(z důvodů snahy o neporušení autorských práv neuvádím článek v plném znění)
Lidské tělo má úžasnou schopnost bránit se proti nejrůznějším chorobám. Aktivace vlastních sil dokáže překonat i zdánlivě nevyléčitelné choroby. Tyto schopnosti však člověk nevyužívá v dostatečné míře. Mechanismus jejich působí je velmi málo prozkoumaný.

Mimořádné schopnosti našeho těla se nejlépe projevují při spontánním vyléčení nemocí, které klasickými metodami nelze překonat. Samoléčitelská schopnost lidského těla je jednou z jeho základních vlastností a v určité míře se uplatňuje po celý život. Imunitní systém neustále bojuje s vetřelci a odstraňuje z těla škodliviny nebo odumřelé a nesprávně fungující buňky. Když zvítězí, člověk si ani neuvědomí, že obtížné nachlazení nezmizelo díky aspirinu nebo vitaminu C, ale především vlastním přičiněním jeho těla. ... Řada lékařů jen těžko připustí, že síla přírody může být silnější než vycizelované léčebné postupy a medikamenty.
Soustředěná vůle a pevná víra jsou při léčbě velmi důležitými faktory. Klasickým využitím důvěry k uzdravení pacienta jsou nejrůznější formy placeba. Ty dnes tvoří dokonce třetinu VŠECH předepisovaných léků v USA. ... U depresí se úspěšnost placeba pohybuje dokonce kolem sedmdesáti procent. ... Intenzita působení placeba závisí i na formě, v jaké je podáváno. Nejúčinnější jsou injekce, teprve pak následují pilulky a všechny formy perorálně užívaných léků. Důležitá je i barva. ... Prášky na spaní a na uklidnění mívají modrou nebo zelenou barvu, zatímco povzbuzující léky a antidepresiva jsou mnohdy červené a žluté. ...
Podmínkou správného fungování samoléčebných schopností těla je správné vnitřní prostředí. Němely by se potlačovat přirozené imunitní reakce, k nimž patří především horečka. Zvýšení tělesné teploty ztěžuje život bakteriím a také aktivuje imunitní systém ... Zvýšená teplota zřejmě omezuje růst tomorů a jsou známy i případy, kdy horečnaté oněmocnění vyburcovalo imunitní systém natolik, že nastartovalo léčebný proces rakoviny.
Vliv psychického rozpoložení na léčbu je známý již dlouhou dobu. Neplatí vžitá představa, že optimiznus jednoznačně pomáhá a pesimismus naopak ztěžuje léčení. ... Lepší variantou se zdá být klidný pesimismus a smíření s životem. ...
To, co u člověka často udivuje, může být u některých živočichů obvyklým jevem. ... Obrovskou schopnost regenerace jednotlivých částí těla má mexický obojživelník axolotl. Přijde-li například o nohu, po čase mu opět doroste. Dokáže nahradit dokonce i část srdečního svalu nebo mozkové tkáně. Pravděpodobně je schopen přeprogramovat svoje buňky tak, aby vytvářely potřebné tkáně. I v tomto případě jsou jeho schopnosti předmětem soustavného zájmu biologů.
