Kde se v mozku ukrývá kreativita?

Kde se v mozku ukrývá kreativita?

Příspěvekod Alaja » sob 22. dub 2017 9:48:42

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2 ... emisferami

Kde se v mozku ukrývá kreativita? Neurologové ji našli mezi hemisféramiKnihy a kurzy, které pomáhají člověku odhalit a rozvinout jeho kreativitu, jsou nesmírně populární. Ale možná i zbytečné, tvůrčí schopnosti jsou totiž zřejmě úplně jinde.

Podle neurologů z Duke University spočívá lidská kreativita v prostoru mezi mozkovými hemisférami – respektive v jejich propojení. Vědci analyzovali propojení v bílé hmotě v 68 oblastech mozku.

Tato mozková tkáň se nachází pod šedou hmotou, tedy pod mozkovou kůrou. Dostala jméno podle její barvy; je tvořená vlákny, jež vystupují z kůry, a dráhami, které propojují jednotlivé části mozku. Spojují miliardy neuronů a přenášejí mezi nimi elektrické signály.

Vědci vycházeli z magnetické resonance: pomocí této zobrazovací techniky získali detailní gigabytové snímky pohybu ve zkoumaných částech mozku. Počítačové algoritmy pak z těchto údajů vytvořily třírozměrné mapy mozku. Důležité ale bylo, při jakých činnostech neurologové lidi zkoumali: jednalo se o testy kreativity. Nejčastěji šlo o to, aby testované osoby přišly s co největším množstvím řešení různých problémů. Například měli během pěti minut namalovat co nejvíce geometrických obrazců a v další části experimentu pro ně vymyslet co nejvíce praktických použití v normálním životě. Pak vědci porovnávali tyto údaje s dotazníky, kde měli testovaní popsat své úspěchy na poli umění, hudby, kreativního psaní, vědy a dalších oborů lidské činnosti.

Kde se skrývá kreativita?

Vědci nenašli žádný statistický rozdíl v tom, zda má na kreativitě větší podíl levá nebo pravá mozková hemisféra – dříve se přitom spekulovalo, že tvůrčí schopnosti má obsahovat pravá hemisféra. Neobjevil se ale ani rozdíl mezi tvůrčími schopnostmi mužů a žen.

Jediná statisticky významná položka, v níž se kreativnější lidé (ti, kteří se umístili mezi 15 procenty nejlepších) lišili od těch horších, byl počet propojení mezi levou a pravou mozkovou hemisférou.

Podle autorů této studie se výsledky jejich práce dají velmi dobře aplikovat v praxi – další testy totiž prokázaly, že se pomocí této metody dá z pouhé struktury mozku velmi přesně předpovědět, zda se jedná o hodně kreativního jedince.
Proti záři neomezeného prostoru jsou i ty nejkrásnější zážitky neúplné...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 5678
Registrován: stř 09. zář 2015 10:07:22
Poděkoval: 289
Poděkováno: 404-krát v 388 příspěvcích

Následující uživatelé by rádi poděkovali uživateli Alaja za tento příspěvek:
Petr

Zpět na Články

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků