovatele (subjektu). Tím deklarováním obecně platného nezávislého objektu tak nevědomě závislý subjekt vytváří, ač se ho před tím vzdal (a subjekt-objektový stav tím rozvolnil).

Obecně platná Pravda - Objekt zahrnuje objekty, subjekty i vztah mezi nimi.
My ji neznáme, nicméně je. Podobně jako gravitační zákon platil i v době, kdy jsme ho neznali.
Tohle Honzamovo prohlášení otevírá ducha k dalšímu hledání. Jinak se uzavíráme do svých konceptů a dál kvůli tomu už nemůžeme.
A kdo jsme "my", toť otázka. Doporučuji nespokojit se s žádným popisem, vysvětlením ale hledat přímo v bezprostřední skutečnosti beze slov a pojmů.

"My" jsme objekty. Pravda je na nás nezávislá. Ego je klamné přesvědčení objektu, že je Pravda podmíněná jím samotným a jeho zkušeností.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Trini

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » pon 08. úno 2021 7:33:56

honzam píše:Ego je klamné přesvědčení objektu, že je Pravda podmíněná jím samotným a jeho zkušeností.

Ano
honzam píše:"My" jsme objekty. Pravda je na nás nezávislá.

Ano, Pravda není na ničem a na nikom závislá. Ale je to rozděleno?

Je to rozdělno na Pravdu a na "My" jsme objekty?

Je naše existence mimo Pravdu?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » úte 09. úno 2021 7:54:35

Možná ještě trochu jasněji. Je tady nějaké spojení mezi existencí toho, čemu říkáš Pravda a existencí toho, čemu říkáš "my"?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » ned 14. úno 2021 18:13:54

honzam píše:"My" jsme objekty.

My jsme myšlenkové formy.

-----------------------------

A přesto, Subhuti, když je plná Pravda realizovaná, člověk ví, že žádná vědomá bytost nebyla nikdy osvobozena. A proč, Subhuti? Protože, kdyby bódhisattvové-mahásattvové chovali v mysli takové nesprávné představy jako vlastní 'já', 'já' druhých, živé bytosti a univerzální 'já', nemohli by být zváni bódhisattvy-mahásattvy. Co to znamená, Subhuti? Znamená to, že tu nejsou žádné vědomé bytosti, které by měly být osvobozeny a není tu žádné 'já', jež by mohlo začít s praxí vedoucí k dosažení anuttara-samjak-sambódhi.

- Diamantová sútra (překlad Jiří Černega)
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Trini

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » pon 15. úno 2021 7:44:08

honzam píše:
honzam píše:"My" jsme objekty.

My jsme myšlenkové formy.

-----------------------------

A přesto, Subhuti, když je plná Pravda realizovaná, člověk ví, že žádná vědomá bytost nebyla nikdy osvobozena. A proč, Subhuti? Protože, kdyby bódhisattvové-mahásattvové chovali v mysli takové nesprávné představy jako vlastní 'já', 'já' druhých, živé bytosti a univerzální 'já', nemohli by být zváni bódhisattvy-mahásattvy. Co to znamená, Subhuti? Znamená to, že tu nejsou žádné vědomé bytosti, které by měly být osvobozeny a není tu žádné 'já', jež by mohlo začít s praxí vedoucí k dosažení anuttara-samjak-sambódhi.

- Diamantová sútra (překlad Jiří Černega)

Ano, přesně tak. My, jakožto myšlenkové formy, jsme iluzí. Neexistuje žádná forma individuality, žádná bytost, která by mohla být osvobozena něčeho, co neexistuje. Cokoliv si o komkoliv myslíme, je iluzí. Cokoliv si myslíme o sobě, je iluzí a nemá s Pravdou nic společného.

Pravda není obsahem mysli. Nicméně můžeš říct, že je její existence uvědomitelná? Je vědomá? Je poznatelná i s absencí mysli?

Je s absencí mysli uvědomitelná sama (naše) existence, ve které nejsme myšlenkovými formami?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » pát 19. úno 2021 17:39:36

Nic píše:Pravda není obsahem mysli. Nicméně můžeš říct, že je její existence uvědomitelná? Je vědomá? Je poznatelná i s absencí mysli?

Je s absencí mysli uvědomitelná sama (naše) existence, ve které nejsme myšlenkovými formami?

Pravda není podmíněná uvědoměním ani poznáním jedince. Jsme prázdné myšlenkové formy, na kterých Pravda nezávisí.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Trini

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » pát 19. úno 2021 21:48:52

honzam píše:
Nic píše:Pravda není obsahem mysli. Nicméně můžeš říct, že je její existence uvědomitelná? Je vědomá? Je poznatelná i s absencí mysli?

Je s absencí mysli uvědomitelná sama (naše) existence, ve které nejsme myšlenkovými formami?

Pravda není podmíněná uvědoměním ani poznáním jedince. Jsme prázdné myšlenkové formy, na kterých Pravda nezávisí.


Pravda je nezávislá na myšlenkových formách, které jsou ve skutečnosti prázdné. Myšlenka je v poznání Pravdy prázdná. Pravda je na myšlenkách nezávislá.

Pravda je - existuje. Je tady existence na myšlenkových formách nezávislá. Je nezávislá na formě individuality. Je nezávislá na poznání a uvědomění jedince, ale její poznání tady je, je vědomá. Můžeš říct, že Pravda je vědomou existencí?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » pát 19. úno 2021 22:08:30

Nic píše: Je nezávislá na poznání a uvědomění jedince, ale její poznání tady je, je vědomá. Můžeš říct, že Pravda je vědomou existencí?

Není, protože je nezávislá na poznání a uvědomění. Pravda stále existuje sama o sobě jako nejvyšší transcendentní skutečnost přesahující vědomí.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Trini

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » sob 20. úno 2021 9:28:04

honzam píše:
Nic píše: Je nezávislá na poznání a uvědomění jedince, ale její poznání tady je, je vědomá. Můžeš říct, že Pravda je vědomou existencí?

Není, protože je nezávislá na poznání a uvědomění. Pravda stále existuje sama o sobě jako nejvyšší transcendentní skutečnost přesahující vědomí.


Jestiže Pravda není paradoxní a je pouze mimo vědomou exitenci, pak neexistuje.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » sob 20. úno 2021 13:37:33

Nic píše:
honzam píše:
Nic píše: Je nezávislá na poznání a uvědomění jedince, ale její poznání tady je, je vědomá. Můžeš říct, že Pravda je vědomou existencí?

Není, protože je nezávislá na poznání a uvědomění. Pravda stále existuje sama o sobě jako nejvyšší transcendentní skutečnost přesahující vědomí.


Jestiže Pravda není paradoxní a je pouze mimo vědomou exitenci, pak neexistuje.

Pravda není podmíněná formou "jestliže ... pak". Platí stále nezávisle na Tobě nebo mně a našem uvědomování si.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli honzam za tento příspěvek:
Trini

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » pon 22. úno 2021 6:19:36

honzam píše:Pravda není podmíněná formou "jestliže ... pak". Platí stále nezávisle na Tobě nebo mně a našem uvědomování si.


Dobře, Pravda není podmíněna jakoukoliv formou a není na ničem závislá.

Zajímá mě, jak moc je pravdivé tohle, co říkáš:

honzam píše:Jsme prázdné myšlenkové formy...


Existujeme i bez myšlenky? Jsou v existenci samotné bez myšlenky nějaké formy? Zmizí naše existence v okamžiku, kdy tady není žádná myšlenka?
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod Nic » sob 27. úno 2021 11:04:56

Cesta skrz sjednocení s ďáblem nejspíš nemá šanci dojít k poznání, čím je naše existence, kdo jsme,

proto při sjednocení s ďáblem není šance nalézt Boží království.

Nicméně Honzame, z lásky a ze soucitu k trpícím bytostem jsi šel jejich cestou, a to vysvobození jsi pro ně nalezl:

"Pravda je stav bez ega."

Tudíž není žádný důvod setrvávat ve sjednocení s ďáblem.

Je možné si dovolit poznat, kdo skutečně jsi.
Nic
 
Příspěvky: 1697
Registrován: úte 07. čer 2016 15:14:14
Poděkoval: 74
Poděkováno: 17-krát v 17 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod armin » ned 28. úno 2021 12:24:48

Tak co Honzame :)
Jak to s tebou pokračuje?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » ned 28. úno 2021 17:36:34

armin píše:Tak co Honzame :)
Jak to s tebou pokračuje?

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3978&p=42413#p42413
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod armin » pon 01. bře 2021 21:39:01

honzam píše:
armin píše:Tak co Honzame :)
Jak to s tebou pokračuje?

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3978&p=42413#p42413


A jak vidíš teď sebe a tu svoji těhotnost a rodění
Jak to je?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 2011
Registrován: pát 11. zář 2015 10:58:43
Poděkoval: 33
Poděkováno: 70-krát v 66 příspěvcích

Re: Pravda

Příspěvekod honzam » stř 03. bře 2021 19:32:40

armin píše:
honzam píše:
armin píše:Tak co Honzame :)
Jak to s tebou pokračuje?

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3978&p=42413#p42413


A jak vidíš teď sebe a tu svoji těhotnost a rodění
Jak to je?

http://inspiruj.cz/viewtopic.php?f=22&t=3978&p=42423#p42423
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 2923
Registrován: pon 13. zář 2010 16:09:02
Poděkoval: 63
Poděkováno: 127-krát v 120 příspěvcích

Další

Zpět na Úvahy a zamyšlení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] a 25 návštevníků